Jak hlásit ztrátu kryptoměny na daních

Realizované ztráty bitcoinů a kryptoměn lze odepsat, aby se snížila celková daňová povinnost. Kvůli extrémní volatilitě na kryptotrzích to dává mnoha investorům obrovské příležitosti k významným daňovým úsporám. Tento článek pojednává o tom, jak hlásit kryptové ztráty IRS, a také o strategiích, jak vám ušetřit peníze a využít své kapitálové ztráty ke snížení daňového účtu.

Podrobný přehled pojednávající o základech daní z kryptoměny najdete v našem úplném přehledu krypto daňový průvodce.

Můžete odepsat ztráty kryptoměny na daních?

Ano. S kryptoměnami, jako jsou bitcoiny, IRS zachází jako s majetkem a podléhají pravidlům kapitálových zisků a ztrát.

To znamená, že když si uvědomíte ztráty po obchodování, prodeji nebo jiném zcizení své kryptoměny, budou vaše ztráty odečteny z jiných kapitálových zisků i běžného příjmu (až 3 000 $).

Příklad 1:

Lucas nakupuje 1 bitcoin za 10 000 $. O šest měsíců později prodá 1 bitcoin za 8 000 $.

V tomto příkladu si Lucas po prodeji svých bitcoinů uvědomuje ztrátu kapitálu 2 000 USD. Tato částka 2 000 $ se nejprve odečte z jakýchkoli dalších kapitálových zisků, které Lucas může mít (jako zisky z jiných investic, jako jsou akcie).

Pokud nemá žádné kapitálové zisky, odečte se z Lucasova příjmu celá ztráta 2 000 $ – čímž se sníží jeho celkový zdanitelný příjem a sníží se daňový účet.

Příklad 2:

Mitchell vydělává na své práci 50 000 $ ročně. Letos také prodal akcie společnosti Apple a na prodeji dosáhl kapitálového zisku 5 000 USD. Kromě toho Mitchell investoval do Ethereum v jeho výšce a ukončil prodej všech svých ETH za celkovou ztrátu 6 000 $.

V tomto příkladu se Mitchellova ztráta 6 000 $ v ETH zcela odečte od jeho zisku 5 000 $ z akciového trhu / akcií Apple. Po tomto vyrovnání zbývá Mitchell čistá kapitálová ztráta 1 000 $ za rok. 

Tato kapitálová ztráta 1 000 $ snižuje celkový zdanitelný příjem Mitchella na 49 000 $ za rok. 

Obrazovka daně z kryptoměn

Kdy vznikne ztráta kryptoměny?

Nezapomeňte, že si musíte skutečně uvědomit svou ztrátu, aby se mohla počítat jako kapitálová ztráta, kterou lze odepsat na daních. Chcete-li dosáhnout ztráty, musíte utrpět a zdanitelná událost– jinými slovy, musíte svou kryptoměnu skutečně zlikvidovat, abyste si ztrátu uvědomili.

Podle IRS vám vznikne zdanitelná událost kryptoměny, kdykoli dojde k jedné z následujících situací:

  • Obchodujte nebo prodávejte kryptoměny za fiatovou měnu (například USD) 
  • Vyměňte jednu kryptoměnu za jinou kryptoměnu
  • Utraťte krypto za nákup zboží nebo služby

Pouhý nákup a držení tedy neuvědomuje žádné zisky ani ztráty. S kryptou musíte skutečně disponovat buď prodejem, nebo obchodováním, abyste si uvědomili svůj zisk nebo ztrátu v investici. 

Příklad 1:

Sara na začátku roku 2018 zakoupila 1 BTC za 15 000 $. Do konce roku 2018 si Sara stále držela bitcoiny, ale nyní má hodnotu pouze 7 000 $. 

V tomto příkladu má Sara nerealizovanou ztrátu 8 000 $ (15 000 – 7 000) a ona nemůže odepište to v tuto chvíli. 

Pamatujte, že Sara si ztrátu aktiva uvědomuje, až když se jich zbaví. 

Hlášení kryptoměn IRS

Musíte hlásit ztráty kryptoměny IRS?

Ano, musíte hlásit ztráty kryptoměny Formulář IRS 8949

Pro každou z vašich zdanitelné události, vypočítat svůj zisk nebo ztrátu z transakce a zaznamenat to na jeden řádek 8949. Jakmile vyplníte řádky pro každou ze svých zdanitelných událostí, sečtěte je a zadejte svůj celkový čistý zisk nebo ztrátu v dolní části 8949 (na obrázku níže).

Formulář 8949 o ztrátě kryptoměny

Mnoho investorů věří, že pokud utrpí pouze ztráty a žádné zisky, nemusí to ve skutečnosti hlásit IRS. To není pravda a IRS to dává jasně najevo že ztráty z kryptoměny je třeba nahlásit ve vašem daňovém přiznání.

Podrobný návod, jak nahlásit krypto na 8949, najdete v našem blogovém příspěvku: Jak hlásit krypto na daních.

Úspora krypto daně

Obrovská příležitost pro sklizeň daňových ztrát – AKA šetří $$$

Mnoho investorů do kryptoměny je tvrdých Hodlerů (držitelů), což znamená, že si své kryptoměny v průběhu let jednoduše koupili a drželi a nikdy jim nevznikly žádné daňové události.

Z tohoto důvodu mnoho investorů často sedí na obrovských nerealizovaných kapitálových ztrátách, které by mohly být použity k vyrovnání jiných kapitálových zisků a snížení jejich zdanitelného příjmu.

Strategickým obchodováním s těmi kryptoměnami, které mají velké nerealizované ztráty, a tím způsobí zdanitelnou událost, mohou investoři občas dosáhnout významných daňových úspor. 

Jedná se o běžnou strategii nazvanou Tax Loss Harvesting, kterou využívají správci majetku po celou dobu. Ve světě kryptoměn funguje tato strategie získávání daňových ztrát ještě lépe a strategickým získáváním ztrát po celý rok můžete ušetřit spoustu peněz.. 

Diskutujeme o tomto procesu získávání daňových ztrát a o tom, jak jej můžete použít k úspoře peněz, v našem úplném blogovém příspěvku: Průvodce kryptoměnou při sklizni daňových ztrát.

Dnes mnoho kryptoinvestorů používá software pro kryptoměnu pomoci jim sklízet daňové ztráty a automaticky detekovat jejich největší příležitosti k daňovým úsporám v rámci jejich krypto portfolia.

Výzva pro obchodníky

Pokud jste obchodovali poměrně často, výpočet vašich ztrát pro každý z vašich obchodů s kryptoměnou a jejich vykazování na vašich daních může být docela nudné.

Obchody s kryptoměnou jsou většinou kótovány v jiných kryptoměnách, což velmi ztěžuje vykazování zisků a ztrát v USD (nebo vaší domácí fiat měně).

Kromě toho se kryptoměnám líbí Coinbase a Binance ve skutečnosti nemají schopnost dávat zákazníkům zprávy o ziscích a ztrátách. Tento problém vyplývá z přenositelnosti samotné kryptoměny.

Modul pro získávání kryptoměnových ztrát

Software pro daň z kryptoměn

Namísto sledování historických cen USD za každý obchod s kryptoměnou, aby bylo možné provést výpočet zisku / ztráty ručně, mnoho investorů do kryptoměn využívá softwarové platformy pro kryptoměnu, jako je CryptoTrader.Tax automatizovat celý proces podávání zpráv.

Propojením vašich kryptoměnových burz a importem všech vašich historických obchodů může CryptoTrader.Tax vygenerovat vaše krypto daňové zprávy na základě vašich údajů kliknutím na tlačítko.

Tyto přehledy můžete použít k uložení kryptoměn do daňového přiznání. Můžete dokonce importovat zprávy, které CryptoTrader.Tax generuje přímo do vašeho TurboTax nebo TaxAct účet pro snadné ukládání.

Kromě vašich přehledů nabízí CryptoTrader.Tax celou řadu modul sklizně daňové ztráty které vám pomohou zjistit, které kryptoměny ve vašem portfoliu mají nejvýznamnější nerealizované ztráty a nabízejí největší potenciál daňových úspor.

Sklizeň daňových ztrát pro krypto

Jeden obchodník ušetřil na svém daňovém účtu více než 10 000 $ využitím nástroje pro sběr daňových ztrát CryptoTrader.Tax. Další informace o tom, jak CryptoTrader.Tax funguje tady.

Závěr

Je důležité každoročně zaznamenávat své kryptografické ztráty do daní. Nejen proto, že to vyžaduje IRS, ale hlavně, protože vám to může ušetřit značné množství peněz na daňovém přiznání!

Zřeknutí se odpovědnosti – Tento příspěvek slouží pouze pro informační účely a neměl by být vykládán jako daňové nebo investiční poradenství. O tom, jak byste měli zacházet se zdaněním digitálních měn, se prosím poraďte se svým daňovým odborníkem, CPA nebo daňovým právníkem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me