DeFi Crypto Tax Guide: Analiza posojil, donosnosti, likvidnostnih skladov, zadolževanja in zaslužka

Prostor DeFi, ki obstaja v večji kriptoindustriji, je leta 2020 zabeležil eksplozivno rast. Kmetje in imetniki kriptofilmov, ki iščejo priložnosti, da svoje kriptofone začnejo delovati, so v DeFi in celoten ekosistem Ethereum vlili milijarde dolarjev kriptovalut.. 

S tem naborom novih kripto dejavnosti pride usodno vprašanje: Kakšne so davčne posledice za DeFi? Kako transakcije DeFi delujejo z davčnega vidika? 

V tem članku se poglobimo v ta vprašanja in delimo osnove davkov DeFi, saj se nanašajo na posojanje, izposojanje, kmetovanje, donose likvidnosti in zaslužek.

Kripto davki 101

V ZDA in mnogih drugih državah se kriptovalute za davčne namene obravnavajo kot lastnina. Podobno kot druge oblike lastnine, kot so delnice in obveznice, tudi pri prodaji, zamenjavi ali drugačnem odsvojitvi svoje kriptovalute nastanete kapitalski dobički in kapitalske izgube. Kapitalske dobičke in izgube je treba poročati o davkih. 

Poleg tega, ko s kakršnimi koli sredstvi zaslužite kriptovalute, ne glede na to, ali gre za rudarstvo, vložke ali oblike obresti, pripoznate dohodek po pošteni tržni vrednosti kriptovalute v trenutku, ko jo prejmete. Ta dohodek je treba prijaviti z davki. 

Medtem ko IRS ni objavila nobenih neposrednih navodil za DeFi, so objavili splošno smernice o kriptovaluti. Iz teh smernic je mogoče razbrati davčne posledice za DeFi. Ko bo izhajalo več posodobitev z vidika davčne zakonodaje, bo ta vodnik posodobljen, da bo odražal te spremembe. 

Če ste šele začeli spoznavati davčne posledice kripto, priporočamo, da začnete z našim člankom: Popoln vodnik za davke na kriptovalute.

Kaj je Defi?

Kaj so decentralizirane finance (DeFi)?

DeFi, okrajšava za decentralizirano financiranje, je področje kriptovalut, ki se osredotoča na omogočanje dostopa do finančnih storitev, kot so trgovanje, posojanje in zadolževanje, ne da bi pri tem nastali stroški ali zamude, povezane s tradicionalnimi posredniki, ki iščejo najemnino (tj. Banke, finančne institucije itd.).

Velika večina danes priljubljenih platform DeFi je zgrajena znotraj ekosistema Ethereum. Nekateri edinstveni tehnološki napredki, kot sta Automated Market Making (AMM) in Liquidity Pool, omogočajo “decentralizirane” zmogljivosti številnih najbolj priljubljenih platform DeFi danes. 

Ta nova napredka ustvarjajo nekaj edinstvenih davčnih situacij, ki jih obravnavamo spodaj.

Davki na posojilo Defi

Davki na posojila in likvidnostni sklad DeFi

Ko posodite kriptovaluto, ste dolžni plačati davek od dohodka, ki ga prejmete kot rezultat vaše posojilne dejavnosti. 

Dohodek, ki ga prejmete kot rezultat vaše posojilne dejavnosti, ima lahko eno od dveh oblik. Glede na platformo DeFi, ki jo uporabljate, bo vaš dohodek:

  1. Navadni dohodek (na primer dohodek, prejet od plače) oz
  2. Prihodki od kapitalskih dobičkov

Razliko med dohodki od kapitalskih dobičkov in navadnimi dohodki je pomembno razumeti, ker imajo različne davčne posledice. 

Kapitalski dobički v primerjavi z običajnim dohodkom

Navadni dohodek (na primer dohodek od plače) je preprosto obdavčen pri vas mejni davčni razred. Zaradi tega običajni dohodek ne prinaša večjih možnosti za prihranek davka. 

Prihodki od kapitalskih dobičkov po drugi strani pa ima bistvene ugodnosti davčnih prihrankov. Prva prednost dohodka od kapitalskih dobičkov je dolgoročne stopnje davka na kapitalski dobiček, za katero ste upravičeni, če ste hranili svoje sredstvo dlje kot 12 mesecev. Dolgoročne stopnje davka na kapitalski dobiček so bistveno nižje od stopenj kratkoročnih kapitalskih dobičkov in vam lahko prihranijo veliko denarja pri davkih, če jih strateško načrtujete. 

Poleg tega lahko prihodek od kapitalskih dobičkov v celoti izravnajo kapitalske izgube – medtem ko kapitalske izgube ne morejo v celoti nadomestiti običajnega dohodka (lahko izravnajo le do 3000 dolarjev navadnega dohodka).

Oglejmo si zdaj običajni dohodek v primerjavi s kapitalskimi dobički, kot se uporabljajo v prostoru DeFi. 

Navadni dohodek v okviru DeFi

V tradicionalnem svetu in celo v centraliziranem prostoru kriptovalut plačilne platforme pogosto izplačujejo obresti v isti valuti, kot ste jim jih posodili (na primer obresti, ki jih prejmete od banke, ali podobne kripto obresti, ki jih prejmete od platforma za kriptoposojanje kot BlockFi). Če ste na primer posodili ETH, bi bila plačila obresti, ki jih zaslužite z depozitom, pogosto tudi v ETH. 

V tem primeru se obresti, ki jih zaslužite, štejejo za običajni dohodek.

Z drugimi besedami, če zaslužite kripto žetone za posojilo (npr. Stanje denarnice se neposredno poveča, ko zaslužite z obrestnimi prihodki), potem to prepoznate kot običajni dohodek.

Prihodki od kapitalskih dobičkov znotraj DeFi

Številni novi protokoli DeFi izdajo žetone likvidnostnega bazena (LPT), ko jim posodite kripto. Ti LPT predstavljajo delež vašega deleža v likvidnostnem skladu. 

V tem primeru lahko priznate dohodek od kapitalskih dobičkov, ne navaden dohodek od interakcije s protokolom.

To je zato, ker je dodajanje žetonov v likvidnostni sklad in prejemanje LPT dejansko strukturirano kot zamenjava trgovanja / žetona. 

Ko se likvidnostni sklad obrestuje, se vrednost vašega deleža v združenju povečuje – na primer pri cTokens. Vendar vam teh obresti dejansko ne izplačajo neposredno (kot v primeru običajnega dohodka). Namesto tega se vrednost vaših LPT-jev (cTokens) povečuje, ko se obresti obračunajo, medtem ko količina LPT-jev, ki jih imate, ostane nespremenjena. Ko zamenjate LPT nazaj za osnovno sredstvo, sprožite kapitalski dobiček, enak znesku, ki so mu naložili LPT, kar se obravnava kot prihodek od kapitalskih dobičkov. 

Kripto platforme DeFi

Primeri DeFi – navadni dohodek in kapitalski dobiček

DeFi platforme, kot so Spojina in hrepenite.financiranje in z njimi povezani cTokens in yTokens so dobri primeri protokolov, v katerih se “obresti” dejansko obravnavajo kot kapitalski dobički, ker so transakcije strukturirane kot zamenjave žetonov / trgovanja. 

Po drugi strani pa na platformah, kot so Aave obresti, ki nastanejo pri posojanju, se vam izplačajo neposredno v obliki aTokens in se tako obravnavajo kot navadni dohodek in ne kapitalski dobiček. 

Spojina: cTokens

Kot spojina na svoji spletni strani: “Ko trg zasluži obresti, postane njegov cToken zamenljiv v vse večjo količino osnovnega sredstva.” Povedano drugače, ko kripto, ki ste jo posodili v Compound, zasluži obresti, postanejo vaši cTokeni (ki predstavljajo vaš delež v združenju) zamenljivi za večjo količino osnovnega sredstva (tj. Kripto, ki ste jo posodili v Compound).

To pomeni, da od Compounda dejansko ne zaslužite izplačil obresti. Z davčnega vidika to pomeni, da je dohodek, povezan z vašimi cTokeni, dohodek od kapitalskih dobičkov (ne navadni dohodek), ki se pripozna, ko pretvorite cTokens nazaj v osnovno sredstvo.

Aave: aTokens

V nasprotju s cTokensom se aTokens kova v razmerju 1: 1 glede na osnovno sredstvo. To pomeni, da ste izplačani v aTokens kot kriptovaluta, ki ste jo posodili, zasluži obresti. Ta plačila obresti aToken se obravnavajo kot običajni dohodek, enak pošteni tržni vrednosti aToken v času prejema. 

Primer celotnega posojanja DeFi:

Doslej smo že pokrili veliko terenov, zato si oglejmo celoten primer postopne davčne obravnave za skupno interakcijo s protokolom DeFi, kot je Aave. 

Primer:

  1. Lucas kupi 1 ETH za 300 dolarjev. Mesece kasneje, ko je ta 1 ETH vreden 400 dolarjev, ga Lucas uporabi za kovanje 1 aETH. Na tej točki Lucas prepozna kapitalski dobiček v višini 100 dolarjev, ko 1 ETH zamenja za 1 aETH.

  1. Lucas zdaj posoja prek svojega aETH in 12. junija zasluži 0,1 aETH kot obresti, ki so takrat znašale 30 dolarjev. Lucas priznava 30 dolarjev običajnega dohodka.

  1. Mesec dni kasneje Lucas pretvori 1 aETH nazaj v 1 ETH. V času pretvorbe je vrednost 1 aETH 300 USD. Tu bi Lucas utrpel kapitalsko izgubo v višini 100 ameriških dolarjev, ko bi trgoval z aETH za ETH – saj je bila njegova stroškovna osnova v tej 1 aETH 400 USD (400 – 300 = 100).

Če povzamemo, Lucas je najprej priznal 100 dolarjev kapitalskega dobička, nato 30 dolarjev običajnega dohodka in nato 100 dolarjev kapitalske izgube. Ker bi Lucasovo kapitalsko izgubo v celoti odštela od njegovega kapitalskega dobička, bi bil v tem primeru dolžan le davke na svojih 30 dolarjev običajnega dohodka. 

Kot lahko vidite, se stvari z vidika davčnega poročanja zelo hitro zapletejo. Tu je programska oprema za davek na kriptovalute je lahko koristno za avtomatizacijo poročanja o dohodnini.

Davki za donos kmetijskih pridelkov

Davek na kmetovanje in likvidnostno rudarstvo

Napredek v načinu decentraliziranih borz omogoča kripto-kripto-trgovanje (prek avtomatizirano trženje in likvidnostni bazeni) je povzročil val novih kriptovalutnih dejavnosti, osredotočenih na zaslužek. “Donosni kmetje” ali “Likvidnostni rudarji” si skušajo prislužiti nagrade z uporabo svojih kripto imetnic kot zavarovanja za zaslužek donosa. 

Davčne posledice te dejavnosti se ne razlikujejo od zgoraj opisanih primerov. 

Nagrade za obresti, prejete od izposoje vaše kriptovalute, so obdavčene z davkom na dohodek in bodo glede na posebnosti protokola bodisi dohodek od kapitalskih dobičkov bodisi navadni dohodek (glejte oddelek zgoraj).

DeFi upravljanje in spodbudni žetoni

Žetoni upravljanja, s katerimi se imetnike kriptovalut spodbujajo k uporabi njihovega premoženja kot zavarovanja za financiranje likvidnostnih bazenov, so postali običajni in so “Yield Farmers” omogočili, da povečajo svoj potencialni zaslužek..

Populariziran z žetonom upravljanja Compound-a, se COMP razdeli vsem, ki dobavljajo ali izposojajo kripto v / iz Compound-a.

Prepoznate dohodek ko prejmete upravne in spodbudne žetone, podobne COMP. Znesek dohodka, ki ga prepoznate, je enak tržni vrednosti COMP (ali kakršnega koli žetona upravljanja) v trenutku, ko je prejet. 

Poleg tega, ko prodate svoj COMP (ali s tem povezan žeton za upravljanje), sprožite a obdavčljivi dogodek in pripoznajte kapitalski dobiček ali kapitalsko izgubo glede na nihanje vrednosti COMP, odkar ste ga zaslužili.

Primer:

  1. Mitchell kupi 0,5 ETH za 100 dolarjev. Dva meseca pozneje pretvori 0,5 ETH (kar je zdaj vredno 150 USD) v cETH. Mitchell pri zamenjavi svojega ETH za cETH prepozna kapitalski dobiček v višini 50 dolarjev.

  1. Mitchell prejme tudi 1 COMP kot spodbudo za izposojo svojega ETH. Trenutno je 1 COMP vreden 100 USD. Mitchell prizna 100 USD dohodka na dan, ko prejme 1 COMP.

  1. Mesec dni kasneje Mitchell proda svoj 1 COMP za 500 dolarjev. Trenutno Mitchell s prodajo svojega COMP ustvari 400 USD dobička, saj je bila njegova osnova v žetonu 100 USD (500 – 100).

Izposoja / najem kripto posojila

Doslej smo se osredotočili na davčne posledice za eno stran trga, posojilodajalca. Kaj pa, če ste posojilojemalec? Kakšne so davčne posledice najema posojila?

Če najamete posojilo z uporabo kriptovalute kot zavarovanja, vi ne sproži obdavčljiv dogodek. To se razlikuje od “trgovanja” s svojo kripto za drugo kripto in ima zaradi tega dejstva davčne ugodnosti.

Primer:

John najame stabilno posojilo na svojih ETH posestvih. John prejme 1.000 DAI kot posojilo na podlagi svojega ETH, ki ga je dal kot zavarovanje. Janez pri izposoji 1.000 DAI ne sproži nobenega davčnega dogodka.

Ali se davek na plačila obresti za Crypto posojilo odbije?

IRS še ni izdal posebnih navodil o plačilih obresti za posojanje kripto. Vendar lahko dobite boljšo predstavo o tem, kako jih lahko obravnavate, če pogledate tradicionalno posojanje. Da bi razumeli, ali so vaša plačila obresti davčno priznana, je treba razmisliti, ali se posojilo uporablja za osebne, naložbene ali poslovne namene..

Če podjetje najema posojilo za komercialne namene, se obresti obravnavajo kot upravičeni davčno priznani poslovni stroški.

Če se posojilo najema iz osebnih razlogov, se stroški obresti običajno ne štejejo za davčno priznane.

Če izposojena sredstva uporabljate za naložbene namene (na primer pridelava donosa), nastali odhodki za obresti se razvrstijo kot odhodki za naložbene obresti. Za odhodke za naložbene obresti veljajo posebna davčna pravila in jih je mogoče odšteti le do vašega neto dohodka od naložb. 

Platforme DeFi – pregled davčne obravnave

Spodaj smo povzeli davčne posledice na visoki ravni v zvezi s posebnimi protokoli DeFi. Upoštevajte, da IRS do danes ni sprejela nobenih posebnih davčnih smernic za DeFi. Spodnji opisi predstavljajo konzervativno davčno obravnavo, izpeljano iz sedanje Kriptosmernice IRS.

Odstrani

Uniswap je decentralizirana borza, ki uporabnikom omogoča trgovanje / zamenjavo med kriptovalutami in prispevanje kripto v likvidnostne bazene za zaslužek.

  • Zamenjava ene kriptovalute za drugo na Uniswap je obdavčljiv dogodek in sproži s tem povezane kapitalske dobičke ali izgube
  • Ko prispevate v likvidnostni sklad, prejmete žetone UNI, ki predstavljajo vaš delež v združenju. To sproži obdavčljiv dogodek, ko prispeva k likvidnostnemu skladu in se uporabi kapitalski dobiček / izguba (odtujitev kripto v sklad, prejem UNI)
  • Žetoni UNI se povečujejo, ko se v skupini zbirajo obresti. Ko se odtujite iz likvidnostnega sklada, vrnete žetone UNI in realizirate morebitne kapitalske dobičke na teh žetonih UNI

Spojina

Compound je decentraliziran protokol, ki omogoča izposojo, posojanje in zaslužek. 

  • Izmenjava žetonov, kot je ETH, za cETH je obdavčljiva trgovina (svoj ETH zavržete, ko ga zamenjate za cETH)
  • Vaš cTokens se poveča, ko posojate. Kapitalski dobički imate, ko cTokens pretvorite nazaj v osnovno sredstvo.
  • Vsak zasluženi COMP je obdavčljiv dohodek, vrednoten po pošteni tržni vrednosti COMP v času zaslužka

Aave

Aave je protokol DeFi, ki uporabnikom omogoča zagotavljanje likvidnosti, zaslužek obresti in izposojo sredstev. 

  • Pri kovanju aTokensa imate na kapitalskem dobičku / izgubi kripto sredstvo, ki ga zamenjate
  • Obresti, prejete od posojanja, se vam naberejo v obliki dodatnih aTokenov. To je obdavčljivi dohodek po pošteni tržni vrednosti aTokenov v času prejema

Ustvarjalec

Maker in njihova platforma Oasis omogočata uporabnikom, da trgujejo med sredstvi in ​​si zaslužijo DAI bodisi tako, da ETH ali druge kriptovalute zaklenejo kot zavarovanje ali prek prihrankov DAI.

  • Trgovanja se obravnavajo kot običajna trgovanja s kriptovalutami, veljajo kapitalski dobički in izgube
  • Zasluženi DAI je obdavčen z dohodnino po pošteni tržni vrednosti DAI v času prejema

Balanser

Podobno kot Uniswap, tudi Balancer omogoča trgovanje ali zamenjavo kriptovalut in prispevanje k likvidnostnim skladom..

  • Trgovanja se obravnavajo kot običajna trgovanja s kriptovalutami in povzročajo kapitalske dobičke ali izgube
  • Prihodki, pridobljeni iz likvidnostnih združenj, se obravnavajo kot kapitalski dobički, saj se z žetoni Balancer Pool povečujejo, ko bazen združuje. Kapitalske dobičke ustvarite, ko BPT zamenjate nazaj na osnovno sredstvo. 
  • Žeton za upravljanje BAL se razdeli ponudnikom likvidnosti in je ob prejemu obdavčen z dohodkom po pošteni tržni vrednosti BAL

Izjava o omejitvi odgovornosti – Ta objava je zgolj informativne narave in se je ne sme razumeti kot davčno ali investicijsko svetovanje. Prosimo, pogovorite se s svojim davčnim strokovnjakom, CPA ali davčnim odvetnikom, kako naj ravnate z obdavčitvijo digitalnih valut.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me