Daně z kryptoměny v Kanadě – kompletní průvodce pro rok 2020

Kanadské daňové politice v oblasti kryptoměn se věnuje větší pozornost, protože bitcoiny a další kryptoměny si za posledních několik let získaly značnou popularitu. Tato příručka pojednává o tom, jak jsou kryptoměny v Kanadě zdaněny, a poskytuje tipy, jak usnadnit a urychlit dodržování daňových předpisů pro občany pomocí software pro kryptoměnu

Zřeknutí se odpovědnosti: Tato příručka je poskytována pouze pro informační účely. Účelem není nahradit daňové, auditní, účetní, investiční, finanční ani právní poradenství.

Jak je kryptoměna zdaněna v Kanadě? 

Canadian Revenue Agency (CRA) zachází s kryptoměnou jako s komoditou pro daňové účely. To znamená, že jakýkoli příjem, který získáte z transakcí zahrnujících kryptoměnu, je považován za příjem z podnikání nebo za kapitálový zisk – v závislosti na tom, zda pracujete „jako podnik“ nebo jednoduše „jako koníček“. Podobně, pokud vám vzniknou ztráty, považují se za daňové ztráty buďto obchodní ztráty, nebo kapitálové ztráty.

V Kanadě jsou tyto dvě různé formy příjmu – příjem z podnikání vs. kapitálové zisky – zdaněny odlišně. 100% příjmů z podnikání je zdanitelných, přičemž pouze 50% příjmů z kapitálových výnosů je zdanitelných. U většiny Kanaďanů, kteří nedbale investují do kryptoměny, jako je bitcoin, bude jejich související příjem považován za kapitálové zisky, nikoli za obchodní příjmy. 

Je na vás, abyste správně určili, jak by měly být vaše transakce klasifikovány.

Příklad příjmů z podnikání

John pravidelně nakupuje a prodává různé druhy kryptoměn. Věnuje zvláštní pozornost výkyvům hodnoty kryptoměn a má v úmyslu z těchto výkyvů těžit. Jeho aktivity jsou v souladu s někým, kdo se zabývá každodenním obchodováním. V roce 2017 prodal John různé kryptoměny v hodnotě 240 000 $, které původně koupil za 200 000 $. Jeho čistý zisk je 40 000 $. Jelikož John aktivně obchoduje s kryptoměnou, což je obchodní činnost, musí ve svém přiznání k dani z příjmu za rok 2017 vykázat příjem z podnikání ve výši 40 000 USD.

Příklad kapitálových zisků

Nick našel dohodu o obývacím pokoji u online prodejce, který přijímá bitcoiny. Nick získal bitcoiny v hodnotě 3 500 $, za které si koupil nábytek. V době, kdy koupil nábytek a převedl své zbývající bitcoiny zpět na dolary, hodnota Nickových bitcoinů vzrostla o 500 $. Zisk realizovaný Nickem byl z důvodu kapitálu, takže Nick musí při svém přiznání k dani z příjmu vykázat kapitálový zisk 500 $. Pouze 50% (250 USD) z tohoto kapitálového zisku je však ve skutečnosti zdanitelných.

Další informace o tom, zda by vaše aktivita v oblasti kryptoměny měla být zdaněna jako příjem z podnikání nebo kapitálové zisky, najdete v článku vedení CRA.

Kdy dlužím daně?

Podobně jako u jiných investic spustíte požadavek na daňové hlášení, kdykoli se zbavíte své kryptoměny.

Dispozice označuje způsob, jak se něčeho zbavíte, například tím, že to dáte, prodáte nebo převedete. Obecně platí, že pouhé držení nebo držení kryptoměny není zdanitelné. Daňové důsledky však vyvoláváte, když provedete některý z následujících úkonů:

  • prodat nebo darovat kryptoměnu
  • obchodujte nebo směňujte kryptoměnu, včetně likvidace jedné kryptoměny, abyste získali jinou kryptoměnu
  • převést kryptoměnu na vládní měnu, například kanadské dolary
  • používat kryptoměnu k nákupu zboží nebo služeb

Jednoduše řečeno, když se zbavíte své kryptoměny provedením některé z výše uvedených činností, spustíte zisk nebo ztrátu, kterou je třeba vykázat na vašich daních. 

Příklad obchodu mezi kryptoměnou a kryptoměnou

30. července 2018 Jordan koupil 100 jednotek Ethereum, které měly hodnotu 20 600 $. Pro tento nákup použila Jordan 2,5061 bitcoinů, které se v daný den obchodovaly za 8 220 $ za jednotku, což odpovídá 20 600 $. V tomto případě Jordan zlikvidoval tyto bitcoiny obchodováním za 100 ETH. Jordan původně koupil 2,5061 bitcoinů 5. května 2018 za 15 000 $. Jordánský kapitálový zisk se počítá takto:

20 600 $ [reálná tržní hodnota 2,5061 bitcoinů v době transakce] 

– 15 000 $ [upravená nákladová základna 2,5061 bitcoinů, jejich původní kupní cena]

= 5 600 $ kapitálový zisk

Kapitálový zisk 5 600 $ zdaněný 50% = 2 800 $ zdanitelný kapitálový zisk

Pokud by naopak původní kupní cena 2,5061 bitcoinů původně činila 25 000 $, ale v době, kdy je Francis vyměnil za 100 jednotek ethereum, měly hodnotu jen 20 600 $, utrpěl by kapitálovou ztrátu. Ztráta kapitálu se počítá takto:

20 600 $ [reálná tržní hodnota 2,5061 bitcoinů v době transakce]

– 25 000 $ [upravená nákladová základna 2,5061 bitcoinů, jejich původní kupní cena]

= Ztráta kapitálu ve výši 4 400 $

Ztráta kapitálu ve výši 4 400 $ × 50% = Přípustná ztráta kapitálu ve výši 2 200 $

Tento příklad předpokládá, že dotyčná kryptoměna byla držena jako investice; pokud by však k této transakci došlo v průběhu podnikání, bylo by třeba v první transakci vykázat jako příjem celou částku 5 600 USD a v druhé transakci celých 4 400 USD jako ztrátu.

Zrekapitulovat si můžete uvědomit zisk nebo ztrátu své kryptoměny, kdykoli ji zlikvidujete. Odečtěte spravedlivou tržní hodnotu v době prodeje od původní cenové základny (kupní ceny) a vypočítejte celkový zisk nebo ztrátu.

Upravený nákladový základ – účetní metoda

CRA vyžaduje k výpočtu vašich zisků a ztrát z vaší kryptoměny metodu kalkulace upravených nákladů (ACB) – na rozdíl od USA, které vyžadují FIFO, LIFO nebo konkrétní identifikace.

Vaše ACB je celková průměrná cena (v CAD) každé jednotky dané kryptoměny v daném okamžiku.

Řekněme například, že mám řadu nákupů bitcoinů: 

9. 9. 18 – Kupte 0,1 BTC za 1 000 $

10. 9. 18 – Koupit 0,1 BTC za 1 300 $

11.9.18 – Kupte 0,1 BTC za 900 $

Můj upravený nákladový základ pro 0,1 BTC by byl 1 066,67 USD (1 000 + 1 300 + 900) / (3). Můj ACB za 0,3 BTC by byl 3 200 $.

Pokud tedy o dva měsíce později prodám 0,1 BTC za 1 500 $, vypočítám svůj zisk pomocí tohoto základu průměrných nákladů.

Výnosy – ACB = zisk / ztráta

1 500 $ – 1 066,67 $ = kapitálový zisk 433,33 $

216,67 $ je zdaněno (50% * 433,33 $) jako kapitálové zisky.

Když si koupíte nové množství bitcoinů, přepočítá se celkový ACB na předchozí celkový ACB plus celkové náklady na nové akcie plus veškeré transakční náklady. Může být užitečné využít například software pro daň z kryptoměn CryptoTrader.Tax který tyto výpočty automaticky zpracovává v zákulisí za vás – včetně všech transakčních poplatků. Můžete se také dozvědět více o tom, jak fungují výpočty ACB tady.

Výzva pro obchodníky

Tyto výpočty kapitálových zisků a ztrát vyvolávají obchodníkům s kryptoměnou řadu problémů. Někteří obchodníci obchodovali s kryptoměnou měsíce, možná roky a v době, kdy s nimi obchodovali, nesledovali svůj upravený základ nákladů nebo spravedlivou tržní hodnotu svého kryptoměny v CAD. 

Není také snadné sledovat hodnoty CAD u většiny obchodů, protože jsou obvykle uvedeny v jiných hodnotách kryptoměny, nikoli CAD.

K přesnému zadání daní jsou pro obchodníky potřebné informace o nákladových základech i tržní hodnotě. V závislosti na objemu obchodů, které jste provedli, může být výpočet zisků extrémně zdlouhavý a potenciálně nemožný provést ručně, pokud jste nevedli perfektní záznamy. Kvůli této výzvě používá mnoho kanadských uživatelů kryptoměny kryptoměna daňové kalkulačky automatizovat celý proces hlášení daní.

Těžba kryptoměn 

Zatímco těžbu kryptoměny lze občas považovat za koníček, je pravděpodobnější, že prostřednictvím těžby kryptoměny vytváříte obchodní příjem. Tento příjem by měl být evidován spolu s jakýmkoli jiným běžným příjmem z podnikání. Můžete odepsat související výdaje (například elektřinu).

Airdrops a Forks

U airdrops a hard forks, na rozdíl od USA, kde je vedení nejasné, je v Kanadě u těchto mincí základ nákladů nulový. Proto jsou-li mince vyřazeny, celý výtěžek se považuje za kapitálové zisky (pro jednotlivce) nebo příjem (pro podniky).

Hlášení kryptoměny na vašich daních

Kapitálové zisky z vašich transakcí s kryptoměnou by měly být vykazovány Formulář 3. Na druhé straně by měl být vykázán váš obchodní příjem T2125 Prohlášení o obchodních nebo profesionálních činnostech.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me