Cena bitcoinu klesá kvůli čínskému novému roku?

Čínský Nový rok (Lunární Nový rok) má silný vliv na ceny kryptoměny, přičemž ceny bitcoinů v měsících před Novým rokem klesaly. Tento článek zkoumá trend a možné důvody, proč k tomu dochází. Čínský Nový rok se každý rok slaví v jiný den, protože vychází z lunárního kalendáře. V roce 2020 to začalo v sobotu 25. ledna a skončilo v pondělí 27. ledna. V roce 2021 festival začne v pátek 12. února a skončí v úterý 15. února. Během této doby bude uzavřeno mnoho čínských služeb Over-the-Counter (OTC), což povede k vysoké kryptoměnové volatilitě.

* Údaje založené na cenách bitcoinů na Coinbase. Výšky před CNY považovány za průměrnou cenu svíčky až 4 týdny před Novým rokem.

Toto období je v Číně státním svátkem, protože mnoho zaměstnanců cestuje zpět do svých domovských měst, aby to oslavovalo se svými rodinami. S populací 1,386 miliardy to představuje největší krátkodobá migrace ve světě. Všechny továrny v Číně se během tohoto období zavírají a operace se zmrazují až na 2 týdny, protože se pomalu otevírají logistické společnosti a dodavatelé. Čínský Nový rok se slaví také v dalších asijských zemích, jako je Hongkong, Singapur a Korea (korejský Nový rok). Vzhledem k tomu, že Čína zavádí svou národní digitální měnu známou jako DCEP, další testování a vývoj si během čínského nového roku udělá přestávku. Je však důležité si uvědomit, že během této doby budou kryptoměnové burzy stále fungovat a usnadní obchodování 24 hodin denně (viz Šifrovací hlava).

Čínský Nový rok výpis?

Vliv čínského nového roku na cenu bitcoinu (označený červeně) v měřítku protokolu

Po dobu následujících 4 let by ceny bitcoinů v týdnech před čínským novým rokem vždy klesaly.

Například v 2017, ceny těsně před festivalem poklesly o 50% z 12 000 na 6 000 $. Tento model označil jako „čínský novoroční výpis“ obchodníci s kryptoměnami.

v 2019, Ceny bitcoinů těsně před čínským novým rokem stabilně klesaly ze 4000 $ na minima 3350 $. To ukazuje níže uvedená tabulka a červená čára označuje datum festivalu.

Ceny bitcoinů klesly těsně před čínským novým rokem v roce 2019

v 2020, ceny před čínským novým rokem opět poklesly, dokonce prolomily počáteční odpor 8,3 tis. USD. A přestože se první den čínského nového roku vzrostl až na 8,5 tis. USD, historie se nemůže opakovat a během téhož dne klesla zpět pod 8,3 tis. USD. Ceny zůstaly během druhého dne čínského Nového roku stagnující a v poslední den svátků došlo pouze k výraznému oživení a vzestupnému trendu.

Ceny bitcoinů čínský Nový rok 2020Ceny bitcoinů během čínského nového roku 2020 opět poklesly

Tvůrci trhu na dovolené

Není žádným tajemstvím tvůrci trhu a obchodní roboti fungují na trhu s kryptoměnou – ve skutečnosti jsou zodpovědní za část objemu trhu. Tvůrci trhu v Číně a dalších asijských zemích pozastaví provoz na 3–5 dní z důvodu státních svátků. Přestože lze tvorbu trhu automatizovat obchodováním s roboty a algoritmy, stále vyžaduje, aby lidé hlídali každodenní provoz a ujistili se, že nejde o poruchu.

Během čínského nového roku bude kapacita výroby trhů omezena. To vede k volatilnějším a méně likvidním trhům.

Výplaty na nový rok

Dávání červených paketů naplněných hotovostí je tradicí

Jedním z možných důvodů poklesu cen bitcoinů je to, že lidé na dovolenou „inkasují“. To platí zejména v Číně, protože během festivalu se tradičně rozdávají šťastné balíčky plné peněz dětem a starším lidem. Tyto „červené balíčky“ mají symbolizovat štěstí a prosperitu a je jediným okamžikem, kdy dávání hotovosti není v Číně tabu.

Tradice stanoví, že manželské páry by měly rozdávat červené balíčky mladým nesezdaným dětem, starším lidem a servisním pracovníkům. Vedoucí pracovníci společnosti a manažeři by také měli dávat peníze svým podřízeným – přičemž některé balíčky jsou naplňovány až do výše měsíční mzdy zaměstnance.

Kvůli obrovskému množství požadovaných hotovostních peněz mají někteří podezření, že tato tradice je zodpovědná za nárůst objednávek bitcoinového prodeje před čínským novým rokem.

Těžba bitcoinů není ovlivněna

Bitcoin Hashrate dosáhl historického maxima před novým rokem

Jelikož Čína významně přispívá k těžbě bitcoinů, dalo by se očekávat, že během festivalu může dojít k ovlivnění těžby kryptoměn. To není tento případ, protože bitcoiny a ethereum hashrates se během této doby drží stabilně. Je to proto, že těžba nevyžaduje k udržení významnou lidskou sílu, a proto jsou doly během nového roku ponechány v provozu.

Čínské OTC kapky

Bitcoiny se v Číně obchodují prostřednictvím přepážek OTC (Over the Counter). Tyto OTC přepážky porovnávají objednávky od kupujících a prodejců a mohou nabízet služby úschovy. Mezi top stoly patří Genesis Block, Binance OTC a Huobi OTC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me