Jak vydělat daně z bitstampu – vytváření formulářů pro kryptoměnu

Bitstamp se stal jednou z největších burz kryptoměny se sídlem ve Velké Británii.Mnoho obchodníků s kryptoměnou používá Bitstamp kvůli jeho dodržování předpisů a snadnému použití. Pokud však jde o stanovení daní z bitstampu a sestavení nezbytných daňových formulářů na základě historie transakcí bitstampu, nastává řada výzev. 

Tento článek pojednává o těchto výzvách a vysvětluje nejjednodušší způsob, jak vytvořit požadované Bitstamp a krypto daňové formuláře.

Jak fungují daně z kryptoměny?

Ve většině zemí se s kryptoměnami zachází jako s majetkem pro daňové účely, nikoli jako s měnou. Stejně jako u jiných forem majetku – akcie, dluhopisy, nemovitosti – vzniká požadavek na daňové hlášení, když svou kryptoměnu prodáváte, obchodujete s ní nebo s ní jinak nakládáte za více či méně, než za jakou jste ji získali. 

V tomto smyslu vypadá obchodování s kryptoměnou podobně jako obchodování s akciemi pro daňové účely.

Pokud jste například v květnu 2018 zakoupili 0,2 bitcoinu za 2 000 $ a poté ho o dva měsíce prodali za 3 000 $, získáte kapitálový zisk 1 000 $. Tento zisk nahlásíte ve svém daňovém přiznání a podle toho, do jaké daňové skupiny spadáte, zaplatíte určité procento daně ze zisku. Sazby kolísají na základě vašeho daňového pásma a podle toho, zda šlo o krátkodobý vs. dlouhodobý zisk. To platí pro všechny kryptoměny.

Pravidla se samozřejmě mírně liší podle jurisdikce, proto nezapomeňte pochopit specifika, která platí ve vaší zemi. V našem příspěvku na blogu pojednáváme o základech krypto daní, Kompletní průvodce daněmi z kryptoměny.

Daně z bitstampu – porozumění problému

Bitstamp ve skutečnosti nemá schopnost poskytovat svým uživatelům potřebné daňové zprávy, které se běžně přijímají ve světě obchodování s akciemi z mnoha důvodů.

Prvním problémem je, že mnoho obchodů na Bitstampu je kótováno v jiných kryptoměnách. Vzhledem k tomu, že v době vašich obchodů musíte počítat se spravedlivou tržní hodnotou ve vaší místní měně FIAT, stává se toto hlášení velmi problematické a Bitstamp nesleduje původní nákladovou základnu ani údaje o spravedlivé tržní hodnotě napříč obchody.

Druhý problém – a mnohem větší – pochází ze základní podstaty kryptoměny. Protože jste schopni posílat kryptoměny, jako jsou bitcoiny, do a ze sítě Bitstamp, například posílání bitcoinů z vnější peněženky do peněženky bitstamp, Bitstamp nemá žádný způsob, jak zjistit, za jakou cenu (nákladovou základnu) jste kryptoměnu získali. Základ nákladů je základní údaj, který potřebujete při výpočtu svých krypto daní.

O tomto zásadním problému jsme hovořili podrobněji v našem příspěvku na blogu, Problém daně z kryptoměny

Bitstamp mi tedy nemůže poskytnout moje potřebné daňové zprávy?

I když vám společnost Bitstamp chtěla poskytnout přesné daňové zprávy s podrobnými informacemi o vašich kapitálových ziscích a ztrátách, ve skutečnosti to fyzicky nemají kvůli problému s daní z kryptoměny. To platí pro všechny hlavní burzy, stejně jako pro Binance, Coinbase, Kraken a další. 

Níže uvedený obrázek je převzat přímo z Podmínky použití bitstamp a vysvětluje, že je odpovědností uživatele přesně hlásit daně z krypto transakcí, ke kterým dochází na bitstampu.

Bitstamp daně

Takže pokud mi Bitstamp nemůže dát moje daňové formuláře, jak je mohu získat?

Chcete-li správně sestavit potřebné formuláře pro kryptoměnu, musíte shromáždit všechny své údaje o kryptoměně, které tvoří vaše nákupy, prodeje, obchody, kapky vzduchu, vidličky, vytěžené mince, burzy a swapy napříč všemi burzami, které používáš.

Můžete to udělat ručně tak, že exportujete všechny své soubory historie obchodu ze svých burz a provedete transakci kapitálových zisků a ztrát pro každý obchod.. Tento článek nápovědy rozděluje, jak načíst váš soubor historie obchodu Bitstamp. Jakmile máte svou obchodní historii, měla by být každá daňová událost zaznamenána na formuláři 8949 a váš čistý zisk by měl být převeden do vašeho plánu 1040 D. Projdeme procesem manuálního hlášení v našem článku: jak nahlásit kryptoměnu na daních.

daně za bitstamp

Software pro krypto daně – alternativní přístup

Alternativně můžete použít software pro krypto daně CryptoTrader.Tax automatizovat celý proces hlášení daní. 

Pokud používáte software pro krypto daně, jednoduše naimportujete veškerou historii transakcí ze všech svých burz na platformu. To lze provést přetažením souboru historie obchodu z burzy nebo propojením účtu s klíčem API. Software automaticky roztřídí a vyčistí tato data a vytvoří požadované daňové formuláře kliknutím na tlačítko. 

Bitstamp

Tyto generované daňové zprávy můžete dát svému daňovému profesionálovi, uložit je sami nebo je nahrát do svého oblíbeného softwaru pro registraci daní TurboTax pro kryptoměnu nebo TaxAct pomocí partnerství CryptoTrader.Tax.

Můžete se dozvědět více o tom, jak CryptoTrader.Tax automatizuje proces hlášení krypto daně právě tady!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me