Polkadot ($ DOT): Vše, co potřebujete vědět o miláčkovi DeFi v Číně

Polkadot ($ DOT) označuje sebe jako blockchainový protokol nové generace, který spojuje více blockchainů do jedné sítě. Jak jsme viděli v předchozím článku o nejžhavějších blockchainových projektech v Číně, polkadot a jeho spolutvůrce Gavin Wood jsou vysoce oceňováni čínskou komunitou kryptoměn, kteří jsou do tohoto projektu silně investováni. Polkadot nyní také získává velký zájem na Západě díky svému kótování na hlavních burzách, jako jsou Binance, OKEx a Kraken.

Účelem Polkadotu je umožnit blockchainovým sítím zlepšit škálovatelnost, optimalizovat se pro konkrétní případy použití, pracovat a komunikovat společně, samostatně vládnout a upgradovat bez nutnosti použití hard forků. V tomto článku se podíváme na aktuální stav Polkadotu, jeho roli v Decentralized Finance (DeFi), token $ DOT a další.

Zde je naše video vysvětlující, co je Polkadot za méně než 2 minuty!

Pozadí

Polkadot byl spuštěn v roce 2016 a je provozován nadací Web3 Foundation, která se snaží vybudovat bezplatný a decentralizovaný web. Nadace však uzavřela smlouvu se společností Parity Technologies na vybudování jejího protokolu. Jeho zakladateli jsou Gavin Wood, Peter Czaban a Robert Habermeier. Zejména Gavin Wood je také jedním ze spoluzakladatelů společnosti Ethereum, což přináší pocit legitimity a důvěry v očích mnoha nadšenců kryptoměny, zejména z čínského publika.

Tým má rozsáhlé zkušenosti s distribuovanými systémy hlavní knihy, blockchainovými protokoly (zejména Ethereum), kryptografií a technologií peněženek. Navzdory tomu, že hlavním vývojářem je společnost Parity Technologies, přispělo k vývoji Polkadotu několik nezávislých týmů.

Co je Polkadot?

Polkadot je střepinový protokol podobný mostu, který se zaměřuje na udržování komunikace, přenos hodnot a sdružování zabezpečení blockchainů. Umožňuje blockchainům vzájemně spolupracovat paralelním způsobem jejich sjednocením do jedné sítě. Sjednocení spojuje silné stránky různých blockchainů a zmírňuje jejich slabosti.

Podle týmu je Polkadot projektem vývojářů pro vývojáře. Je zaměřen na propojení veřejných a soukromých řetězců, věštců, DApps a služeb k bezproblémové práci vedle sebe. A tak usnadňuje propojení různých nezávislých blockchainů dohromady do jednoho internetu Web3.

Polkadotovy stavební bloky

Polkadot je postaven na stavebním rámci blockchainu Substrate, který je odvozen ze zkušeností Parity s ethereem, bitcoiny a podnikovými blockchainy. Stavový automat protokolu je kompilován s WebAssembly (WASM) – vysoce výkonným virtuálním prostředím.

Polkadot dále používá libp2p pro vzájemné zjišťování a komunikaci. Je kódován pomocí C ++, Rust a Golang pro širokou přístupnost pro vývojáře.

Model správy Polkadot

Model správy Polkadot je on-chain a dobře definovaný. Je navržen tak, aby zahrnoval všechny zúčastněné strany do rady pro správu. Uživatelé se mohou podílet na rozhodování systému pouhým podržením nativního tokenu $ DOT. V současné době existuje Rada a technický výbor Polkadot, takže projekt a jeho řízení je zcela v rukou držitelů $ DOT. Návrhy na správu předkládá Rada, Technický výbor nebo držitelé $ DOT. Poté o nich hlasuje veřejná $ DOT.

Stav sítě Polkadot

Polkadot zvětšuje velikost svých sad validátorů. Nyní existuje 274 validátorů provozovaných přibližně 200 nezávislými operátory a podporovaných více než 7 000 individuálními nominujícími účty.

Polkadot letos uvedl Westend, svůj hlavní dlouhodobý bezcenný testnet. Rovněž spustili 2 verze rokoka – což jsou veřejné testovací sítě společnosti Polkadot pro krátkodobé parachainy.

Rokoko

Rococo je veřejná testnet zaměřená na testování procesu konsensu parachainů spolu s parachainy vytvořenými komunitou a jejich vzájemnými interakcemi.

Rococo v1 je nejnovější verze vydaná 22. prosince 2020.

PolkaBrige

PolkaBrige je platforma decentralizované aplikace (dApp). Dodává se také s vlastní decentralizovanou burzou (DEX) známou jako PolkaBrige DEX, která umožňuje uživatelům přímo vyměňovat tokeny na Polkadotu za jiné tokeny na jiných blockchainových platformách, jako je Ethereum, Binance Smart Chain atd..

Aby splnila šílenství v oblasti zemědělství, Polkabrige má také inteligentní mechanismus zemědělství, který umožňuje poskytovatelům likvidity vydělat více odměn.

Výhody Polkadotu

Projekt Polkadot je nastaven na revoluci v technologii blockchain tím, že nabídne rámec podobný mostu, který poskytuje následující výhody:

1. Neomezená škálovatelnost – Polkadot může podporovat nekonečné množství blockchainů a umožnit jim vzájemné propojení. Tito jsou známí jako para-řetězce.

2. Adaptabilní mechanismus konsensu – Vzhledem k tomu, že různé blockchainy fungují na různých konsenzuálních mechanismech, poskytuje platforma Polkadot otevřený a přizpůsobivý konsensuální mechanismus pro jejich hostování.

3. Transakce mezi řetězci – Rámec může podporovat přenos hodnoty mezi různými blockchainy. Je to nezbytné pro interoperabilitu a skutečnou integraci.

4. Definovaný mechanismus správy a řízení – Má definovaný mechanismus řízení, který eliminuje zásadní problém, kterému čelí jiné blockchainy.

5. Upgradovatelnost – Polkadot může podporovat upgrady, aniž by se musel uchýlit k drastickým hard forkům, aby provedl změnu.

6. Společné zabezpečení – Blockchainy spojující s Polkadotem lze zajistit sjednocujícím bezpečnostním deštníkem. To může pomoci chránit malé řetězce, které nemají efektivní bezpečnostní bootstrapping.

7. Nízké transakční poplatky– Polkadot tvrdí, že má nižší transakční poplatky ve srovnání s Ethereem.

Token Polkadot ($ DOT)

Token Polkadot, označený symbolem tickeru $ DOT, je nativním aktivem platformy Polkadot. Slouží třem hlavním funkcím: řízení, sázení a spojování. Má celkovou dodávku 10 milionů DOT.

Správa věcí veřejných

Jak již bylo zmíněno dříve, držitelé DOT mají právo řídit platformu. Když řekneme „správně“, neznamená to, že někdo dostal privilegia. Ale spíše je v protokolu Polkadotu zabudováno, že držitelé DOT mají inherentně možnosti správy. Mezi tyto možnosti patří změna síťových poplatků, aukcí a harmonogramu přidávání parachainů – paralelních řetězců, které jsou prováděny paralelně s Polkadot’s Relay Chain. Držitelé dále mají také vliv na upgrady, opravy chyb a další údržbu systému.

Sázení

Decentralizované sítě vyžadují mechanismy konsensu, aby zajistily, že budou potvrzeny pouze platné transakce. Polkadot používá jako svůj algoritmus pro validaci NPoS (Nominated Proof of Stake). Držitelé DOT mají možnost účastnit se tohoto základního síťového provozu.

Držitelé budou v zásadě odměněni za vsazení DOT do protokolu výměnou za riziko, že budou držet za validaci sítě. To také slouží jako odrazující prostředek pro účast špatných aktérů v síti, protože pokud by se chovali špatně, pravděpodobně by ztratili svůj podíl..

Požadavek na účast do značné míry závisí na době vsazení a celkovém počtu vsazených žetonů.

Tým Polkadot však zjistil, že někteří nominovaní nedostávají své odměny. Tým v současné době pracuje na řešení, ale bude to chvíli trvat. Tým mezitím doporučuje těm, kteří sázejí s méně než 200 $ DOT, kteří nemají příležitost více se spojit, by měli přejít k sázení na burzách kryptoměny. V současné době nabízejí tyto burzy staking-as-a-service pro Polkadot: Kraken, Huobi, MXC a KuCoin.

Lepení

Posledním případem použití pro token DOT je bonding – jedná se o proces vázání DOT za účelem přidání nových parachainů. Jedná se o rozšíření funkčnosti dokladu o sázce.

DOT 100x redenominace

Poté, co byl zřízen Radní a technický výbor, proběhl komunitní průzkum, který určil, kolik Planků by mělo být považováno za jeden DOT token. Planky jsou nejmenší směnnou jednotkou v Polkadotu, tato hodnota se nemění, spíše to bylo, kolik Planků obsahuje jeden DOT, o kterém se hlasovalo. Bylo rozhodnuto, že jeden DOT bude nyní označen planety 1e10 namísto planety 1e12. Nová verze $ DOT bude tedy stokrát menší než stará $ DOT.

K této redenominaci dojde 21. srpna 2020 kolem 13:15 (UTC), konkrétně na bloku číslo 1248328. Když k tomu dojde, uživatelé nemusí dělat nic, protože se jedná pouze o front-endovou změnu. Většina burz, jako je Binance nebo Kraken, také automaticky vynásobí vklady uživatelů DOT po redenominaci, tj. Pokud jste před redenominací vložili 10 starých $ DOT, bude vám po redenominaci automaticky připsáno 1 000 nových $ DOT. A v zájmu ochrany uživatelů v očekávání toho, uživatelé nebudou moci vybrat nový $ DOT až po redenominaci.

Uživatelé mezitím musí mít na paměti, že některé burzy, např. OKEx, MXC atd. Nabízejí obchodní páry v OLD $ DOT, zatímco ostatní např. Binance a Kraken nabízejí obchodní páry v NOVÝCH DOT $. Držitelé a obchodníci $ DOT by měli šek s burzou, na které obchodují, aby zjistili, jaké jsou jejich zásady pro $ DOT.

Projekty postavené na Polkadotu

Ekosystém Polkadot má obrovský dosah a využití. V současné době na něm staví 188 projektů. To zahrnuje kryptoprojekty související s DeFi, kryptoměnovými peněženkami, infrastrukturními projekty, tokeny, Oracle, DAO, ochranou soukromí, výměnou, hrami, IoT, škálováním atd..

Několik známých projektů stavěných na protokolu Polkadot jsou Chainlink, Ankr, Celer Network, Akropolis, Ocean Protocol, 0x Protocol, imToken atd..

Role Polkadotu v projektech DeFi

Pole Decentralized Finance (DeFi) spoléhá na skladatelnost, komunikaci napříč řetězci, převody hodnot a vzájemnou integraci protokolů. Je to prakticky celé odůvodnění projektu Polkadot. A tak mnoho projektů DeFi využívá Polkadot.

Například projekt Akropolis založený na automatizaci a agregaci DeFi se spoléhá na integrace s Maker, Compound, Curve a dYdX. Spolupracovali a významně přispěli k polkadotskému ekosystému.

Podobnosti Polkadotu s Upcoming Ethereum 2.0

Mainnet Ethereum 2.0 Phase 0 by měl být spuštěn v listopadu 2020. Představí vysoce očekávaný mechanismus vytyčování. Jeho plné nasazení však nebude dokončeno až za několik let. Polkadot, jak se zdá, má neuvěřitelnou podobnost s Eth2.

Například oba blockchainy podporují horizontální dělení, což znamená, že provádějí zpracování paralelně tím, že umožňují jednotlivým horizontálním oddílům rozdělit pracovní zátěž a komunikovat mezi sebou. Oba také implementují hybridní konsenzuální modely, mechanismy vytyčování a funkce přechodu stavu.

Závěr

Polkadot rychle získává trakci v oblasti DeFi a širší krypto komunitě. Díky snadné integraci, dostupným grantům a široké skladatelnosti získávají projekty Polkadot rychle hodnotu a zdá se, že sdružení Polkadot má pozitivní vliv na cenu tokenu projektu.

Jak ekosystém dále dospívá, je pravděpodobné, že se stane nedílnou součástí blockchainového pole a platformy inteligentních kontraktů.

Série Decentralizované finance (DeFi): výukové programy, průvodci a další

S obsahem pro začátečníky i pokročilejší uživatele si prohlédněte naši sérii YouTube DeFi obsahující návody na ZÁKLADNÍ NÁSTROJE, které potřebujete pro obchodování v prostoru DeFi, např. MetaMask a Uniswap. Stejně jako hluboký ponor do populárních témat DeFi, jako jsou Reef.finance ($ REEF) a Polkadot ($ DOT)

Série DeFi na tomto webu také pokrývá témata, která na YouTube nebyla prozkoumána. Úvod o tom, co je DeFi, najdete v přehledu Decentralized Finance (DeFi): Průvodce trendem HOTTEST v kryptoměně

Výukové programy a návody pro ESSENTIAL DEFI TOOLS:

 • Průvodce MetaMask: Jak založit účet? PLUS tipy a hacky pro pokročilé uživatele
 • Uniswap recenze a tutoriál: Průvodce pro začátečníky a pokročilé tipy a triky
 • Průvodce a recenze séra DEX
 • Vysvětlení SushiSwap ($ SUSHI)
 • Výměna 1 palce, Mooniswap a Chi GasToken: Konečný přehled a průvodce

Podrobnější informace o dalších konkrétních projektech DeFi najdete v našich průvodcích tokeny DeFi. Tady je několik našich nejoblíbenějších průvodců:

 • AAVE (PŮJČKA $)
 • Recenze Ampleforth ($ AMPL): Základní průvodce tímto protokolem DeFi
 • Průvodce ChainLink ($ LINK): Klíčový článek v prostoru DeFi
 • Cream Finance ($ CREAM): Co to je?
 • Průvodce Curve Finance ($ CRV)
 • DODOEx ($ DODO): Revoluční poskytovatel likvidity v řetězci
 • Lineární finance ($ LINA): Budoucnost platforem syntetických burz?
 • Polkadot ($ DOT): Vše, co potřebujete vědět o miláčkovi DeFi v Číně
 • RAMP DeFi: Jak odemkne hodnotu vsazených aktiv?
 • Reef Finance ($ REEF): Platforma All-In-One Defi
 • Solana ($ SOL) vysvětlil
 • Graf ($ GRT) – další úroveň decentralizovaných aplikací
 • Trustswap ($ SWAP) vysvětleno – nová generace transakcí DeFi
 • Touha po sloučení ekosystému DeFi
 • Wing Finance ($ WING) – úvěrová platforma pro půjčky DeFi

Další videa a články brzy přijdou jako součást naší série DeFi, nezapomeňte se tedy PŘIHLÁSIT k naší Youtube kanál a (prozatím) ZDARMA týdenní zpravodaj takže můžete být upozorněni, jakmile vyjdou!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me