Kusama ($ KSM): Jak je to s Polkadotovým divokým bratrancem?

Kusama ($ KSM) si říká „Polkadotův divoký bratranec“. Přesto jde o iniciativu, která se snaží vyřešit obavy polkadotského ekosystému týkající se kódování zranitelných míst. Kusama přesahující obvyklý testnet nasadila na své platformě síť zaměřenou na výzkum a vývoj se skutečnými náklady pro svou komunitu a vývojáře. Díky tomu se podobá více síti, aniž byste museli ve skutečnosti stavět nový vývoj na hlavní platformě Polkadot.

Pozadí

Dr. Gavin Wood založil společnost Kusama s cílem podpořit síť Polkadot ($ DOT) vybudováním paralelního blockchainu, který umožňuje experimentování a vývoj za velmi realistických podmínek. S ohledem na to Dr. Wood uvažoval o vytvoření „kanárské sítě“, která by fungovala jako varování a protokol včasné detekce problémů, který by mohl odhalit slabiny kódové základny Polkadot.

S Kusamou lze testovat nové funkce, které jsou plánovány pro implementaci v hlavním řetězci Polkadot. Rozdíl mezi Kusamou a všemi ostatními testovacími sítěmi spočívá v tom, že rozhodnutí učiněná na platformě mají skutečné ekonomické důsledky. Testnets poskytují pouze žetony hřiště, které nemají žádnou skutečnou hodnotu.

Co je Kusama?

Kusama je Polkadotova kanárská síť, což znamená, že se jedná o experimentální protokol výzkumu a vývoje komunity. Jeho hlavním účelem je pomoci vývojářům testovat a nasazovat parachainy na projektu Polkadot nebo experimentovat s jeho funkcemi správy a vytyčování za reálných ekonomických podmínek.

Kanárské testováníKanárské testování

Kanárské testování je důležité, protože vývojáři za oběma řetězci předpokládají, že je to nejlepší způsob, jak zcela pochopit kritická rizika, která leží ve vývoji Polkadotu.

Jako nerafinovaná verze Polkadotu funguje Kusama jako samostatná decentralizovaná hlavní síť. Bude to fungovat nepřetržitě, dokud to komunita dovolí, protože decentralizované systémy ve své podstatě nemají žádné přepínače zabití. Mohlo by se to stát řetězem para relé do Polkadotu, ale nikdy to není zamýšleno ke sloučení se samotným řetězcem Polkadotu.

Token Kusama ($ KSM)

Kusamovým původním tokenem je KSM, který mohou držitelé použít k vkladu, k tomu, aby se stal validátorem nebo nominovali jednoho, a hlasovali mimo jiné o svém mechanismu správy. Navíc je to token, který pohání většinu mechanismů v síti Kusama.

Investoři, kteří si koupili DOT během ICO Polkadotu, jsou kvalifikováni k získání ekvivalentního množství KSM v síti Kusama.

Consensus Protocol: Nominated Proof-of-Stake

Kusama se řídí konsensuálním modelem Nominated Proof-of-Stake (NPoS), kde jsou validátoři voleni na základě jejich podílů a podílů těch, kteří za ně hlasují. Platforma co nejvíce vyvažuje váhu mezi validátory každé volby.

V Polkadotu se volba validátorů zaměřuje na rovnováhu mezi těmito třemi metrikami (Phragmenův algoritmus):

 • Celková částka vsazená kandidátem a jeho nominátory
 • Kůl za minimálně vsazeným validátorem
 • Rozptyl vkladu v sadě.

Validátoři

Aby se uživatelé stali validátorem, musí nejprve vsadit KSM. Jakmile uživatelé již mají minimální množství tokenů potřebných k tomu, aby se stali kandidáty na sadu validátorů, jsou voleni na základě Phragmenova algoritmu.

V současné době existuje více než 130 ověřovatelů na Kusamě.

Padáky

Parachains jsou datové struktury specifické pro aplikaci zabezpečené validátory na Polkadot Relay Chain a běží paralelně se sítí Polkadot. To jim umožňuje zpracovávat transakce rychlostí a škálovatelností blockchainu Polkadot.

Jak fungují parachainyJak fungují parachainy

Na druhé straně mají překladatelé za úkol udržovat celý parachain. Uzly překladače uchovávají všechna data týkající se parachainu a vytvářejí nové blokové kandidáty pro ověřování a zaznamenávání validátorů.

Parachains can have a independent economy from the Polkadot network and their own native token.

Správa věcí veřejných

Před každou aktualizací nebo revizí protokolu o nich hlasuje síť složená z držitelů tokenů a Kusamovy rady. Prostřednictvím inovací, jako jsou hlasovací systémy on-chain a rozhodování na základě váhy, umožnila společnost Kusama model správy založený na komunitě.

Funkce správy se řídí následujícími postupy:

Navrhování referenda: Každé referendum obsahuje konkrétní návrh, který slouží jako volání privilegované funkce. Do referenda je zahrnuto období určené pro hlasovací proces. Mohou být předloženy držiteli tokenů Polkadot (DOT) a radou, nebo převzaty z předchozích referend nebo doporučení Kusamova technického výboru po schválení Radou.

Hlasování o návrhu: Při hlasování existují pouze dvě možnosti, buď „ano“ nebo „ne“. Pokud návrhy obdrží většinu, lze je provést k provedení. Před přijetím návrhu jsou však uživatelé povinni uzamknout své tokeny, dokud neuplyne celé zpoždění uzákonění. Účelem tohoto parametru je zajistit, aby návrh splnil minimální ekonomický buy-in, a odrazovat od prodeje hlasů.

Sčítání: Existují tři scénáře, kdykoli síť hlasuje o konkrétních návrzích. Jelikož se u každého návrhu rozlišuje, zda se jedná o návrh od veřejnosti nebo rady, liší se hlasování také zkreslením.

Kusama hlasování shodujíKusama hlasování shodují

U každého návrhu se počet hlasů „ano“ a „ne“ započítá jako účast nebo celkový počet hlasovacích tokenů..

V případě pozitivního zkreslení volební účasti (je-li volební účast nízká) je zapotřebí více hlasů ve prospěch návrhu. Při záporném zaujetí volební účasti to vyžaduje více hlasů proti návrhu. A u návrhů Rady je nutná pouze prostá většina.

Rada v Kusamě

I když existují aktivní subjekty, v ekosystému Polkadot a Kusama existují také pasivní zúčastněné strany. Prostřednictvím on-chain entity sestávající ze 17 křesel Rada rozhoduje o třech hlavních úkolech správy. Patří mezi ně návrhy referend, škrtnutí jasně nebezpečných referend a volba členů technického výboru sítě.

Rada v KusaměRada v Kusamě

Komunita v Kusamě

Společnost Kusama nasadila modul Society, ekonomickou hru, která se snaží odměňovat uživatele za účast a udržování členské společnosti. Odměny však dostávají doby splatnosti. To znamená, že uživatel nemůže okamžitě získat své pobídky, dokud již neuplyne doba splatnosti jejich nároků.

Společnosti mohou členy potrestat snížením jejich pobídek, pokud nejsou shromažďovány. Existuje mnoho dalších porušení, jako například neúčast na hlasovacích hovorech.

Systémem stávky mohou být ze společnosti vyřazeni členové, kteří se dopustili řady trestných činů překračujících limity, o nichž bylo rozhodnuto..

Od této chvíle má Kusama na své platformě organizovanou pouze jednu společnost. V budoucích upgradech však mohou přidat další.

Závěr

Růst prostoru DeFi závisí na účasti jak jeho vývojářů, tak komunity za nimi. Projekty, které zmocňují vývojáře k testování nových funkcí před jejich skutečnou implementací na hlavních kanálech, jsou důležité, zejména pokud jde o bezpečnost a spolehlivost konkrétní sítě..

Projekt jako Kusama umožňuje vývojářům a jejich komunitě hrát na platformě Polkadot a zároveň zajistit, aby každá funkce, kterou plánují nasadit, byla nejen auditována, ale také realisticky testována.

Série Decentralizované finance (DeFi): výukové programy, průvodci a další

S obsahem pro začátečníky i pokročilejší uživatele si prohlédněte naši sérii YouTube DeFi obsahující návody na ZÁKLADNÍ NÁSTROJE, které potřebujete pro obchodování v prostoru DeFi, např. MetaMask a Uniswap. Stejně jako hluboký ponor do populárních témat DeFi, jako jsou Reef.finance ($ REEF) a Polkadot ($ DOT)

Série DeFi na tomto webu také pokrývá témata, která na YouTube nebyla prozkoumána. Úvod o tom, co je DeFi, najdete v přehledu Decentralized Finance (DeFi): Průvodce trendem HOTTEST v kryptoměně

Výukové programy a návody pro ESSENTIAL DEFI TOOLS:

 • Průvodce MetaMask: Jak založit účet? PLUS tipy a hacky pro pokročilé uživatele
 • Uniswap recenze a tutoriál: Průvodce pro začátečníky a pokročilé tipy a triky
 • Průvodce a recenze séra DEX
 • Vysvětlení SushiSwap ($ SUSHI)
 • Výměna 1 palce, Mooniswap a Chi GasToken: Konečný přehled a průvodce

Podrobnější informace o dalších konkrétních projektech DeFi najdete v našich průvodcích tokeny DeFi. Tady je několik našich nejoblíbenějších průvodců:

 • AAVE (PŮJČKA $)
 • Recenze Ampleforth ($ AMPL): Základní průvodce tímto protokolem DeFi
 • Průvodce ChainLink ($ LINK): Klíčový článek v prostoru DeFi
 • Cream Finance ($ CREAM): Co to je?
 • Průvodce Curve Finance ($ CRV)
 • DODOEx ($ DODO): Revoluční poskytovatel likvidity v řetězci
 • Lineární finance ($ LINA): Budoucnost platforem syntetických burz?
 • Polkadot ($ DOT): Vše, co potřebujete vědět o miláčkovi DeFi v Číně
 • RAMP DeFi: Jak odemkne hodnotu vsazených aktiv?
 • Reef Finance ($ REEF): Platforma All-In-One Defi
 • Solana ($ SOL) vysvětlil
 • Graf ($ GRT) – další úroveň decentralizovaných aplikací
 • Trustswap ($ SWAP) vysvětleno – nová generace transakcí DeFi
 • Touha po sloučení ekosystému DeFi
 • Wing Finance ($ WING) – úvěrová platforma pro půjčky DeFi

Další videa a články brzy přijdou jako součást naší série DeFi, nezapomeňte se tedy PŘIHLÁSIT k naší Youtube kanál a (prozatím) ZDARMA týdenní zpravodaj takže můžete být upozorněni, jakmile vyjdou!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me