Co je bitcoinový soukromý klíč? Vše, co potřebujete vědět !!

Přemýšlíte o nákupu bitcoinů & HODL to?

Skvělý.

Ale řeknu vám, pokud vaše soukromé klíče bitcoinů nejsou bezpečné, jste si jisti, že budete odsouzeni k zániku.

Dovolte mi být upřímný a připustit, že:

“Vaše bitcoiny jsou jen tak bezpečné jako jejich soukromé klíče”

Dokonce i nejpopulárnější evangelista bitcoinů – Andreas M. Antonopoulos to řekl několikrát:

“Vaše klíče, vaše bitcoiny.” Ani vaše klíče, ani vaše bitcoiny “

Stále však slyšíme o hackování soukromých klíčů, což ukazuje, že tato kritická věc „soukromých klíčů“ stále není dobře pochopena.

Proto se dnes pokouším znovu vysvětlit koncept soukromých klíčů souvisejících s bitcoiny a doufám, že jeho povědomí pomůže bitcoinerům přijmout aktivnější přístup k ochraně jejich soukromých klíčů.

Takže začněme:

Úvod: Bitcoinové (BTC) soukromé klíče

Soukromý klíč bitcoinu je jen tajné alfanumerické číslo.

Každý, kdo má toto tajné číslo, je oprávněn tyto bitcoiny utratit, a proto je třeba velmi pečlivě chránit soukromý klíč bitcoinu.

Tento klíč je obvykle uložen v souboru bitcoinové peněženky a pro ty z vás, kteří bitcoinovou peněženku neznají, je zde zjednodušující vysvětlení.

Bitcoinová peněženka je pouze kombinací soukromého klíče a veřejného klíče bitcoinů.

Pokud tedy máte tuto kombinaci na kousku papíru, říká se tomu papírová peněženka, nebo pokud jsou přítomny v mobilním zařízení, nazývá se to mobilní peněženka..

Abychom pochopili koncept soukromých klíčů v bitcoinu, dovolte mi uvést příklad:

Představte si, že toto je 50. léta:

Ty jsi Bob, kdo chce poslat dopis Alice. Oba jste přátelé.

Nyní potřebuje Bob znát Alicinu poštovní adresu nebo číslo poštovní schránky. Toto číslo poštovní schránky je veřejné a je známé Alici a jeho přátelům & rodina, jako Bob.

Kromě toho může Alice toto číslo poštovní schránky kdykoli říct komukoli, od koho chce dostávat dopisy.

Nyní začíná skutečná zábava:

Předpokládejme, že dopis byl zaúčtován do poštovní schránky, ale ke skutečnému přijetí dopisu musí Alice použít klíče od poštovní schránky k odemčení schránky a vytažení jejích dopisů.

Tento klíč je Alici osobní a opatrně ji chrání, protože ví, že kdokoli, kdo má tento klíč, může převzít její dopisy.

Takže v tomto případě je číslo poštovní schránky nebo adresa ve skutečnosti veřejný klíč nebo veřejná adresa v bitcoinové sféře a klíč poštovní schránky je jako soukromý klíč bitcoinu.

Podívejte se na toto, abyste pochopili více o bitcoinovém klíči:

Stručně řečeno, soukromý klíč bitcoinu je pouze 256bitové číslo, které lze označit v několika formátech a používá se k utrácení / odesílání bitcoinů z jedné adresy na jinou adresu.

Nejběžnějším typem formátu soukromého klíče je ale tento, který obvykle začíná číslem „5“:

Příklad soukromého klíče: 5KVrxY3ZMQX8mWPXhLrZuvgKBMYLTiEgruhJZMbTGPEjdbQbFc7

Existuje mnoho dalších typů používaných pro soukromé klíče a to samé budeme diskutovat v následující části, protože tyto formáty jsou nedílnou součástí porozumění soukromým klíčům bitcoinu jako celku.

Tak zůstaň se mnou …

Bitcoiny ve formátu soukromého klíče

Zde jsou některé z nejpopulárnějších formátů soukromých klíčů bitcoinů, které se dnes používají v různých typech peněženek:

# 1. Nezpracovaný soukromý klíč

Soukromý klíč (v bitcoinu, tj. ECDSA SECP256K1) je číslo 32 bajtů mezi 0x1 a 0xFFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFE BAAE DCE6 AF48 A03B BFD2 5E8C D036 4140.

Například: 0C28FCA386C7A227600B2FE50B7CAE11EC86D3BF1FBE471BE89827E19D72AA1D

# 2. Soukromý klíč WIF (WIF – formát importu peněženky)

Tento typ soukromého klíče má 51 znaků base58, začíná na „5“. Je také kratší a zahrnuje kontrolní součet v případě překlepů. Například: 5KVrxY3ZMQX8mWPXhLrZuvgKBMYLTiEgruhJZMbTGPEjdbQbFc7

# 3. Komprimovaný soukromý klíč WIF (komprimovaný formát importu peněženky WIFC)

Tento typ soukromého klíče má 52 znaků base58, začíná písmenem „K“ nebo „L.“ Například: L4ePW82Ho4p1HSiSV4dnGbvXEhfJtu1QwHatVou4vu9dAAAzzCBs

# 4. Hexadecimální formát soukromého klíče (HEX)

Tento formát soukromého klíče má 64 znaků [0-9A-F] a vypadá takto: DD8E991C5E4F3E715C6753B4DAC6BA5C1BD50DFE8E6984A9C2CF9E6283563F39

# 5. Soukromý klíč (B64)

Tento formát soukromého klíče má Base64 (44 znaků) a vypadá takto: 3Y6ZHF5PPnFcZ1O02sa6XBvVDf6OaYSpws + eYoNWPzk =

# 6. Mini

Tento typ formátu bitcoinového klíče se používá tam, kde je velmi důležitý prostor, například na kartách s QR kódy nebo na fyzických bitcoinech. Mini klíče vypadají takto: SzavMBLoXU6kDrqtUVmffv

Co je bitcoinový veřejný klíč (nebo adresa)?

Veřejný klíč bitcoinu je další alfanumerické číslo přidružené k bitcoinu, na které jsou bitcoiny odesílány nebo přijímány.

Zábavnou skutečností je, že bitcoinové veřejné klíče (nebo adresa) jsou odvozeny ze soukromých klíčů bitcoinu pouze aplikací matematických operací nad soukromými klíči pomocí kryptografie eliptické křivky (ECC).

Kromě toho lze tyto veřejné klíče transformovat na veřejné adresy bitcoinů a každá transformace ze soukromého klíče na veřejný klíč na veřejnou adresu je nevratná.

A tato matematická nevratnost byla základem první plně funkční kryptoměny na světě v bitcoinu.

Takto vypadá transformovaný veřejný klíč a obvykle začíná od číslice „1“ a nedávno kvůli segwit adresám najdete také veřejné adresy nebo klíče začínající od číslice „3“.

Příklad veřejného klíče: 1CuzgGMPNLuCd3AWpG53H2qnFaDANq1z5X

Jak D.o bitcoinové klíče fungují?

Bitcoin je v podstatě systém pro zasílání zpráv založený na kryptografii s veřejným klíčem nebo lépe známý jako asymetrická kryptografie, který používá dva systémy klíčů pro super efektivní šifrování a komunikaci.

Bitcoin používá k šifrování a dešifrování dat (transakce hodnota-bitcoiny) veřejné klíče (nebo adresu) a soukromé klíče.

Klávesy jsou jednoduše velká čísla, která byla spárována dohromady, ale nejsou identická (asymetrická). Jeden klíč v páru lze sdílet se všemi; nazývá se to veřejný klíč.

Druhý klíč v páru je utajen; nazývá se to soukromý klíč. K zašifrování zprávy lze použít kterýkoli z klíčů; opačný klíč než ten, který se používá k šifrování zprávy, se používá k dešifrování. (Zdroj-techtarget.com)

Chcete-li tomu plně porozumět, podívejte se na toto:

V bitcoinu je zajištěno, že odesílatel je skutečným vlastníkem účtu, ze kterého odesílá, a to prostřednictvím podpisů, které jsou ověřeny tímto asymetrickým algoritmem nebo funkcí.

A tento ‚podpis ‘je číslo, které dokazuje, že k podpisové operaci došlo správným plným vlastníkem klíče nebo bitcoinů.

Podpis je matematicky generován z hodnoty hash transakční zprávy plus soukromého klíče a je nevratnou matematickou operací.

A dále může kdokoli podávat známý veřejný klíč a tento podpis ve speciální kryptografické funkci, aby určil, že podpis byl původně vytvořen z hodnoty hash transakční zprávy plus soukromého klíče, aniž by musel znát soukromý klíč.

Tím je zajištěno, že odesílatel / podepisovatel je skutečným vlastníkem bitcoinů.

Jak je generován bitcoinový soukromý klíč?

Elliptic Curve Digital Signature Algorithm nebo ECDSA je asymetrický kryptografický algoritmus používaný Bitcoinem ke generování veřejných a soukromých klíčů.

A tato asymetricita zajišťuje, že finanční prostředky mohou utratit pouze právoplatní vlastníci.

Jak udržet vaše soukromé klíče v bezpečí?

Nyní by už bylo jasné, že nejdůležitější jsou „soukromé klíče bitcoinu“.

Pokud ale mluvíme striktně, bitcoiny vůbec neexistují, jedná se jednoduše o číselné položky v hlavní knize.

A držení správných soukromých klíčů vám dává oprávnění přidávat nebo odečítat tyto položky na konkrétní adrese účetní knihy bitcoinů nebo přenášet tyto číselné položky na jinou adresu v rámci bitcoinového blockchainu.

Proto je ochrana vašich soukromých klíčů nesmírně důležitá.

Toho lze snadno dosáhnout pomocí dobré bitcoinové peněženky a dodržováním nezbytných bezpečnostních postupů. A o tom budeme v této části diskutovat.

Takže začněme:

# 1. Hardware peněženky

Hardwarová zařízení, která ukládají vaše soukromé a veřejné klíče, se obecně nazývají hardwarové peněženky. A řeknu vám několik velmi dobrých hardwarových peněženek dostupných na trhu. Například Ledger Nano X & Ledger Nano S.

# 2. Mobilní peněženky

Software pro bitcoinové peněženky na mobilním klientovi se nazývá mobilní peněženky a tyto peněženky jsou bezpečné při manipulaci s vašimi soukromými klíči bitcoinů..

Ale pamatuj:

Neukládejte velkou částku prostředků do mobilních peněženek. Místo toho použijte hardwarové peněženky pro ukládání velkého množství bitcoinů.

# 3. Stolní peněženky

Klientům softwaru pro bitcoinové peněženky instalovatelným na Windows, Mac nebo Linux se říká desktopové peněženky a obecně se považují za méně bezpečné než mobilní peněženky..

Pokud je však používáte se správným šifrováním a nastavením brány firewall, měly by být tyto peněženky dobré k uložení významného množství bitcoinů.

# 4. Webové peněženky

Webové peněženky jsou peněženky, které existují čistě na internetu a jsou přístupné pouze prostřednictvím prohlížeče, a nazývají se webové peněženky.

Nedoporučuje se zde ukládat bitcoiny, protože vás může snadno napadnout phishingový útok nebo malware,

# 5. Papírové peněženky

Papírové peněženky jsou prostě kousek papíru, na kterém jsou vytištěny soukromé a veřejné klíče bitcoinů.

Pokud víte, jak správně používat papírovou bitcoinovou peněženku, můžete si zde uložit své bitcoiny, ale pokud nevíte, použijte pro bezpečnou stránku hardwarové peněženky.

# 6. Mozkové peněženky

První věc první …

Brain peněženka pro ukládání bitcoinů je špatný nápad, protože lidský mozek je vysoce předvídatelný a obvykle pro generování soukromých klíčů myslí na jednoduchá čísla / vzory.

A tato povaha může být vysoce předvídatelná i smrtelná.

Například si přečtěte tento veřejný klíč:

1EHNa6Q4Jz2uvNExL497mE43ikXhwF6kZm

Tento klíč je generován z číslice „1“ jako soukromého klíče mozkové peněženky a pokud jej uvidíte v průzkumníku blockchainu, zjistíte, že na této adrese proběhlo 1000 transakcí a na této adrese bylo celkem přibližně 7 BTC..

Pokud tedy zvolíte tuto adresu pro ukládání bitcoinů, je 100% jisté, že vaše mince budou odebrány, protože číslice „1“ jako soukromý klíč je příliš předvídatelná a již známá.

Na co se používá soukromý klíč?

Soukromé klíče se používají k odemčení vašich bitcoinů uzamčených na veřejné adrese. Mít soukromý klíč pro konkrétní veřejnou adresu, na které jsou nevyčerpané mince, je jako mít vlastnické právo a právo je utrácet.

Jedná se o zázrak kryptografie veřejného klíče, jedné z hlavních čtyř ingrediencí, která umožňuje bitcoin !!

Má každý bitcoin soukromý klíč?

Ano & Ne obojí.

Každý bitcoin lze rozdělit až na 10 ^ 8 a nejmenší jednotkou je satoshi. Bylo by tedy správné říci, že pro každou jednotku satoshi nebo sbírku satoshi, které nejsou utraceny na veřejné adrese, bude mít odpovídající soukromý klíč.

Co jsou tipy na ochranu soukromého klíče BTC?

Některé použitelné bezpečnostní postupy k ochraně soukromých klíčů

  • Šifrování soukromého klíče je jedním z inteligentních způsobů ochrany klíčů, pokud používáte mobilní nebo stolní peněženku. Nezapomeňte však, že toto šifrovací heslo musí být těžké uhodnout nebo hrubou silou.
  • Použijte správné nastavení brány firewall a používejte malware & antivirová ochrana software.
  • Použijte přístupovou frázi a sůl ve svých soukromých klíčích nebo semeni. (je to trochu složité, ale pokud tomu rozumíte, můžete to udělat …)
  • Pokud používáte papírovou bitcoinovou peněženku, udržujte svou papírovou peněženku BTC v ohnivzdorném, vodotěsném a inkoustu odolném prostředí, abyste na ní chránili své soukromé klíče.
  • Uvědomte si, že phishingové útoky se snaží načíst vaše soukromé klíče z vaší webové nebo mobilní peněženky.

A pokud tyto věci uděláte a použijete doporučené typy peněženek, budete DOBŘE.

To je vše, co jsem chtěl v tomto článku sdílet. Takže pokud nyní máte nějaké dotazy nebo návrhy, vyjádřete je v sekci komentáře níže.

A pokud si myslíte, že vám tento článek pomohl nebo může pomoci některým vašim přátelům být opatrní, sdílejte ho s nimi &# 128578;

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me