Rekapitulace zpráv o výměně kryptoměny v roce 2020

Po našem článku Roundup 2020, kde jsme přezkoumali největší trendy tohoto roku, pojďme se nyní ponořit hlouběji do toho, co se stalo ve světě kryptoměn.

Příliv Defi a jeho DEX (decentralizované burzy) drasticky zhroutil objemy CEX (centralizované burzy). Pokud je Uniswap jasným králem DEXů, totéž můžeme pravděpodobně říci pro Binance mezi CEXy, kde vede jak v bodování, tak v derivátech. Ale boj proti decentralizovaným výměnám právě začal a pro udržení kroku s konkurencí jsou zapotřebí nové nápady a koncepty.

Jak uvidíme, CEX, které dokázaly lépe držet krok s Defi, jsou ty, které se nejvíce snažily a inovovaly, někdy přímo inspirované DEXy.

Uniswap

Uniswap je jasným vítězem mezi všemi druhy burz v roce 2020.

Uniswap TVL v roce 2020Uniswap TVL v roce 2020

Jeho TVL (celková hodnota uzamčena) ve druhé polovině roku doslova vzrostla a v listopadu dosáhla více než 3 miliard dolarů, než klesla, když skončily bazény $ UNI, které poskytovaly odměny poskytovatelům likvidity.

Uniswap byl neustále nejpoužívanějším Dexem v kryptoměnách a strašně pomáhal růstu Defi. Je to „místo“, kde najdete nové výpisy a nejhlubší likviditu na Ethereu. Pokud hledáte existující token ERC-20, můžete si být jisti, že tam je. Kdokoli může otevřít nový fond, je to stejně jednoduché jako poskytnout nějaké tokeny plus nějaké ethereum na platformě, a je hotovo.

Uniswap nemá knihu objednávek: platforma se při zajišťování obchodování s likviditou spoléhá na systém AMM (Automatic Market Maker). Ačkoli puristům mohou chybět knihy objednávek, ukázalo se, že AMM je nový a úspěšný způsob výměny tokenů.

V září platforma distribuovala 150 milionů $ UNI (jejich nový token správy) každému, kdo přišel do kontaktu s webem, ať už jen výměnou nebo sdílením likvidity. Každému uživateli bylo zasláno minimálně 400 žetonů, za hodnotu kolem 1 500 $ v prvních hodinách jeho existence (u držitelů pacientů se tato hodnota během dne ztrojnásobila).

Tento výsadek přilákal na platformu tolik pozornosti, že jiné protokoly udělaly nebo plánují udělat totéž v příští budoucnosti. S Uniswap V3 a všemi jeho inovacemi, které mají být vydány velmi brzy, se někteří mohou divit, kam může $ UNI jít!

Pokud někdo z vás spal v posledních měsících a přesto si nevyzvedl své žetony, můžete sledovat našeho video průvodce zde!

Jak získat Uniswap zdarma $ UNI

Binance

Binance uspěl v udržení největšího Cexu pro objemy s denním ATH ve výši 15 miliard USD v spotovém obchodování a 37 miliard USD v futures (nárůst o 34 miliard ve srovnání s rokem 2019!). Udrží si první pozici v obou žebříčcích.

Část jejich úspěchu je způsobena řadou iniciativ, které zavedly v průběhu roku 2020.

V dubnu společnost Binance představila svou kartu (později Binance také získala Swipe, digitální peněženku s více aktivy a platformu debetních karet Visa), která je nyní podporována ve více než 180 zemích.

Jednou z nejdůležitějších inovací roku je „Launchpool“, který umožňuje uživatelům farmovat nové tokeny jako v Defi. Sázející mohou hromadit odměny před zápisem, který se stane přímo na Binance po několika týdnech (obvykle). Launchpool navíc nabízí sázení s jedním tokenem, takže se uživatelé ani nemusí obávat Trvalá ztráta. Prostřednictvím Launchpoolu byly představeny projekty jako Bella Protocol ($ BEL), Flamingo ($ FLN) a $ WING.

Září byl pro Binance skvělým měsícem. Nejprve spustili Binance Smart Chain, blockchain vytvořený pro paralelní fungování s Binance Chain, kde mohou vývojáři vytvářet inteligentní kontrakty a řešení Defi. Burza poté okamžitě představila „Liquid Swap“, novou obchodní platformu, která umožňuje uživatelům těžit z výhod Defi, s prvním produktem AMM v jakémkoli CEX vůbec. Uživatelé mohou sdružovat své prostředky na Liquid Swap a vydělávat poplatky za obchodování jako na AMM DEX.

Současně společnost Binance Labs, riziková pobočka burzy, pokračovala v investování do nových projektů na posílení kryptoměny. Pomohli mimo jiné 1inch, Dodovi a Mathovi.

Na okraj, po spuštění Binance USA v roce 2019, platforma „.com“ nyní pomalu upozorňuje 14denní oznámení americkým zákazníkům (jak těm, kteří prošli KYC, tak těm, kteří na web jednoduše přistupují z dané země. ) doporučuje vybrat prostředky před zablokováním účtu. Zdá se, že zákazníci, kteří používají VPN, jsou pro tuto chvíli „v bezpečí“.

FTX

Ftx, známá burza derivátů vedená všudypřítomným Samem Bankmanem-Friedem, byla letos určitě na špici mezi CEX. Tým velmi tvrdě pracoval na předvídání trendů a zdá se, že jsou opravdu dobří v tom, aby svým zákazníkům poskytli to, v co doufali.

“Proč bychom měli obchodovat s kryptoměnou a akciemi na samostatných burzách?” To je pravděpodobně to, co si Sam v určité chvíli kladl otázku. Takže, jakmile to řeknete, než uděláte, vyvstala odpověď: tokenizované akcie. K dosažení tohoto cíle byla rozhodující dvě partnerství se společnostmi CM-Equity (Německo) a Digital Assets AG, DAAG (Švýcarsko). Ačkoli obchodování s akciemi na FTX vypadá podobně jako obchodování s krypto, je důležité si všimnout rozdílu.

“CM-Equity je.” plně regulováno v Německu a je licencovanou finanční institucí s povolením nabízet tyto produkty. Všichni uživatelé FTX, kteří obchodují s tokenizovanými akciemi, se možná také budou muset stát zákazníky CM-Equity a projít KYC a dodržováním předpisů CM-Equity. Kromě toho může být veškerá obchodní aktivita sledována z hlediska dodržování předpisů společností CM-Equity. CM-Equity spravuje akcie u makléřské společnosti třetí strany. CM-Equity (ne FTX Trading LTD) poskytuje makléřské služby “.

Na rozdíl od tradičních trhů budou tokenizované akcie FTX obchodovatelné 24/7 a nyní jich je více než 50, mezi nimiž jsou Netflix, Facebook, Apple a Amazon.

FTX.US (americké rameno) se také dostalo (a legitimita kryptoměny) do očí veřejnosti jako jeden z hlavních dárců Bidenovy demokratické prezidentské kampaně. Zejména Sam daroval 5,22 mil. $. Skutečné důvody zůstávají pravděpodobně neznámé, doufáme, že to bude znamenat krok směrem k uznání kryptoměny ze strany úřadů.

V neposlední řadě nemůžeme zapomenout zmínit, že stejný tým za FTX je zodpovědný za vytvoření Project Serum, jednoho z nejúspěšnějších non-ETH objednávek založených na Dex, běžících na řetězci Solana (který zpracovává kolem 50 000 t / s).

Získejte nejnovější zasvěcené informace o dění v krypto světě pomocí Sam Bankman-Fried (FTX, Alameda, sérum)

Sushiswap

Sushiswap byl spuštěn v srpnu jako vidlice Uniswap s přidanými odměnami od anonymního zakladatele Chef Nomi. Byli jsme tehdy na vrcholu „Defi býčího léta“ a úspěch byl náhlý. Jeho TVL získal velkou trakci, ale mělo se stát nějaké drama. Týden na to anonymní dev odstranil svou likviditu a prodal ETH v hodnotě 14 milionů $, čímž zahájil 50% pokles ceny. V tom okamžiku byla nabídnuta Sam Bankman-Fried, aby vstoupila a odstranila šéfkuchaře Nomi z projektu.

Od té doby následovaly vzestupy a pády, ale Sushiswap je stále druhým DEX pro TVL (asi o 33% méně než Uniswap) a jedním z nejúspěšnějších. Mnoho z nich je partnerství a jeho poradci patří k tomu nejlepšímu, co krypto může nabídnout. I když někteří určitě zapomenou, že Sushiswap doslova „ukradl“ likviditu Uniswapu, migraci fondů na jejich platformu a dramatickým snížením TVL Uniswapu, mnozí jsou připraveni se vsadit, že tento projekt tu zůstane.

Mt. Gox

15. prosinec byl dnem splatnosti pro věřitele burzy Mt. Gox, aby po letech konečně získali část svých ztrátových prostředků. Burza opakovaně ztratila kryptoměny v letech 2011 až 2014, kdy podala návrh na bankrot. Od té doby bylo nalezeno 140 000 $ BTC (v současné době téměř 4 miliardy $), které by měly být zaslány uživatelům jako částečné vrácení peněz.

Jak mnozí podezřívají, vypadá to, že termín nebyl dodržen a věřitelé stále čekají na své peníze. Před několika dny si někdo všiml transakce z peněženky Mt. Gox, což vedlo mnoho lidí k přesvědčení, že distribuce skutečně začala.

Bohužel to nebyla peněženka rehabilitačního plánu Mt. Gox, ale studená peněženka F2Pool. Dosud nebylo potvrzeno, že věřitelé dosud obdrželi jakýkoli fond.

Trhy BTC náhodně odhalily jména a e-mailové adresy svých uživatelů

BTC Markets, australská kryptoburza, omylem rozeslala kompromitované marketingové kolo e-mailů. Během rutinní operace byly namísto individuálního zasílání e-mailů jejich zákazníkům v poli „komu“ vystaveny osobní údaje. E-maily byly odesílány v dávkách, takže údaje o každém uživateli mohla potenciálně vidět 999 dalších lidí.

Tato chyba přímo neohrozila rozumné informace, jako jsou hesla, takže prostředky zůstaly v bezpečí, ale tento typ chyby je něco, co může rozhodně znepokojovat uživatele kryptoměn a případně je přimět ke změně platformy. Uživatelé nechtějí, aby cizí lidé věděli, že vlastní krypto, a doufáme, že se tento druh chyby už neopakuje.

Kraken, fnejprve vyhrát schválení bankovní listiny v USA.

Kraken je první světová burza kryptoměn, kterou můžete získat schválený jako účelová depozitní instituce (SPDI) státu Wyoming. „Kraken Financial“, tento název, je „první společností v oblasti digitálních aktiv v historii USA, která obdržela bankovní listinu uznanou podle federálních a státních zákonů, a bude první regulovanou americkou bankou, která bude poskytovat komplexní přijímání vkladů, úschovy a svěřenecké právo služby pro digitální aktiva “.

Výměna umožní svým klientům bezproblémové bankovnictví mezi digitálními aktivy a národními měnami a bude regulována podobným způsobem jako jiné americké banky. SPDI je „depozitní banka“, ale pro digitální aktiva (například kryptoměny) a ze zákona vyžaduje, aby vždy udržovala 100% rezervy svých FIAT vkladů.

Výměna Huobi

Všechno to začalo velkými transakcemi $ USDT (a v jiných měnách), které se 2. listopadu objevily na burze a ven z burzy, největší v Číně. Současně pověsti o zatčení jednoho z předsedů zvýšily FUD, což vedlo k prudkému poklesu ceny $ HT, tokenu Huobi a ke spěchu při vybírání $ USD z platformy. Výměna poté popřela všechna obvinění a situace se v následujících dnech vrátila zpět do normálu.

Více informací naleznete v tomto článku.

Okex

Příběhu Okex jsme se rozsáhle zabývali v našem rozvíjejícím se článku.

16. října byly na platformě náhle zastaveny všechny výběry a pozastavení trvalo až do 27. listopadu, kdy byly všechny operace znovu otevřeny bez omezení. Jak bylo později potvrzeno, původní příčinou byl jeden z držitelů soukromých klíčů burzy spolupracujících s úřady. Nebyl proto schopen dokončit autorizační procesy potřebné k povolení externích transakcí.

Star Xu, osoba zadržovaná policií, byla vyšetřována pro záležitosti, které s výměnou nemají nic společného. Xu údajně pomáhal orgánům (nyní je zpět v běžné obchodní činnosti) ohledně finančních prostředků, které si v roce 2019 půjčil od podzemní banky se sídlem v Shanxi.

Kucoin

Kucoin, jedna z předních kryptoburz se sídlem v Hongkongu, došlo 26. září k narušení bezpečnosti. Celková ukradená částka, neuvěřitelných 281 milionů $ v BTC, $ BSV $ LTC a dalších mincích, je jednou z největších v historii kryptoměn. Hacker (nebo hackeři) nějak dokázal převzít vlastnictví soukromých klíčů horkých peněženek centralizované burzy a dosáhnout schopnosti přesouvat finanční prostředky. Poté se stáhl a začal je ukládat na DEX. Kucoin okamžitě převedl zbytek prostředků do nových peněženek a pozastavil všechny vklady a výběry.

Zdá se, že soukromé klíče Kucoinových peněženek nebyly v okamžiku porušení změněny déle než 3 roky, což je dalším potvrzením toho, že slavné rčení „ne vaše klíče, ne vaše krypto!“ je vždyzelená.

Musíme doufat, že všechny tyto útoky budou z dlouhodobého hlediska užitečné, což umožní přísnější bezpečnostní postupy burz a platforem, které jsou nezbytné, pokud je konečným cílem kryptoměny přijetí hlavního proudu!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me