Filecoin: Co to je a proč je v Číně tak populární?

Filecoin ($ FIL) je vytvořen Protocol Labs a jeho cílem je poskytnout skutečný případ použití blockchainové technologie mimo finance. Jak název napovídá, je to všechno o souborech. Ale protože je systém decentralizovaný, jak zaručuje bezpečnost a dostupnost? Jsou také ti, kdo ukládají soubory, placeni? Zde se podíváme na to, co je Filecoin, plus důvody, proč se v Číně stal docela senzací.

souhrn

  • Filecoin je decentralizovaná síť pro ukládání souborů. Uživatelé platí za uložení svých souborů, zatímco ti, kteří pomáhají s ukládáním, jsou odměněni tokeny $ FIL.
  • Projekt v roce 2017 získal ve své Počáteční nabídce mincí (ICO) 200 milionů USD. Zahájení provozu sítě Mainnet bude 15. října 2020 kolem 15:00 (UTC)..
  • Filecoin je již na čínském radaru od roku 2018, kdy čínské firmy začaly prodávat cloudové těžební služby Filecoin. Těžba se považuje za jednodušší, protože nejsou vyžadována specializovaná těžební zařízení.
  • Filecoin je také populární v Číně kvůli spekulacím o ceně $ FIL tokenů. Některé burzy již nabízejí obchodování $ FIL na základě IOU.

Co je Filecoin ($ FIL)?

Filecoin je decentralizovaná síť pro ukládání souborů, která odměňuje uživatele, kteří ukládají soubory. Ti, kteří uchovávají soubory, se označují jako těžaři úložiště. Uživatelé platí za to, aby jejich soubory byly uloženy, zatímco těžaři úložiště jsou za svou práci odměněni.

Jeho distribuovaná povaha umožňuje ukládání a načítání souborů typu peer-to-peer. Platforma má nativní virtuální měnu s názvem FIL, která se používá k odměňování horníků.

Síť je inspirována Web3, vyspělou architekturou vývoje softwaru, která eliminuje centralizaci. Filecoin může poskytovat služby ukládání souborů i na jiné decentralizované platformy. Kromě toho síť navrhuje způsob, jak umožnit transakční interakci s jinými blockchainovými platformami podporujícími interoperabilitu.

Co je token Filecoin $ FIL?

Filecoin token $ FIL je nativní virtuální měna platformy, která se používá k odměňování horníků. Všimněte si, že síť Filecoin dosud nebyla spuštěna a Tokeny FIL nejsou v oběhu. Jak však bude vidět níže, několik burz již obchoduje s FIL na základě IOU. To znamená, že uživatelé v budoucnu dostanou pouze tokeny FIL. To však neodradilo nadšence, protože FIL má objem obchodování přes 100 milionů USD každých 24 hodin a ceny zdánlivě stoupají..

Po spuštění mainconu Filecoin (viz níže) společnost Huobi Global zahájí $ FIL a otevřené obchodování, vklady a výběry. Další burzy se také vrhly na seznam jednoho z nejdiskutovanějších čínských projektů od roku 2017, jako jsou burzy Binance a FTX.

Spuštění mainfonu Filecoin

Protokol Labs stál v čele ICO projektu v roce 2017. S podporou špičkových jmen v oblasti rizikového kapitálu, jako jsou Sequoia a Andreessen Horowitz, bylo získáno 200 milionů $.

Po ICO následovalo odložení testnetu do roku 2019. Protokol Labs původně slíbil spuštění mainnetu v prvním čtvrtletí roku 2020.

Mainnet Filecoin nyní spuštěn v epochě 148 888 – kolem 15:00 (UTC) 15. října 2020. Můžete zkontrolovat stav řetězce tady.

Jak Filecoin funguje

Pro uživatele

Uživatelé na platformě jsou za úložiště souborů zpoplatňováni. Poplatky za úložiště se však liší v závislosti na tom, zda uživatel zvolí rychlost nad redundancí a naopak. Ceny za skladování jsou také ovlivněny dostupností a poptávkou.

Pro těžaře / poskytovatele úložiště

Na protokolu Filecoin může být poskytovatel úložiště buď jednotlivec, nebo organizace. Jediným kritériem, jak se stát horníkem, je volné místo na pevném disku a připojení k internetu. Horníci budou mít také přístup k celé skupině uživatelů Filecoinů.

Pro plynulé používání poskytuje síť standardní rozhraní pro programování aplikací pro horníky a inzeruje jejich dostupnost. Bez individuálního marketingu se poskytovatelé úložišť spoléhají na rychlost, úložný prostor a spolehlivost, aby mohli bědovat uživatelům a přilákat odměny.

Filecoin má funkci samoléčení, která automaticky kontroluje, zda jsou soubory v blockchainu uloženy správně. Tato funkce navíc umožňuje síti detekovat vadné těžaře a jejich zatížení, které mají být distribuovány dalším těžařům.

Proces samoléčby generuje stopy zobrazující historii horníka v síti. Dobrá pověst jim vydělává více úložných příležitostí, a proto více odměn. Systém používá mechanismy evidence a evidence úložiště, které nejsou energeticky náročné, jako například mechanismus kontroly práce využívaný bitcoiny (BTC).

Kromě běžných těžařů úložiště existují i ​​těžaři vyhledávání. Tyto typy těžařů musí mít silné připojení k internetu, protože načítají nejstahovanější soubory a doručují je uživatelům v těsné blízkosti. Poté jsou odměněni za usnadnění plynulého toku provozu v síti.

Čína je all-in na Filecoin

Horníci vážně uvažují o Filecoinu

Ačkoli protokol nevyžaduje pro přístup specializovaná těžební zařízení, Čína sází na vývoj těžařského hardwaru Filecoin. Čínští investoři navíc již spekulují s cenou FILu. Ve skutečnosti už Číňané využívají Filecoin již od roku 2018 a vzhledem k tomu, že spuštění mainnetu je potenciálně několik týdnů pryč, se humbuk jen posiluje.

Například když Protocol Labs na začátku června 2020 oznámily pobídkový program, čínské firmy začaly uvádět na trh cloudové těžební služby, které mohou uživatelé uzavírat a využívat k poskytování úložiště uživatelům Filecoinů.

Vzhledem k popularitě těžby kryptoměn v Číně není divu, že tyto firmy přilákaly v prvních dnech tržby minimálně 500 000 USD. Kromě toho údaje průzkumníků blockchainu odhalily, že přední těžaři úložiště v Filecoinu se nacházejí v Číně. Kumulativně tito těžaři tvoří více než 80 procent síťové kapacity pro testování úložiště v sítinet na zhruba 15 petabajtech (15 000 terabajtů).

Obrovský nárůst těžby v asijských zemích lze přičíst lásce této země k bitcoinům a dalším těžařským činnostem v oblasti kryptoměny. Ačkoli je obchodování s bitcoiny v Číně zakázáno, většina těžební síly bitcoinů je v zemi stále soustředěna na přibližně 65 procent.

Také ještě předtím, než Filecoin začal fungovat, těžební hardwarové společnosti již očekávaly své produkty. Andy Tian, ​​spoluzakladatel společnosti 1475, která se zabývá výrobou hardwaru, si myslí, že čínský humbuk v oblasti těžby Filecoinů je částečně způsoben skutečností, že myšlenka těžby je pro maloobchodní těžaře jednodušší ve srovnání s těžbou BTC, kde se používají ASIC.

Očekávání v Číně je tak vysoké, že těžařské bazény, které čekají na investory a vlastní těžbu, ukrývají těžařský software a hardware za více než 15 milionů dolarů. Další velké společnosti pro těžbu BTC, jako je RRMine, údajně „během několika minut“ prodaly smlouvy o cloud computingu 15 milionů dolarů. RRMine také hromadí hardware těžby FIL.

Bohužel více nezáleží na množství volného místa, které síti poskytnete, ale na množství zapečetěných dat. Zatímco přístup k protokolu FIL nevyžaduje masivní výpočetní výkon, utěsnění dat na pevném disku ano.

Utěsnění lze provést využitím energie z CPU nebo hardwaru GPU. Vhozením speciálního vybavení do mixu je to však rychlejší a umožňuje horníkům utěsnit více dat za den. Na oplátku také získají více odměn.

Čínské společnosti také spekulují o Filecoinu

Ale nekončí to při těžbě. Téměř 50 burz kryptoměn v zemích jihovýchodní Asie, včetně Biki Exchange a MXC Exchange, má v nabídce futures FIL podávané s Tether (USDT). Upozorňujeme však, že se jedná pouze o IOU, protože token ještě nebyl ve skutečnosti uvolněn.

Platformy agregátorů dat o kryptoměně, jako je CoinMarketCap, Feixiaohao, zaznamenaly za 24 hodin objem obchodování zhruba 100 milionů dolarů. Cena futures na Filecoin se však během několika dní pohybovala od 11 do 28 až 18 dolarů.

Některé firmy zabývající se cloudovými smlouvami, např. Mars Finance, projektují pro horníky FIL roční výnos 300 procent, aniž by poskytli množství tokenů FIL, které může každý terabajt smluvního prostoru přinést.

Závěr

Ačkoli mainnet a pravidla upravující těžbu úložišť ještě teprve vyjdou, čínská komunita již dlouho tíhne k Filecoinu. Některé z důvodů tohoto šílenství mohou být kvůli nerovnoměrnému domácímu investičnímu prostředí Číny, které odcizilo jednotlivce střední třídy hledající atraktivní investiční příležitosti.

Také přísný postoj Číny ke kontrole kapitálu vedl čínské investory k hledání renomovaných kryptoměn nebo projektů založených na blockchainu, které mohou usnadnit finanční interakci se zbytkem světa. Díky spojení Filecoinu s předními firmami v oblasti rizikového kapitálu je to pro čínskou komunitu atraktivní. Jeho značka pro těžbu úložišť také usnadňuje maloobchodním těžařům a investorům.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me