Co je Cardano?

Cardano je decentralizovaná inteligentní smluvní platforma, která by byla poháněna recenzovaným akademickým výzkumem a schopná provozovat jak finanční aplikace, tak decentralizované aplikace. Společnost Cardano, založená bývalým spoluzakladatelem společnosti Ethereum, si klade za cíl vylepšit společnost Ethereum tím, že nabídne levné, bezpečné a škálovatelné transakce. Pro zlepšení zabezpečení inteligentních smluv používá Cardano programovací jazyk Haskell což se ukázalo jako snadněji auditovatelné a formálně ověřitelné. Cardano navíc otevřeně řeší potřebu regulačního dohledu při zachování soukromí a ochrany spotřebitele prostřednictvím inovativní softwarové architektury.

Co je token ADA a jeho použití?

ADA je Cardanova přirozená kryptoměna. Byl spuštěn 1. ledna 2018 prostřednictvím počáteční nabídky mincí jako token užitku a bude mít celkovou zásobu 45 miliard. V současné době je to 8. nejoblíbenější kryptoměna založená na tržní kapitalizaci podle CoinGecko.

Po otevření veřejné testovací sítě Shelley dne 9. června 2020 může kterýkoli provozovatel zřídit fond podílů Cardano v očekávání, že vytyčení a delegování na hlavní síti bude uvolněno v létě 2020.

Nakonec ADA umožní uživatelům zasílat hodnoty mezi dvěma stranami, platit za zboží nebo služby, vkládat prostředky na burze nebo vstoupit do aplikace. ADA bude také použita k napájení transakcí v síti Cardano.

Zjistěte více o ADA s naším videem – Cardano (mince ADA) v kostce.

Zakladatel: Charles Hoskinson

Charles Hoskinson je spoluzakladatelem společnosti Ethereum a zakladatelem společnosti Ethereum Classic s rozsáhlými zkušenostmi s prací s inteligentními kontrakty a programovacím jazykem Haskell. On je otevřený kritik v roce 2016 se rozešel s týmem Ethereum. Bylo to pravděpodobně kvůli ideologickým rozdílům vyplývajícím z reakce týmu na DAO hack z roku 2016. Hoskinson je nyní generálním ředitelem společnosti Vstupní výstup Hongkong (IOHK), a věnovali velkému týmu odborných inženýrů a výzkumných pracovníků vybudování Cardana od základu.

Cardano – vývoj blockchainového protokolu

Cardano si klade za cíl stát se blockchainem třetí generace a překonat problémy s předchozími generacemi blockchainů, konkrétně nedostatek škálovatelnosti, interoperability a udržitelnosti. Cardano si klade za cíl rozvíjet svou platformu na základě těchto 2 hlavních principů:

 • Peer-review: každá věda, která vede řešení těchto problémů, prochází peer review.
 • Kód vysoké záruky: Cardano si klade za cíl přinést stejnou úroveň vědecké přísnosti pro kritické systémy mise, jako je letecký průmysl, při vývoji jejich projektu.

Platforma Cardano má následující klíčové funkce:

 • Cardano bude postaveno v kódu Haskell. Haskell používá matematický přístup, jehož výsledkem je mnohem bezpečnější a spolehlivější protokol.
 • Byl formálně ověřen konsensus o důkazu sázky Ouroboros. Jedná se o první prokazatelně bezpečný blockchainový protokol vyvinutý týmem IOHK a recenzovaný peer. Má výhody oproti tradičnímu důkazu o práci blockchainů (např. Používaným bitcoiny) tím, že vyžaduje méně výpočetních zdrojů (nebude docházet k těžbě), a jeho provoz je tedy levnější, přesto je stejně bezpečný jako populárnější algoritmus Proof of Work. Dodává se také s novým mechanismem odměn, který zabraňuje útokům, jako je zadržování bloků a sobecká těžba.
 • Rekurzivní architektura InterNetwork (RINA): Cardano se dívá na budování RINA s cílem snížit šířku pásma, která je nutná pro komunikaci a šíření dat. Myšlenka je, že RINA má méně protokolů, ale je schopna pracovat rychleji, přesto poskytuje transparentnost, soukromí a škálovatelnost.
 • Protokol je zaměřen na ochranu práv uživatelů na ochranu soukromí při zohlednění potřeb regulačních orgánů. Přitom je Cardano prvním protokolem, který vyvažuje tyto požadavky jemným a efektivním způsobem a je průkopníkem nového přístupu ke kryptoměnám.
 • Cardano bude také zcela otevřený a bez patentů.

Cardanova platforma je konstruována ve 2 vrstvách – sídelní vrstva a výpočetní vrstva. To dává systému flexibilitu při údržbě a umožňuje upgrady pomocí měkkých vidlic.

Po dokončení vyrovnávací vrstvy, která bude spouštět ADA, bude vytvořena samostatná výpočetní vrstva pro zpracování inteligentních smluv. Cardano bude také provozovat decentralizované aplikace nebo dapps, služby, které nejsou kontrolovány žádnou stranou, ale místo toho fungují na blockchainu.

Výhody a nevýhody Cardano?

Výhody Cardano

Mnoho uživatelů chytrých smluv věří, že Cardano je klíčem k dlouhodobému bezpečnému vývoji. Je to kvůli četným hackerům a zranitelnostem na platformách, jako je Ethereum. Zakladatel Cardano Charles Hoskinson kritizoval Ethereum jako „spěšný produkt“ s chybami zabezpečení, které vedly ke slavným hackerům, jako jsou DAO. To lze považovat za příznak nedostatků programovacího jazyka Ethereum, Solidity. Cardano to vylepšuje tím, že umožňuje vývoj pomocí Haskell, který lze formálně ověřit.

Samotné použití modelu proof of stake modelu Cardano přináší řadu výhod, jako je menší náchylnost k rušení, protože uzly budou odpovědné za propustnost a tím eliminují potřebu dalších strojů. Na druhé straně se spotřebuje méně energie, což je lepší pro životní prostředí.

Odměny se rozdávají spíše na základě počtu držených žetonů než na množství přidané výpočetní síly, což je spravedlivější.

Dvouvrstvý systém platformy umožňuje, aby každá vrstva byla odpovědná za kompletní sadu úkolů. To znamená větší potenciál pro interoperabilitu s různými platformami kryptoměn, a proto je ve srovnání s Ethereem lépe škálovatelný.

Nevýhody Cardano

Kritici Cardano poukázali na pomalý vývoj a příliš ideální cíle projektu. To může být pro Cardano riskantní, protože by jej mohli předjet agresivnější konkurenti nebo se mezitím může změnit regulační prostředí.

Mnoho funkcí slíbených týmem Cardano stále ještě není k dispozici. Takže spousta toho, co se říká o tom, jak bude fungovat její kryptoměna ADA, je stále teoretická.

Co je peněženka Daedalus?

Abyste mohli ukládat a používat ADA, musíte si nainstalovat Cardano’s Daedalus peněženka. S peněženkou můžete odesílat a přijímat ADA a zobrazovat historii transakcí.

Peněženka Daedalus také nabídne následující funkce:

 • Neomezené účetnictví – spravujte libovolný počet peněženek díky inovativní hierarchické deterministické implementaci peněženky Cardano. Získáte tak větší kontrolu nad uspořádáním svých fondů. Má také výkonné funkce zálohování, které vám pomohou kdykoli získat zpět vaše prostředky.
 • Pokročilé zabezpečení – Cardano nebude držet vaše klíče. Používají nejpokročilejší kryptografii na světě, aby zajistili bezpečnost před útoky a nabídli utrácení hesel a semen pro všechny vaše účty.
 • Export do papírových certifikátů – Peněženky lze exportovat do papírových certifikátů, což uživatelům umožňuje ukládat finanční prostředky do chladírenských skladů.
 • Postaveno s webovými technologiemi – Daedalus je postaven na Electronu, osvědčené vývojové platformě open source pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí Javascript, HTML a CSS.

Peněženka Daedalus stále probíhá, funkce, které se brzy objeví, zahrnují:

 • Podpora bitcoinů a ethereum Classic.
 • Sázkové funkce, které držitelům ADA umožňují vydělat více žetonů ADA.
 • Mobilní peněženka pro iOS i Android.

Zdroje:

webová stránka https://cardanofoundation.org/

Webové stránky IOHK https://iohk.io/

Whitepaper z Ouroborosu https://iohk.io/research/papers/#9BKRHCSI

Blog https://cardanofoundation.org/blog/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me