Recenzovaný rok 2020: Kryptoměna, rekapitulace bitcoinů a etherea!

Rok 2020 byl pro všechny bláznivým rokem a stejně tak i pro kryptoměny. Bitcoinu se nedávno dostalo veškeré pozornosti médií poté, co poprvé od roku 2017 dosáhl nových maxim všech dob. Provedli jsme tedy kontrolu a rekapitulaci nejdůležitějších zpráv o kryptoměně, bitcoinu a ethereu v roce 2020!

Bitcoin rozbil staré ATH!

Všichni jsme po tom toužili a teď se to konečně stalo. Po prvním odporu kolem vrcholu předchozího roku 2017 našel bitcoin konečně dostatek síly k tomu, aby vytvořil nová historická maxima nad 26 000 USD!!!

Poprvé za tři roky jsou nyní všichni držitelé $ BTC v zisku, přičemž noví milionáři se objevují rychlým tempem. Navíc, pokud bychom se měli podívat na nejvýkonnější aktiva za posledních 10 let, okamžitě bychom si toho všimli, protože bitcoiny překonaly 8krát z 10 jakýchkoli jiných aktiv s ohromující kumulativní návratností v řádu milionů!

To není překvapení pro všechny nadšence kryptoměn, kteří se hromadí již několik měsíců, zatímco ceny byly pod 10 000 USD a nyní jsou připraveni jet na horské dráze směrem k novému neprozkoumanému území!

Ale s jakýmkoli humbukem existují také pasti! Tady je JEDNA věc, které byste se měli v kryptoměně vyhnout.

Plakát YouTube Nedělejte to v krypto

Veřejně obchodované společnosti a institucionální investoři stále zvyšují svou expozici kryptoměnám

Rok 2020 lze považovat za rok, kdy institucionální investoři přišli o další krok vpřed při veřejném potvrzení svého zájmu o kryptoměny. Zatímco jejich investice do kryptoměny stále obvykle představují malé procento jejich portfolií, je to jasný signál, že investoři považují bitcoin za rezervní měnu k zajištění proti tradičním nekrytým penězům a za nepopiratelnou příležitost diverzifikovat jejich celkovou expozici. Tito finanční giganti jsou chytří investoři, takže je určitě sledujte.

Bitcoinová pokladnice, úplný seznam naleznete na stránce https://bitcointreasuries.org/index.htmlBitcoinová pokladnice, navštivte https://bitcointreasuries.org/index.html pro úplný seznam

V tuto chvíli udává bitcoinový důvěryhodnost ve stupních šedi (GBTC) tempo v žebříčku přijetí bitcoinů s ohromujícími 2,60% z celkové stávající nabídky bitcoinů.

Společnost, která byla v posledních měsících nejvíce informována o svém plánu akumulace kryptoměn, je určitě Microstrategy. Její generální ředitel Michael Saylor opakovaně tweetoval novinky udržující jeho investory aktuální. S více než 400 miliony USD v hodnotě zakoupené pouze během loňského léta společnost nyní vlastní ve svém portfoliu více než 40000 bitcoinů.

Nejen veřejní investoři se otevírají kryptoměnám. Nedávno Paypal zavedl do své aplikace krypto platby. Uživatelé nyní mohou okamžitě převést svá fiat aktiva na nákup a prodej položek s kryptoměnami. Ačkoli ve skutečnosti nedávají vlastnictví podkladových mincí (lze je použít pouze v Paypalu) a nelze je převést do jiných peněženek, jsme si jisti, že toto je stále počáteční fáze přijetí kryptoměny tradičními finančními platformami.

Podívejte se na naše úplné pokrytí v 17. vydání našeho zpravodaje, protože byly oznamovány zprávy o velkých nákupech $ BTC!

Ethereum 2.0 ETH2 konečně zahájenod

Dlouhé čekání bylo odměněno a Ethereum 2 (ve své fázi 0) je nyní realitou!

1. prosince 2020 a podle plánu byla síť mainnet úspěšně spuštěna na první pokus. Zpočátku existovaly obavy, že požadované mezní hodnoty pro automatické spuštění spuštění nebylo možné do stanoveného termínu dosáhnout. Množství Etherea vsazeného do depozitní smlouvy se však v posledních dnech před termínem náhle zvýšilo a potvrdilo, že humbuk kolem spuštění byl skutečný a že existuje dostatek příznivců ochotných zamknout své žetony na měsíce (nebo možná i roky)!

Jedna z klíčových funkcí systému Ethereum 2.0 je známá jako „Sharding“. Umožní simultánní zpracování transakcí, což výrazně zlepší aktuální rychlost sítě, něco, co nedávno vytvořilo nemalé boje s jejími uživateli.

Podívejte se na náš článek o tom, co je Ethereum 2.0 a co můžeme očekávat. Máme také video o 5 věcech, které musíte o Ethereum 2.0 vědět.

Plakát YouTube 5 věcí, které musíte o Ethereu 2.0 vědět.

Všechno jsou decentralizované finance!

Rok 2020 byl bezpochyby rokem decentralizovaného financování (DeFi). A zatímco seriózní nadšenci kryptoměny to už dobře znali, v roce 2020 se jeho přijetí stalo hlavním proudem. Nebylo by špatné říkat, že letos se vše v kryptoměně točilo kolem decentralizovaného financování!

Celková hodnota zamčená v Defi 2020 defipulse.comCelková hodnota uzamčená v Defi 2020 (Zdroj: defipulse.com)

Co je to DeFi?

Mohlo by to být v zásadě definováno jako experimentální forma financování s klíčovým bodem absence jakékoli formy zprostředkovatelů. To znamená, že banky, makléři a další střední muži jsou odříznuti, protože blockchain je nepotřebuje k práci. Vše je řízeno inteligentními smlouvami, a proto je vše decentralizované. Ne všechny projekty jsou zatím stoprocentně decentralizované, ale cesta k jejich dosažení byla vydlážděna.

DeFi má všechny druhy platforem: půjčování, půjčování, krytí, predikční trhy, obchodování, syntetika atd..

Vzhledem k tomu, že jsou potřeba inteligentní smlouvy, blockchain, na kterém je většina protokolů postavena, je Ethereum. Přes své slabosti (škálovatelnost) je i nadále stálým ústředním bodem „hnutí“ DeFi. Další řetězce rychle rostou za tím, zejména Binance Smart Chain (BSC), zatímco jiné se také snaží zvýšit jejich přijetí, například Polkadot (s využitím parachainů), Ontology a další. Platformy napříč řetězci, jako je Ramp, jsou také horké: propojení různých řetězců je dalším krokem vpřed, který pomáhá růstu decentralizovaného financování.

Podívejte se na náš seznam článků o decentralizovaném financování a Seznam skladeb YouTube DeFi.

(Výnos) se zemědělství stalo zcela legitimní profesí

Není to moc, ale je to poctivá práce

V rámci Defi bylo rozhodně Yield Farming věcí na rtech všech.

Během loňského léta, které lze označit jako „sezónu Defi“, dostávali nejodvážnější uživatelé neuvěřitelné roční procentní výnosy (APY).

Všechno to začalo v červenci 2020, kdy se hlavními aktéry stali společnosti Compound Finance a Yearn Finance (díky nimž byl Andre Cronje ještě více známý), když se rozhodli distribuovat své tokeny správy $ COMP a $ YFI uživatelům svých platforem. Tokeny správy, které jsou údajně bezcenné, začaly získávat stále větší hodnotu představující „sílu“ základního projektu. Čím vyšší je jejich hodnota, tím větší mohou uživatelé APY získat. Vznikly nové strategie, kdy „zemědělci“ „skládají“ nebo využívají své výnosy tím, že dodávají a půjčují vícekrát. To je možné s využitím vypůjčených aktiv pokaždé jako nového zajištění pro další půjčku. V tom okamžiku už byla „mánie“ farmy s výnosy z rukou a jakýkoli připravovaný projekt by nabídl možnost farmy využívat jejich vlastní tokeny.

Ale jako obvykle, s vysokými odměnami přicházejí i velká rizika. Mezi hlavní, kterým musí farmáři čelit, patří využívání platforem a Impermanent Loss, což může velmi často vést k trvalým ztrátám! Podívejte se na naše video o tom, co je nestálá ztráta a jak se jí vyhnout.

Plakát YouTube

Nazvat někoho krypto „zvrhlým“ již není urážkou

Se vzestupem výnosového zemědělství a DeFi také vznikla nová specialita. Lidem se podaří najít projekty těsně před nebo velmi brzy poté, co jsou uvedeny na Uniswapu, a hodí do toho vše, co mají. Zkráceně pro „zvrhlé hráče“, tito lidé, kteří „opičí“ do projektů (aniž by se příliš zamysleli nad tím, co přesně je nebo co dělá), se snaží zachytit počáteční vlnu a nashromáždit co nejvíce těchto tokenů, než to ostatní učiní, a pak prodat, až se projekt stane známějším a poptávka vzroste. 

I když je to velmi riskantní nejen z hlediska návratnosti investic, existuje také riziko, že se „vytáhne koberec“. Stejně jako u všech hazardních her, některé vyhrávají velké, ale některé také prohrávají.

„Rug pulls“ bolí naše peněženky a naše chuť k DeFi

Stejně jako rok 2020 byl o Defi, byl také rokem „Rug Pulls“.

V posledních měsících jsme byli svědky nesčetných epizod ukradených prostředků a nezdá se, že by se trend v blízké budoucnosti zastavil. Hackeři se vyvíjejí díky inteligentním smlouvám a pokaždé se stávají sofistikovanějšími.

Flash Půjčky byly dosud oblíbeným způsobem, jak zajistit exploit. Okamžitá půjčka je v zásadě něco „neškodného“. Z toho vyplývá, že každý uživatel by si teoreticky mohl půjčit (bez poskytnutí jakéhokoli zajištění). Jedinou podmínkou je splatit ji v rámci stejné transakce. Před tímto posledním krokem však může uživatel s vypůjčenými prostředky dělat, co chce. Pokuste se například z toho vydělat peníze! V takovém případě by z této bleskové půjčky profitoval! Kouzlo? Ne, pouze Ethereum (a chytré smlouvy!).

Tento mechanismus je možný, protože samotný blockchain nemá ani „čas“ si uvědomit, o co jde. Ve skutečnosti, pokud není půjčka splacena včas, je transakce jednoduše odmítnuta.

To vše se samozřejmě snadněji řekne, než udělá, a není to něco, na co má kdokoli přístup: tímto způsobem se provádějí nejsofistikovanější arbitráže. Toto je bohužel také způsob, jakým sofistikovaní hackeři profitovali ze zranitelností některých platforem Defi.

Příkladem útoků typu flashloan byly útoky na náklady bZx (třikrát za celkem přibližně 9 mil. USD), Value Defi (7,4 mil. USD), Harvest Finance (24 mil. USD), Akro (2 mil. USD) a Origin Protocol (7 mil. USD) ), plus mnoho dalších méně známých projektů.

DEX – nový vyzyvatel ve městě

V letošním roce došlo mezi centralizovanými burzami (CEX) k velkému dramatu, ale také se setkaly s vážným vyzyvatelem, decentralizovanou burzou (DEX). Decentralizované burzy slibovaly vlastní úschovu finančních prostředků (tj. Menší riziko hackerů) a otevřely zcela nový svět „potápění v kryptoměně“.

Měsíční objemy Dex od projektu duneanalytics.comMěsíční objemy Dex podle projektu (Zdroj: duneanalytics.com)

Protože v roce 2020 Defi exponenciálně rostl, rostlo i používání DEX. Decentralizované burzy jako Uniswap a Sushiswap se spoléhají hlavně na systém AMM (Automatic Market Making), který poskytuje obchodníkům potřebnou likviditu pro provoz. Fondy jsou spojeny dohromady a za řízení cenové křivky je zodpovědný algoritmus.

Bohužel tento systém není bezchybný a problémy jako vysoký skluz jsou ve většině případů stále skutečné. Klíčovým rozdílem u centralizovaných burz je neexistence knih objednávek. Je to hlavně proto, že Ethereum ve skutečnosti nemá potřebnou kapacitu, aby to zvládlo. Existují platformy, které umožňují limitované objednávky (například 1Inch Exchange), ale stále je třeba pracovat. To je důvod, proč vidíme také výměny stavěné na jiných řetězcích, jako je Project Serum. Tento DEX nabízí podobný zážitek CEX na blockchainu Solana (schopný zpracovat mnohem více transakcí za sekundu než Ethereum).

NFT: přináší sbírání umění do digitálního věku 

Boxové těžební NFTBoxové těžební NFT

Non Fungible Tokens (NFT) jsou dalším krypto segmentem, který v průběhu roku 2020 zaznamenal rostoucí přijetí a mnozí věří, že rok 2021 bude znamenat jeho explozi. Stali se prvními populárními v roce 2017 u CryptoKitties, ale nyní se zdá, že trh je zralejší, aby je prostě nepovažoval za „mem“.

Fungovatelné žetony jsou jedinečné nezaměnitelné žetony (obvykle kompatibilní se standardem ECR-721) a mohou mít mnoho různých použití kromě pouhého sběratelského zboží. Mohou být použity ve hrách (přemýšlejte o multiverse Enjin); hráči mohou vytvářet nebo jen vylepšovat své NFT, aby byly hodnotnější a vyměňovat si je s ostatními hráči. Mohou a zavádějí umění do krypto ekosystému. Umělci mohou vytvářet svá digitální umělecká díla a prodávat je v blockchainu na dostupných trzích. Nejznámější jsou Rarible a Opensea, kde si uživatelé vyměňují NFT podobným způsobem jako výměna standardních tokenů ERC-20. Některé z nejdražších NFT byly vydraženy za stovky tisíc dolarů.

Rovněž striktně souvisí s konceptem „tokenizace“. Všechno v reálném světě lze teoreticky tokenizovat do NFT a přenést na blockchain. Přemýšlejte o nemovitostech. Můžete svůj dům digitalizovat a použít ho k vyžádání půjčky oproti jeho hodnotě, nebo můžete svůj pozemek prodat / zapůjčit a spravovat ho se zárukou poskytnutou blockchainem!

Přicházejí regulační orgány po kryptoměně?

Zatímco přijímání kryptoměn se na celém světě stále zvyšuje, regulační orgány z jakékoli země pomalu, ale stabilně obracejí svůj zájem na kryptoměny. Chtějí sledovat, jak se věci vyvíjejí, a rozhodnout se, jak k věci přistoupit. Není žádným překvapením, že se instituce potýkaly jen s rozhodnutím, zda jde o případ zdanění kryptoměn a jak to udělat. Většina zemí o tom stále nemá jasnou legislativu a uživatelé kryptoměn často přemýšlejí, co by měli dělat, aby se vyhnuli budoucím problémům.

V roce 2020 jsme viděli mnoho legislativních návrhů s cílem zaplnit mezery v předpisech, které by jinak ponechaly instituce v této věci příliš pozadu. Něco, co si nemohou dovolit udělat.

Pouze s ohledem na první polovinu prosince jsme viděli Zákon o stabilním uvázání a stabilizaci bankovních licencí (stabilní) a přečíst si pověsti o FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) navrhováno požadavky týkající se používání samoobslužných peněženek (jako je Metamask). I když je jistě pravda, že malá část kryptografických uživatelů využívá (částečnou) anonymitu udělenou blockchainem, drtivá většina nemá co skrývat a obává se, že by jejich soukromí bylo vystaveno, pokud by všechna nařízení měla být konečná odsouhlasení. V listopadu Hongkong navrhl přísné předpisy proti burzám kryptoměn a dokonce i proti těm, kteří s nimi mohou také obchodovat.

Mezitím jsme byli svědky příkladů kryptoměnových společností usilujících o regulaci a dodržování zákonů. V září bylo společnosti Kraken uděleno povolení stát se „první regulovanou americkou bankou, která poskytuje komplexní služby přijímání vkladů, úschovy a fiduciárních služeb pro digitální aktiva“. Před několika dny společnost Coinbase oficiálně potvrdila, že dokončila svůj požadavek na počáteční veřejnou nabídku (IPO), nyní v rámci procesu kontroly SEC (Komise pro cenné papíry a burzu) v SEC.

Závod v digitální měně se zahřívá

Digitální měny jsou i nadále na špici mezi „seznamem úkolů“ mnoha zemí, pokud jde o kryptoměny a nové platební technologie.

Digitální měna přímo vydávaná státem se liší od současných elektronických verzí nekrytých peněz a měla by tu výhodu, že by propojila centrální banky s konečnými uživateli efektivnějším způsobem než nyní. Provoz by byl rychlejší a levnější. Například v Evropě by všechno řídila sama centrální banka. Christine Lagarde, prezidentka Evropské centrální banky, aktivně vede kampaň za digitální euro, jak již bylo několikrát ukázáno, a práce pokračuje.

I když stále není jasné, jak bude blockchain a hlavní kniha strukturována, je důležité, aby soukromí zůstalo středem sporu, mnozí věří.

V Číně je DCEP (Digital Curgence Electronic Payment, DC / EP) vydala svou státní banku, Čínská lidová banka (PBoC) je již ve fázi testování a běžní občané vybraní pro testování už byli lidé, kteří ji mohli používat v určených obchodech a online prodejcích. Vysvětlíme vše, co potřebujete vědět na DCEP.

Instituce nejsou jedinými subjekty, které pracují s digitálními měnami. $ DIEM, nedávno přebalený decentralizovaný stablecoin poháněný blockchainem Libra, by měl být spuštěn v lednu po letech umučeného života!

Závěr

Rok 2020 byl pro kryptoměny rokem bohatým na události. Samotná technologie však podniká obrovské kroky a zpochybňuje způsob, jakým vidíme tradiční finance (např.DeFi) a jak dokonce vidíme měnu, kterou denně používáme.

Nejzajímavější ze všeho jsou ceny bitcoinů a etherea, které dosahují maxima všech dob. Rozhodně to lidi přiměje potvrdit ve své víře, že zima konečně skončila a býci jsou připraveni vyjít.

S tímto vývojem a pozitivními cenovými opatřeními si myslíme, že se to může jen zlepšit. Jsme rozhodně nadšení z toho, co přinese rok 2021!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me