Hvězdné lumeny (XLM) v kostce

Stellar je platforma, která spojuje banky, platební systémy a lidi. Společnost Stellar, která byla uvedena v roce 2014, využívá technologii blockchain, která umožňuje rychlou směnu měny a převod peněz. Stellar byl původně založen na protokolu Ripple Lab, ale kvůli klíčovým filozofickým rozdílům Stellar nakonec kód úplně přepsal. Je postaven na semi-decentralizované konsensuální platformě a je navržen tak, aby podporoval jakýkoli typ měny, jako je americký dolar, RMB nebo jen. Hvězdná platforma nativní měnou jsou Stellar Lumens (XLM).

Hvězdné lumeny (XLM) lze obchodovat na burze Binance.

Vlastnosti a specifikace

 • Rychlost transakce: Potvrzovací čas 3-5 sekund
 • Celková nabídka: původně vytvořeno 100 B XLM
 • Podporuje tisíce transakcí za sekundu
 • Používá spíše Stellar Consensus Protocol (SCP) než Proof of Work
 • Jednoduché a čisté API
 • Multisig a inteligentní smlouvy
 • Decentralizovaná distribuovaná databáze
 • 1% fixní roční inflace

Jak rychlý je Stellar?

Stellar XLM Logo

Síť Stellar může potvrdit transakce do 3–5 sekund s transakční cenou nižší než 0,00001 USD. Díky tomu je síť ideální pro hromadné přijetí spotřebiteli a přeshraniční transakce. Samotná síť může podporovat více než 1000+ transakcí za sekundu.

Jak funguje Stellar Lumens?

Decentralizovaná síť

Decentralizovaná síť se skládá z partnerů, kteří mohou běžet nezávisle na sobě. To znamená, že síť Stellar nezávisí na žádné jednotlivé entitě. Myšlenkou je mít co nejvíce nezávislých serverů zapojených do sítě Stellar, jak je to možné, aby síť stále fungovala úspěšně, i když některé servery selžou.

účetní kniha

Stejně jako tradiční kniha, Stellar ledger zaznamenává seznam všech zůstatků a transakcí patřících ke každému jednotlivému účtu v síti. Úplná kopie globální hlavní knihy Stellar je hostována na každém serveru, na kterém je spuštěn software Stellar. Stellar server může provozovat jakýkoli subjekt.

Tyto servery tvoří decentralizovanou hvězdnou síť, což umožňuje distribuci účetní knihy v co nejširším rozsahu. Servery synchronizují a ověřují hlavní knihu mechanismem známým jako konsenzus.

Shoda

Stellar používá Stellar Consensus Protocol (SCP) spíše než důkaz o práci. Stellar Consensus Protocol (SCP) je protokol, který dosahuje optimální bezpečnosti proti špatně chovaným účastníkům. V zásadě si klade za cíl být bezpečnější a nabízet lepší ochranu před škodlivými stranami.

Seriály Stellar vzájemně komunikují a synchronizují, aby zajistily platnost transakcí a jejich úspěšné použití v globální účetní knize.

Například pokud chcete poslat 5 $ příteli v síti, zahájí seznam důvěryhodných serverů proces, který se dohodne na platnosti vaší platby 5 $ příteli. Většina těchto serverů bude muset souhlasit s tím, že ve skutečnosti vlastníte kredit v hodnotě 5 USD v síti, než transakci označí jako platnou.

Celý tento proces dosažení konsensu v síti Stellar nastává přibližně každé 2 až 5 sekund.

Kotvy, důvěra a úvěr

Kotvy jsou jednoduše entity, kterým lidé věří, že budou moci držet své vklady a vydávat kredity do těchto hvězdných sítí. Působí jako most mezi různými měnami a hvězdnou sítí. Všechny peněžní transakce v síti Stellar (kromě nativní digitální měny lumenů) probíhají ve formě úvěru vydaného kotvami.

Kotvy dělají dvě jednoduché věci:

 1. Vezmou váš vklad a vydají odpovídající kredit na adresu vašeho účtu v hlavní knize Stellar. Výběr můžete provést připsáním kreditu, který vydali.
 2. Musíte důvěřovat kotvě, abyste ctili své vklady a výběry z kreditu, který vydala.

V předhvězdném světě nyní existují kotvy. Chcete-li například použít Paypal, vložíte peníze ze svého bankovního účtu. Paypal vám poté připsá kredit na váš účet Paypal. Nyní můžete tento kredit Paypal poslat komukoli, kdo důvěřuje Paypalu (komukoli, kdo má účet Paypal). Někdo, kdo obdržel váš kredit na Paypalu, jej může převést na skutečné peníze pomocí Paypalu výběrem do banky.

Kotvy plní stejnou funkci ve Stellar. Rozdíl je v tom, že všechny „Paypals“ a další kotvy fungují ve stejné síti, takže teď mohou všichni navzájem obchodovat – díky tomu je systém výkonnější. Lidé nyní mohou snadno navzájem posílat a vyměňovat si všechny tyto různé kotevní kredity.

Distribuovaná burza

Hlavní kniha Stellar je schopna ukládat nabídky, které lidé učinili za účelem nákupu nebo prodeje měn. Nabídky jsou veřejnými závazky k výměně jednoho typu úvěru za jiný za předem stanovenou sazbu. Hlavní kniha se stává globálním trhem s nabídkami.

Všechny tyto nabídky tvoří tzv. Objednávkovou knihu. Pro každou dvojici měna / emitent je k dispozici objednávka. Pokud tedy chcete vyměnit Virgin Bank / EUR za bitstamp / BTC, podívejte se do příslušné knihy objednávek v hlavní knize, abyste zjistili, za co ji lidé kupují a prodávají.

To umožňuje lidem nejen nakupovat a prodávat měny podobným způsobem jako v cizí měně, ale také během transakcí bezproblémově převádět měny.

Partnerství hvězdných lumenů

Hvězdným klíčovým cílem je pomoci chudým a nebankovním. V roce 2017, IBM oznámila partnerství s protokolem Stellar vyvinout přeshraniční platební systém založený na blockchainu pro velké banky. To by výrazně zlepšilo účinnost přeshraničních transakcí, zejména pro země v EU Jihovýchodní Asie, kde převod peněz stojí záležitost a mnoho pomocníků v domácnosti si nemůže dovolit posílat peníze zpět domů. V současné době program pracuje se 47 měnami a v 72 zemích.

Měna hvězdných lumenů (XLM)

Lumens je název daný tokenu Stellar network. Původně se jim říkalo hvězdné hvězdy, když byla hvězdná síť spuštěna v roce 2014, ale se spuštěním upgradované sítě v roce 2015 se název tokenu změnil z hvězdného na lumen.

Integrovaná měna sítě Stellar, lumen, slouží dvěma účelům:

 1. Působí jako malá antispamová role
  • S každou transakcí je spojen menší poplatek – 0,00001 lumenů. Tento poplatek brání uživatelům se zákeřnými úmysly zaplavit síť (jinak se jedná o DoS útok). Lumeny fungují jako token zabezpečení a zmírňují útoky DoS, které se pokoušejí vygenerovat velké množství transakcí nebo spotřebovat velké množství prostoru v hlavní knize.
  • Podobně síť Stellar vyžaduje, aby všechny účty měly minimální zůstatek 20 lumenů. Tento požadavek zajišťuje, že účty jsou autentické, což pomáhá síti udržovat bezproblémový tok transakcí.
  • Může usnadnit transakce ve více měnách
   • XLM někdy usnadňuje obchodování mezi páry měn, mezi nimiž neexistuje velký přímý trh, který funguje jako most. Tato funkce je možná, pokud existuje likvidní trh mezi lumenem a každou měnou.

   Stellar Lumen token metrics

   V době vzniku Stellar Network bylo vytvořeno 100 miliard lumenů (XLM), jak je uvedeno v protokolu. V rámci svého pověřovacího mandátu je Stellar Development Foundation (SDF) pověřena dohledem nad tím, že drtivá většina, 95 miliard lumenů, je distribuována do světa.

   • 50% bude poskytnuto v malých přírůstcích co největšímu počtu lidí.
   • 25% věnováno dalším podnikům a neziskovým organizacím na oslovení lidí, na které by se stellar.org jinak nedostalo prostřednictvím programu přímého přihlášení.
   • 20% pro držitele bitcoinů a XRP
   • 5% si ponechá Stellar.org pro provoz.

   Síť Stellar má zabudovaný mechanismus pevné nafouknutí. Nové lumeny se do sítě přidávají každý rok ve výši 1%. Síť také vybírá základní poplatek za každou operaci v transakci. Prostředky ze základních poplatků se přidávají do inflačního fondu.

   Jako vyrovnávací opatření pro ekosystém může každý, kdo drží lumeny, hlasovat o tom, kam půjdou prostředky v tomto fondu. Každý týden protokol distribuuje tyto lumeny na jakýkoli účet, který získá více než 0,05% hlasů z jiných účtů v síti.

   Jak těžit Stellar (XLM)

   Jednou z často kladených otázek je, jak těžit Stellar (XLM). Stellar nelze těžit v procesu podobném bitcoinu, protože nepoužívá Proof-of-Work. Místo toho se Stellar spoléhá na obnovené uzly, které potvrzují transakce prostřednictvím hlasovacího systému. Blokové odměny dostávají Stellar Nodes s mírou inflace 1% ročně. Stellar (XLM) můžete koupit nebo prodat na webu Binance Exchange.

   Zdroje:

   Hvězdný web https://www.stellar.org/

   Dokument SCP https://www.stellar.org/papers/stellar-consensus-protocol.pdf

   Blog https://www.stellar.org/blog/

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me