Zaplatil jsem za něco s krypto – Jak si vybírám daně?

Vzhledem k tomu, že kryptoměny, jako je bitcoin, jsou pro daňové účely považovány za majetek, je za placení zboží nebo služby kryptoměnou zacházeno stejně, jako kdybyste za něco platili jinou formou majetku. To znamená, že platba za zboží nebo službu pomocí kryptoměny je a zdanitelná událost a realizujete kapitálové zisky nebo kapitálové ztráty z platební transakce. Tyto zisky a ztráty je třeba vykázat na vašich daních.

Přehled daní z kryptoměny

Jak je uvedeno v oficiální pokyny pro kryptoměnu IRS vydáno v roce 2014 vám vzniknou kapitálové zisky a kapitálové ztráty, požadavky na hlášení daní, když prodáváte, obchodujete nebo jinak disponujete se svou kryptoměnou – stejně jako u jiných forem majetku, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. 

V tomto smyslu vypadá obchodování s kryptoměnou podobně jako obchodování s akciemi pro daňové účely.

Pokud jste například v dubnu 2018 zakoupili 0,2 bitcoinu za 2 000 $ a poté jej o dva měsíce prodali za 4 000 $, získáte kapitálový zisk 2 000 $. Tento zisk ohlásíte ve svém daňovém přiznání a v závislosti na tom, do jaké daňové skupiny spadáte, zaplatíte určité procento daně ze zisku. Sazby kolísají na základě vašeho daňového pásma a podle toho, zda šlo o krátkodobý vs. dlouhodobý zisk.  

Na druhou stranu, pokud jste svou kryptoměnu prodali za méně, než jste ji získali, můžete tuto kapitálovou ztrátu odepsat ušetřit peníze na krypto daních

Můžete si přečíst našeho úplného průvodce pro hlubší pochopení jak krypto daně fungují

Něco jsem koupil za bitcoiny – Jak to mohu nahlásit na svých daních?

Dobře, takže jste něco koupili za bitcoiny a teď přemýšlíte, jak to nahlásit na svých daních. Pojďme si ukázat příklad, jak to funguje.

Příklad

Řekněme, že jste koupili 0,1 bitcoinu za 1 000 $. O dva měsíce později se stejné množství bitcoinů zvýšilo na hodnotě a nyní má hodnotu 1 200 $. V tomto okamžiku utratíte 0,05 BTC za nový televizor. Jak je to zdaněno a jak to hlásíte?

Nezapomeňte, že nákup něčeho pomocí kryptoměny je technicky „dispozicí“ kryptoměny. Jinými slovy spouští a zdanitelná událost, a realizujete kapitálové zisky nebo kapitálové ztráty z transakce.

K výpočtu zisku / ztráty tedy použijete tuto rovnici:

Spravedlivá tržní hodnota – základ nákladů = zisk / ztráta kapitálu

V tomto příkladu by tržní hodnota byla hodnota TV, kterou jste koupili, v USD. Jelikož jste jej koupili za 0,05 BTC, což v té době mělo hodnotu 600 $ (0,1 má hodnotu 1200 $), spravedlivá tržní hodnota televizoru je 600 $.

Základem nákladů je to, za kolik jste aktivum původně získali. V tomto případě byl váš nákladový základ za 0,05 BTC 500 $ (původně jste si koupili 0,1 BTC za 1000 $).

600 $ – 500 $ = Zisk kapitálu 100 $

Takže v tomto příkladu používání bitcoinů k nákupu televize ohlásíte kapitálový zisk 100 $ – hodnota vašich bitcoinů se zvýšila během dvou měsíců, kdy jste je drželi. Tento zisk si uvědomíte z dispozice svých BTC, které v tomto případě byly nákup TV.

Tento kapitálový zisk hlásíte dále Formulář IRS 8949. Do daňového přiznání za daný rok přiložíte formulář 8949. Přečtěte si náš blogový příspěvek na jak nahlásit kryptoměnu na daních podrobný návod, jak vyplnit formulář 8949.

Výzva s platbami v kryptoměně

Jak jste si možná všimli, tento proces může být velmi obtížný pro kohokoli, kdo v době platby nevedl přísné záznamy o všech platbách provedených pomocí kryptoměny a hodnotě USD těchto kryptoměn..

Kryptoměnový software je vytvořen tak, aby automaticky importoval tyto typy transakcí spolu se všemi vašimi dalšími běžnými nákupy, prodeji a obchody a historicky načítal ceny v USD, abyste mohli vytvořit jedno kliknutí krypto daňové zprávy.

Kryptoměnový software pro krypto platby

Software pro daň z kryptoměn

CryptoTrader.Tax je nástroj daňového výkaznictví používají desítky tisíc nadšenců kryptoměny k automatizaci celého procesu hlášení kryptoměny.

Jednoduše importujte všechny své platby kryptoměnou v kroku 3 aplikace jako „odchozí transakce“. Jak vidíte na obrázku níže, do kroku 3 jsme přidali naši odchozí platbu bitcoinem ve výši 0,05. Nemusíte uvádět hodnotu těchto transakcí v USD (phew), protože software automaticky načte historické ceny.

Daně z placení kryptoměny

Tato transakce bude nyní kategorizována se všemi vašimi dalšími transakcemi (nákupy, prodeje, obchody) a zahrnuta do vašich daňových zpráv. Platby kryptoměnou můžete také hromadně nahrát pomocí Šablona pro import CSV.

Hledáte automatizaci hlášení daní z kryptoměny? Můžeš začít s CryptoTrader.Tax zdarma ještě dnes. Nebo klikněte sem dozvědět se více o tom, jak to funguje.

Zřeknutí se odpovědnosti – Tento příspěvek slouží pouze pro informační účely a neměl by být vykládán jako daňové nebo investiční poradenství. O tom, jak byste měli zacházet se zdaněním digitálních měn, se prosím poraďte se svým daňovým odborníkem, CPA nebo daňovým právníkem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me