Na tuto otázku týkající se kryptoměny bude muset na novém daňovém formuláři IRS odpovědět 150 milionů daňových poplatníků

Dva dny poté, co IRS vydala své aktualizované a velmi očekávané nové pokyny k dani z kryptoměny v říjnu 2019 agentura rozeslala návrh nový 1040 plán 1 pro nadcházející daňovou sezónu 2019. Na tomto novém daňovém formuláři, který tak či onak vyplní všichni daňoví poplatníci (přibližně 150 milionů), je nahoře kontrolní otázka „ano“ nebo „ne“:

„Kdykoli během roku 2019 jste obdrželi, prodali, odeslali, vyměnili nebo jinak získali jakýkoli finanční podíl v jakékoli virtuální měně?“ Nová kryptoměna 1040, plán 1

To je velmi velký problém. Pod trestem křivé přísahy bude nyní 150 milionů daňových poplatníků muset prohlásit, zda obchodovali s virtuálními měnami, jako je bitcoin.

Zřeknutí se odpovědnosti – Tento příspěvek slouží pouze pro informační účely a neměl by být vykládán jako daňové nebo investiční poradenství. O tom, jak byste měli zacházet se zdaněním digitálních měn, se prosím poraďte se svým daňovým odborníkem, CPA nebo daňovým právníkem.

Jak je kryptoměna zdaněna?

Kryptoměny jako samotné bitcoiny nejsou přímo zdaňovány. Jinými slovy, pouhé vlastnictví bitcoinů nevytváří daňovou povinnost. Spíše jsou to zisky a ztráty, které vám vzniknou při nákupu, prodeji a obchodování s kryptoměnami, které vytvářejí kapitálové zisky a ztráty, které je v konečném důsledku nutné vykazovat ve vašem daňovém přiznání.

Funguje to takto: IRS zachází s kryptoměnami jako s majetkem pro daňové účely, nikoli s měnou. Stejně jako u jiných forem majetku, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, vám vzniká daňová povinnost, když svou kryptoměnu prodáváte, obchodujete s ní nebo s ní jinak nakládáte za více či méně, než za jakou jste ji získali. 

V tomto smyslu vypadá obchodování s kryptoměnou podobně jako obchodování s akciemi pro daňové účely.

Pokud jste například v dubnu 2019 zakoupili 0,2 bitcoinu za 2 000 $ a poté jej o dva měsíce prodali za 4 000 $, získáte kapitálový zisk 2 000 $. Tento zisk ohlásíte ve svém daňovém přiznání a v závislosti na tom, do jaké daňové skupiny spadáte, zaplatíte určité procento daně ze zisku. Sazby kolísají na základě vašeho daňového pásma a podle toho, zda šlo o krátkodobý vs. dlouhodobý zisk. 

Na druhou stranu, pokud jste svou kryptoměnu prodali za méně, než jste ji získali, můžete tuto kapitálovou ztrátu odepsat a ušetřit tak peníze na svém daňovém účtu. To vše vám může znít povědomě, protože přesně tak funguje daň z akcií (forma majetku).

Pro úplné ponoření si můžete přečíst náš blogový příspěvek Průvodce z roku 2019 pro daně z kryptoměn

Proč IRS zvyšuje vymáhání daně z kryptoměny?

IRS je znepokojen tím, že kryptoměna se používá jako nástroj k vyhýbání se daním. Přidáním tohoto povinného zaškrtávacího políčka k novému plánu 1040 1 bude každý americký daňový poplatník muset deklarovat, zda kryptoměnu tak či onak použil. IRS to používá jako nástroj ke zvýšení dodržování daně z kryptoměny a snížení schémat praní špinavých peněz / vyhýbání se daňovým povinnostem.

Není třeba se paniky

To není konec světa. Kdykoli se objeví nová třída aktiv s vysokým růstem, společnosti a vlády pomalu přijdou na to, jak by to mělo splynout se současným světem. Jedná se jednoduše o vývoj kryptoměn, jako je bitcoin, který se stává stále více hlavním proudem. Aby došlo k masovému přijetí, musí být jasná pravidla a předpisy týkající se kryptoměny. Clarity umožňuje běžným lidem získat úroveň pohodlí a znalosti s novým aktivem, jako je bitcoin.

Jak hlásit kryptoměnu ze svých daní

Chcete-li správně založit a nahlásit své krypto transakce, musíte vyplnit formulář IRS 8949.

Na formuláři 8949 (na obrázku níže) uvedete seznam všech prodejů, obchodů a dispozic kryptoměny spolu s datem, kdy jste kryptoměnu získali, datem prodeje nebo obchodování, vašimi výnosy (tržní hodnotou), základem nákladů a ziskem nebo ztrátou . Jakmile budete mít každý obchod uveden, sečtěte jej dole a převeďte tuto částku do svého plánu 1040 D. Zahrňte oba tyto formuláře do ročního daňového přiznání.

Podrobný postup procesu vytváření přehledů najdete v našem článku o hlášení kryptoměny na vašich daních. Můžete také sledovat níže uvedené krátké video a vidět příklad vyplňování formuláře 8949. 

Jako vždy je dobré konzultovat s daňový profesionál ohledně vaší konkrétní situace.

Co dělat, pokud jste „zapomněli“ hlásit krypto při daňových přiznáních z předchozích let

Možná jste zapomněli, nebo jste si nebyli vědomi toho, že musíte do daňového přiznání zapsat své zisky a ztráty z kryptoměny. Je to upřímná chyba. Pokud se nacházíte v této situaci, nejlepším způsobem je upravit výnosy z předchozích let. Tento proces provádíme v našem blogovém příspěvku o kterým se mění kryptová daňová přiznání.

IRS nová 1040 kryptoměna

Software pro daň z kryptoměn

Výpočet všech vašich kapitálových zisků a ztrát z kryptoměny a jejich hlášení na 8949 může být občas obtížný úkol. Burzy kryptoměn příliš nepomáhají, pokud jde o daňové hlášení (přečtěte si proč tady) a nic není uvedeno v USD.

Software pro daň z kryptoměny jako CryptoTrader.Tax je řešení vytvořené k automatizaci celého procesu hlášení kryptoměny pro obchodníky a uživatele kryptoměny. Také nabízejí nástroj speciálně pro daňové profesionály. Jednoduše importujte své obchody a transakce z vašich burz do softwaru a kliknutím na tlačítko vygeneruje potřebné daňové doklady, jako je 8949..

Kryptoměna IRS 1040

Vygenerované daňové zprávy můžete poslat svému daňovému profesionálovi nebo je jednoduše nahrát do softwaru pro registraci daní TurboTax nebo TaxAct. Můžete se dozvědět více o jak zde funguje CryptoTrader.Tax.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me