Nejlepší místa pro uložení vaší kryptoměny

Soukromé klíče, fráze pro obnovení, žádné způsoby řešení sporů – ukládání a správa vaší kryptoměny může být neuvěřitelně matoucí. To se zhoršuje jen tehdy, když vezmete v úvahu, jak cenná se vaše krypto v průběhu času stává, a skutečnost, že transakce jsou nevratné. Tento rychlý osvěžovač na nejlepších místech pro uložení vaší kryptoměny vysvětluje vše, co potřebujete vědět, a je vhodný pro začátečníky i veterány.

Výměny (nejméně zabezpečené)

Udržujte svoji kryptoměnu zapnutou špičkové kryptoburzové služby, jako Coinbase, Binance, a další, je nezbytným zlem, pokud aktivně obchodujete. Problém s burzami spočívá v tom, že drží krypto pro všechny své uživatele. Proto se stávají obrovským lákadlem hackerů, do kterých se mohou pokusit proniknout.

Například v roce 2019 se Binance, tehdy největší světová burza podle objemu obchodů, nechala hacknout za 7 000 bitcoinů (asi 40 milionů dolarů v době, kdy). Naštěstí měl Binance dostatek finančních prostředků na pokrytí svých ztrát, ale ne každá výměna měla takové štěstí. Populární bitcoinový web Nakupujte bitcoiny po celém světě konstatuje, že pouze v roce 2019 hackeři burzy utekli s kryptoměnou 283 milionů dolarů.

Pokud je udržování kryptoměny na burzách pro obchodování nezbytností, zvažte pouze to, co potřebujete k obchodování na burzách, a nic víc.

Další možností je zvážit decentralizované burzy (DEXes), které nevyžadují, abyste se vzdali kontroly nad svými soukromými klíči. Zatímco DEXe čeká dlouhá cesta, než se vyrovnají centralizovaným burzám (CEXes), pokud jde o věci jako likvidita a rychlost, v posledních letech prošly dlouhou cestou. Některé, které můžete zvážit, zahrnují KyberSwap (vyměňte tokeny Ethereum a ERC20), dYdX (Obchodování s ETH marží) a Synthetix (Deriváty ETH).

Místo pro uložení kryptoměny Obrazový kredit: KyberSwap

KyberSwap nabízí jednoduchý způsob, jak vyměnit tokeny Etherea, aniž byste se vzdali kontroly nad svým kryptoměnou.

Softwarové peněženky (trochu zabezpečené)

Softwarové peněženky pro stolní počítače a mobilní zařízení jsou další možností pro uložení vašich kryptoaktiv. I když se nemusíte obávat hacknutí burzy, útěku se svými penězi nebo jiné špatné správy kryptoměny, softwarové peněženky jsou stejně bezpečné jako vaše zařízení.

Pro mnoho lidí mohou být burzy skutečně bezpečnější než jejich stolní nebo mobilní zařízení. Pokud však zachováváte nejlepší postupy zabezpečení a ukládáte jakékoli soukromé klíče a fráze pro obnovení offline, softwarové peněženky jsou lepší než burzy – alespoň pro menší množství kryptoměny. U větších částek zvažte hardwarovou peněženku (popsána v následující části).

Mezi oblíbené softwarové peněženky patří Exodus, Jaxx Liberty, a Atomová peněženka. Uvedené peněženky vám také umožňují vyměňovat aktiva přímo z vaší peněženky. Ačkoli jsou poplatky obvykle vyšší než u centralizovaných směnárenských služeb.

Peněženka Exodus Obrazový kredit: Exodus

Některé softwarové peněženky, jako je Exodus, vám umožňují obchodovat s aktivy přímo z vaší peněženky.

Hardwarové peněženky (nejbezpečnější)

Hardwarové peněženky jsou považovány za nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměny. Je to proto, že vaše soukromé klíče, které umožňují utrácení vaší kryptoměny, fyzicky nemohou opustit zařízení hardwarové peněženky kvůli tomu, jak jsou hardwarové peněženky navrženy. Kromě toho musíte také potvrdit transakce na zařízení, což vám poskytne druhou vrstvu ochrany, než budou transakce vysílány do blockchainu.

Nevýhodou hardwarových peněženek je, že jsou lepší pro dlouhodobé držení než pro aktivní obchodování. Pokud nepoužíváte svou hardwarovou peněženku s burzou (obvykle pouze DEXes) nebo jinou službou, která umožňuje obchodování s hardwarovou peněženkou, nejprve budete muset před obchodováním převést aktiva z hardwarové peněženky na jiné místo.

Další nevýhodou je, že hardwarové peněženky stojí peníze. Pokud však hodnota vašich aktiv přesáhne 55 $ (cena vstupního modelu hardwarové peněženky Trezor One), je hardwarová peněženka hodnou investicí pro ochranu vašich finančních prostředků.

Trezor Waller Image Credit: BoxMiningFrom  

Zleva doleva: Trezor One, Trezor Model T, Ledger Nano S, Ledger Nano X. Trezor a účetní kniha jsou 2 nejoblíbenější hardwarové peněženky. Vlevo nahoře je KeepKey, další hardwarová peněženka, která je populární, ale ne tak populární jako Trezor nebo Ledger.

Bonusový tip: Multisignature peněženky

Dalším způsobem, jak uložit svou kryptoměnu, je multisignature peněženka. Jak název napovídá, multisignature peněženky vyžadují ke schválení transakcí více než 1 podpis.

Například pokud jste s obchodním partnerem společně spravovali některé kryptoměny, můžete vytvořit multisignature peněženku, která vyžaduje 2/2 transakce, aby transakce mohly projít.

Hlavní nevýhodou multisignature peněženek je, že jsou rozhodně nepohodlné a nebyly by vhodné pro aktivní každodenní použití. Vhodnějším případem použití by bylo něco jako pokladní fond, který vyžadoval, aby se na transakcích podepsalo více zúčastněných stran.

Mezi oblíbené peněženky s více podpisy patří Electrum a Zbrojnice

multisig peněženka Obrazový kredit: Saleem Rashid

Electrum vám umožňuje vytvářet multisignature peněženky pomocí hardwarových peněženek jako kosignerů.

Závěr

Správné ukládání kryptoměny může být extrémně cizí koncept, vzhledem k tomu, že musíte úplně přehodnotit, jak nakládáte se svými penězi. Doufejme, že tento rychlý průvodce vyplnil některé mezery ve znalostech nebo vám poskytl rychlý přehled o osvědčených postupech.

O autorovi: Exodus je přední světová krypto peněženka s více než 4 miliony stažení a podporuje integraci peněženek do počítačů, mobilů a hardwaru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me