Vysvětleny digitální měny centrální banky (CBDC) – nová revoluce v oblasti financí?

Co jsou digitální měny centrální banky (CBDC) – znamenají začátek revoluce, která navždy změní finanční systém? CBDC jsou digitální měny vydané centrálními bankami, které fungují jako národní měny (fiat). Jedná se o přímou náhradu papírových peněz se přesně stejnou hodnotou a emisními zásadami. CBDC jsou sankcionovány státem a řídí se měnovými orgány a regulačními zákony.

Banky po celém světě závodí o vydání Digitální měny centrální banky (CBDC). Čína již nasadila zkušební zkušební verzi pro digitální měnu Electronic Payment (DCEP), digitální verzi nástroje RenMinBi založenou na kryptografické technologii. Japonsko okamžitě kontrovalo toto oznámení plánuje vydat Digital Yen za „2 až 3“ roky. Jedna z klíčových motivací CBDC má drasticky zlepšit způsob převodu peněz do celého světa. Namísto spoléhání se na deset let staré technologie, jako je SWIFT, lze digitální měny převádět přímo bez tření. To bude mít drastické dopady na všechny úrovně bankovnictví, od m0 rezervní systém nebankovním.

Významné noviny jako The Guardian a Economist začaly psát názorové články a označovaly postup z Číny za velký krok, který by mohl představovat hrozbu pro ekonomickou hegemonii USA. Na druhé straně komentátoři v Číně ohlašovali rychlou práci a implementaci své země. Přestože USA a jejich státní banky oznamovaly jakékoli výzkumné plány pomalu a zdánlivě se zastavily Váhy Facebooku (privatizovaná odpověď na CBDC) ve svých stopách ostatní západní národy rychle zahájily výzkum.

Globální úsilí o nasazení digitálních měn centrální banky

Začátkem letošního roku začaly banky z Velké Británie, EU, Japonska, Kanady, Švýcarska a Švédska provádět společný výzkum CBDC. Francie oznámila záměr otestovat pilotní CBDC v roce 2020.

Jakmile začaly zprávy přicházet, Japonci v Asii okamžitě oznámili svůj záměr vytvořit CBDC, které by odpovídalo čínským. Korejská banka se rovněž zabývá vlastní digitální měnou. Menší národní banky, jako je Thajsko, Filipíny a Singapur, také hledají možnosti vytvoření své vlastní. Projekty jako Singapurský Ubin práce s měnovým úřadem v Singapuru jsou již ve fázi 5 vývoje.

Svět se ubírá směrem k CBDC a souhlasí s tím, že to bude měna budoucnosti. Ale co je dělá tak zvláštními a lákavými pro banky a vlády?

Digitální měny jako zbraň v boji proti ekonomickým změnám

Hlavním důvodem je jeho nákladová efektivita a kontrola. Na CBDC se nevztahují dlouhé doby zpracování a nákladné poplatky. Jak můžete vidět na stabilním trhu s mincemi, odesílání a přijímání kryptoměn lze provádět rychle a snadno, stačí telefon a připojení k internetu. Nejen to, ale digitální měny je mnohem snazší sledovat, což usnadňuje sledování praní peněz.

Dalším faktorem je odolnost CBDC vůči politickým nebo ekonomickým změnám. Ve srovnání s směnnými kurzy jsou občané rozvíjejících se ekonomik často vystaveni velkým rozdílům ve zdraví své měny na trhu, stabilní mince však mají zásadní posuny jen zřídka. Nejen to, ale i velké bankovní odstávky, jaké vidíme v Řecku a Island možná by měli řešení, kdyby měli finanční alternativu k uložení svých peněz. Tato výhoda digitálních měn by mohla být důležitá, protože svět pociťuje recesi tváří v tvář ekonomickým tlakům na úsilí o výskyt koronavirů.

Existuje však jeden hlavní detail, který pohání výzkum některých národů. Hrozba, kterou CBDC představuje pro nadvládu v amerických dolarech. ChinaDaily nazval DCEP Čínské lidové banky „funkční alternativou k systému vypořádání dolaru“. To je to, co politici v Pekingu chtějí, protože americké sankce jsou účinné, zejména kvůli tomu, že dolar je rezervní měnou. To znamená, že mezinárodní převody do sankcionovaných států jsou často zakázány a banky se zastavují, protože při směně používají americký dolar.

Napadení sankcí USA

Teoretická schopnost CBDC obcházet dominanci USA je něco, na co se vrhly v potaz četné angažované národy. Mezi další země, které drží národní digitální měny, patří Írán – země zpustošená americkými sankcemi a Venezuala – podobně zasažený národ. Mezi další americké protivníky, kteří zahájili výzkum svých vlastních CBDC, patří Kuba, Severní Korea a Palestina.

Je zřejmé, že mezi různými konkurenčními národy stále probíhá závod o zavedení vlastních digitálních měn a vytvoření nového ekonomického rámce. Kdo povede obvinění, se teprve uvidí, ale odpověď by mohla mít zásadní důsledky pro budoucnost.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me