Průvodce pro začátečníky po stablecoinech

Přemýšleli jste někdy „jak fungují stablecoiny?“ Jste na správném místě. V tomto článku vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o stablecoinech a zda by mohly být chytrým doplňkem vašeho portfolia.

Pokud jde o obchodování s kryptoměnou, jedním z největších tahů sektoru může být také vážné nebezpečí: volatilita. Zatímco fiat měny obvykle mají denní úrovně volatility 0,5%, není neobvyklé, že se cena kryptoměn změní až o 5% – a pokud ceny trvale klesají, může to mít za následek obrovské ztráty investorů. (Fiatová měna je měna, která je regulována vládou a má pevnou hodnotu, například britská libra nebo americký dolar).

I když volatilita může být pozitivním faktorem, pokud obchodníci přesně vědí, kdy mají nakupovat a prodávat, znamená to, že většina kryptoměn jsou extrémně riskantní investice. Pro ty, kteří chtějí získat přístup k decentralizovaným výhodám kryptoměny, ale nechtějí si dělat starosti s nepředvídatelnými cenami, existuje alternativní řešení: stablecoiny.

Pokud vás zajímá „jak fungují stablecoiny“ nebo dokonce „co jsou stablecoiny“, jste na správném místě. V tomto článku jsme sestavili průvodce pro začínající uživatele stablecoinů. Ať už jste stávající kryptoměnový investor, který se chce o těchto aktivech dozvědět více, nebo někdo, kdo si dává pozor na bitcoiny a myslí si, že by mohly být stabilní coiny, odpovězte, čtěte dále a zjistěte, proč tolik investorů přidává stabilní portfolio do svého portfolia.

Co jsou to stablecoiny?

používání stabilnícoinů

Zdroj: etoro.com

Jak název napovídá, stablecoiny jsou konkrétním typem kryptoměny (neboli krypto tokenu), který je navržen tak, aby měl stabilní povahu. Zatímco měny, jako jsou bitcoiny, berou svou hodnotu z řady faktorů – včetně nabídky a poptávky, důvěry investorů a událostí, jako je bitcoin na polovinu – stablecoiny jsou vázány na pevnou externí hodnotu.

Často se jedná o fiatovou měnu, jako je americký dolar, ale může to být také komodita, jako je zlato, ropa nebo vývoz některých minerálů. Může to být dokonce další kryptoměna, pokud jde o jednu (nebo více), která nepodléhá velkým cenovým výkyvům.

Myšlenkou je, že hodnota podkladového aktiva bude dostatečně stabilní, aby udržela stabilnícoin pod kontrolou. Protože má stabilnícoin stejnou hodnotu, je chráněn před volatilitou trhu, která ovlivňuje standardní kryptoměny. Ačkoli to bude ovlivněno jakýmikoli výkyvy, které se vyskytnou u jeho vázaného aktiva, je pravděpodobné, že budou mnohem méně dramatické než ty, které ovlivní cenu bitcoinů, etherea a dalších hlavních kryptoměn.

Co je to volatilita?

Volatilita je jedním z nejdůležitějších konceptů na trhu kryptoměn. Než odpovíme na otázku „na co se používají stablecoiny?“, Připomeňme si přesně, co znamená pojem „volatilita“ a jak jej lze měřit v investicích.

Volatilita je míra, do jaké kolísá hodnota kryptoměny (nebo jakéhokoli jiného aktiva). Je to důležitý ukazatel pro obchodníky a investory, kteří mohou pomocí těchto informací předpovědět vypuknout investiční příležitosti. Studium minulých cenových pohybů je ve skutečnosti jedním z nejdůležitějších kroků, které je třeba podniknout před přidáním nové kryptoměny do vašeho portfolia.

Při investování do kryptoměny se tyto cenové pohyby obecně měří pecky. To znamená procento v bodě (nebo cenový úrokový bod) a slouží k zobrazení i těch nejmenších změn hodnoty. Představte si pip jako čtvrté desetinné místo v čísle – například 0,0001 $.

Vysoce volatilní kryptoměna je ta, která divoce kolísá v hodnotě. Bitcoin je často uváděn jako jedno z nejvíce volatilních aktiv na světě. Například za tři měsíce mezi říjnem 2017 a lednem 2018 dosáhla měna rekordní volatility na úrovni 8% – zatímco v červnu 2019 její cena propadla o 1 000 USD za pouhých 20 minut!

Přestože žádná měna není zcela bez volatility, je neuvěřitelně neobvyklé, aby fiat měny zažily tuto úroveň cenového pohybu v tak krátkém časovém období. To znamená, že stablecoiny jsou mnohem odolnější vůči faktorům, které mohou ovlivnit konvenční kryptoměnu.

Jaké jsou různé typy stablecoinů a k čemu se používají??

stablecoiny

Zdroj: blockdata.tech

Abychom pochopili, k čemu se stablecoiny používají, budeme muset prozkoumat různé typy stablecoinů. Tyto tři typy jsou:

  • Stabilcoiny podporované Fiatem (jinak známé jako peg stablecoiny)
  • Zajišťovací stablecoiny
  • Algoritmické stablecoiny

Každá z těchto kategorií má různé vlastnosti, díky nimž jsou vhodné pro řadu různých účelů. Podívejme se blíže na to, jak tyto typy stablecoinů fungují.

Co jsou to stablecoiny podporované Fiatem?

Stabilcoiny podporované Fiatem, nebo peg stablecoiny, jsou docela vysvětlující. Jedná se o krypto tokeny, jejichž hodnota je vázána na podkladovou fiat měnu. Může to být britská libra, japonský jen, kanadský dolar, švýcarský frank – možnosti jsou téměř nekonečné, ale nejběžnější je americký dolar.

Nejznámější stabilnícoin s fiatovou podporou Tether (USDT) který byl spuštěn v roce 2014. Jednalo se vlastně o první stabilnícoin na světě, takže je to něco, co určuje trendy. Tether apeloval na investory, kteří byli zaujati decentralizovanou povahou kryptoměny, ale perspektiva dramatických cenových výkyvů bitcoinu byla příliš alarmující. A toto odvolání se vyplatilo. Tether není v současné době jen nejoblíbenějším stabilnícoinem, ale také třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. V době psaní tohoto článku je jeho tržní kapitalizace 17 473 086 836 USD a má nejvyšší 24hodinový objem obchodování jakéhokoli digitálního aktiva na trhu (41 067 765 107 USD).

Název Tether je odvozen od skutečnosti, že je „uvázán“ na americký dolar. To znamená, že 1 USD se rovná 1 USD. Další příklady stabilizovaných coin podporovaných USA jsou:

  • TrueUSD
  • USD mince
  • Gemini dolar

Jedním z nejdůležitějších použití stabilníchcoinů podporovaných fiatem je jako prostředník mezi fiatem a kryptoměnou. Na burzách se to často považuje za digitální dolar. Pokud investor nemůže provést přímou transakci v USD, může být skvělou alternativou použití tokenů Tether. Protože 1USDT bude (teoreticky) vždy mít hodnotu 1USD, mnoho investorů se rozhodne převést své prostředky na Tether jako způsob jejich uložení v digitálních peněženkách, aniž by se museli obávat, že jejich hodnota v průběhu času poklesne.

A co víc, spousta burz nenabízí investorům možnost nakupovat a prodávat kryptoměny pomocí fiat měny. Výsledkem je, že převod kryptoměn na fiat může být docela složitý – ale převod kryptoměny na Tether a poté Tether na USD je docela přímočarý.

Co jsou kolaterální stablecoiny?

Zajišťovací stablecoiny fungují na stejném principu jako stabilcoiny podporované fiatem. Avšak místo toho, aby byly vázány na USD, GBP nebo EUR, jsou vázány v hodnotě na jinou kryptoměnu.

Přečtěte si více:

Populární kryptoměny pro nákup a prodej v britských librách

Nejoblíbenější kryptoměny v USA

Ve skutečnosti je většina kolaterálních stablecoinů vázána na výběr různých kryptoměn. (Toto se někdy označuje jako koš aktiv). Možná si myslíte, že navázání stablecoinu na jednu nebo více kryptoměn porazí předmět stablecoinu. Koneckonců, pokud jeho podkladová aktiva nejsou stabilní, jak může stabilnícoin dostát svému jménu?

To je oprávněná obava. Zajišťovací stablecoiny, jako je Výrobní mince (DAI) jsou mnohem méně stabilní než ty, které jsou kryty fiat měnou. Ale mají jednu hlavní výhodu oproti pegu i centralizovaným stablecoinům: mohou být plně hostováni na blockchainu. To znamená, že jsou zcela decentralizované, na rozdíl od těch, které se spoléhají na vládní aktiva.

Většina investorů používá kolaterální stablecoiny jako a zajišťovací nástroj vyvážit volatilnější měny v jejich portfoliu. I když se jedná o nejvíce volatilní formu stablecoinu, stále mohou být účinnou formou řízení rizik, která odolá některým bouřím, které mohou ve větších kryptách způsobit obrovské cenové pohyby..

Co jsou to algoritmické stablecoiny?

Na rozdíl od fiat-couval nebo collateral stablecoins, algoritmické stablecoiny nejsou vázány na podkladové aktivum. Místo toho je cirkulující zdroj řízen v reakci na jeho výkon.

Například pokud má mít mince zhruba stejnou hodnotu jako americký dolar a začíná klesat pod tuto částku, algoritmus automaticky sníží nabídku, aby se cena vrátila nahoru. Podobně, pokud cena začíná překračovat 1 $, algoritmus zvýší cirkulující nabídku, aby pomohl snížit cenu.

Algoritmické stablecoiny jsou založeny na kvantitativní teorie peněz. To uvádí, že cena zboží nebo služby je přímo úměrná množství peněz, které je v oběhu. Je to stejná praxe, kterou většina bank používá k regulaci inflace nebo deflace.

Příkladem algoritmického stablecoinu je Základ. Společnost Basis, kterou založili tři absolventi univerzity v Princetonu v dubnu 2018, získala ve svém posledním investičním kole impozantních 133 milionů $, což ukazuje, že mnoho lidí vidí potenciál pro algoritmické stablecoiny. Její systém je popsán jako „algoritmická centrální banka“ – jaké výhody však má oproti fiat-couval nebo collateral stablecoins?

Na rozdíl od stablecoinů, jako je Tether, Basis nevyžaduje, aby jeho zakladatelé drželi rezervy v amerických dolarech. Je to proto, že mince je vázána na hodnotu 1 USD, ale není aktivně zajištěna fyzickými rezervami. To umožňuje její skutečnou decentralizaci z fiat bank takovým způsobem, že většina kryptoměn krytých fiatem nemůže být.

Algoritmický přístup je také přesnější než být vázán na výběr kryptoměn. Algoritmus nezávisí na vnějších tržních faktorech, zatímco rozsáhlý zásah do sektoru kryptoměn (jako je pandemie koronaviru, který ovlivnil investice všeho druhu v takovém rozsahu, že je nyní známý jako „selhání koronaviru“) pravděpodobně snížit hodnotu kolaterálu stablecoinů.

Jaké jsou výhody stablecoinů?

Nyní jsme odpověděli na otázku „co jsou stablecoiny“, pojďme zvážit různé výhody tohoto typu kryptoměny, abychom vám pomohli rozhodnout, zda jsou stablecoiny dobrou investicí v roce 2020 a dále.

✅ Hlavní výhodou investice do stablecoinů je, že mohou být účinnou formou řízení rizik. Jako zajišťovací nástroj mohou stablecoiny pomoci regulovat vaše portfolio a působit jako forma pojištění k vyvážení rizikových investic

✅ Stablecoiny lze snadno převést na fiatovou měnu, což z nich dělá pohodlného prostředníka mezi fiatem a krypto

✅ Stablecoiny vyžadují velmi malé monitorování ze strany investorů, a to díky jejich neuvěřitelně nízké úrovni volatility

✅ Lze je použít k převodu velkého množství finančních prostředků na offshore účty, aniž byste se museli obávat nepříznivých směnných kurzů nebo přeshraničních poplatků

✅ Stablecoiny jsou také méně náchylné k hackování než běžné kryptoměny, protože blockchain ve skutečnosti neukládá svůj kolaterál

Able Stablecoiny jsou vysoce škálovatelné, protože neexistují žádné fixní rezervy

Jaké jsou nevýhody stablecoinů?

Stablecoiny mohou mít celou řadu výhod, ale to neznamená, že jsou bezchybné. Ve skutečnosti daleko od toho! To jsou klíčové nevýhody, které je třeba zvážit před rozhodnutím, zda investovat do jakéhokoli typu stablecoinu.

Stable Ačkoli stablecoiny mohou být dobrým zajišťovacím nástrojem, samy o sobě nejsou dobrými investicemi. Je to proto, že jejich hodnota v průběhu času nikdy nezvýší – vždy se bude rovnat 1 jednotce jejího podkladového základního aktiva

❌ Mnoho stablecoinů vyžaduje, aby depozitář nebo auditor sledovali jejich výkon a zajistili fixaci hodnoty. To vyžaduje, aby investoři někomu důvěřovali, a znamená to, že existuje potenciál pro lidskou chybu

❌ Někteří lidé přirovnali algoritmické stablecoiny k pyramidové hře. Nízká cena tokenů, jako je Basis ($ 1), znamená, že růst musí být nevyhnutelně dotován novými investory nakupujícími do „schématu“

Surrounding Může dojít k nedostatečné transparentnosti kolem stabilních coinů podporovaných fiatem. Například Tether se opakovaně dostal pod palbu, protože údajně nevlastnil dostatečné rezervy USD na podporu svých tvrzení, že za každý vydaný token Tether drží v bance 1 $

Klíčové body

  • Stablecoiny byly vyvinuty, aby se vyhnula volatilitě, díky níž je krypto trh tak riskantní
  • Stablecoiny často fungují jako křižovatka mezi fiatem a kryptoměnou
  • Volatilita typické kryptoměny může být kolem 5%, na rozdíl od 0,5% u typické fiat měny
  • Existují tři hlavní typy stablecoinů: fiat-couval, kolaterál a algoritmický
  • Většina fiatem krytých stablecoinů je vázána na americký dolar
  • Mezi hlavní stablecoiny patří Tether, DAI Coin a Basis
  • Algoritmické stablecoiny jsou založeny na kvantitativní teorii peněz
  • Stablecoiny mohou být účinným zajišťovacím nástrojem pro řízení rizik v diverzifikovaném portfoliu
  • Samy však nejsou investicí, která bude v průběhu času zvyšovat hodnotu

Pokud jste se zajímali o „co jsou stablecoiny“, doufáme, že vám tento průvodce pro začátečníky představil tento jedinečný typ kryptoměny. Vzhledem k tomu, že širší zájem o stablecoiny začíná růst, nyní by mohl být čas věnovat pozornost stabilcoinům a sledovat jejich využití na širším trhu. Zpráva burzy kryptoměn Binance ve skutečnosti odhalila, že mezi květnem 2018 a květnem 2019 dramaticky vzrostl zájem o stabilnícoiny zajištěné USD.

Přemýšlíte o přidání stablecoinů do svého portfolia? I přes nízkou volatilitu je stále důležité pamatovat na to, že jakákoli forma kryptoměny je riskantní investicí. Před nákupem do fiat-couval, kolaterálu nebo algoritmického stablecoinu vždy proveďte náležitou péči.

Průvodce pro začátečníky ke stablecoinům – nejčastější dotazy

Kolik stabilcoinů je tam?

V současné době existuje na trhu kryptoměn více než 200 stabilních coinů. Jelikož celkem existuje více než 6 000 kryptoměn, představuje to relativně malý podíl.

Jaký je nejoblíbenější stabilnícoin??

Nejpopulárnějším stablecoinem je Tether. Jednalo se o první spuštěný stablecoin, takže je často považován za bitcoin stablecoinů!

Jsou stablecoiny skutečně stabilní?

Odpověď na tuto otázku není přímá. Zatímco stablecoiny jsou obvykle mnohem stabilnější než běžné kryptoměny, jsou stále stejně stabilní jako podkladové aktivum, na které jsou navázány. To znamená, že nejsou zcela bez volatility (téměř žádná měna není).

Proč jsou stablecoiny populární?

Stablecoiny jsou populární, protože obcházejí velkou část volatility, díky níž jsou bitcoiny a další kryptoměny tak riskantní. Staly se také stále více populární jako způsob převodu kryptoměn na fiat.

Jaká je budoucnost stablecoinů?

Vzhledem k rostoucí popularitě stablecoinů se mnozí odborníci domnívají, že jsme mohli vidět, jak začínají podporovat masové přijetí kryptoměny. V budoucnu by stablecoiny mohly být pohodlnou formou provádění online nebo bezkontaktních plateb, jakož i převodu prostředků mezi digitálními peněženkami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me