Průvodce kryptoměnou Ultimate (2020)

Poslední aktualizace: 16. prosince 2020

Daně nejsou první věcí, kterou většina investorů zvažuje, když skočí do světa bitcoinů a kryptoměn. Jak však IRS pokračuje zasáhnout v oblasti dodržování kryptoměny je stále důležitější se dozvědět, jak jsou kryptoměny zdaňovány. 

V této příručce probereme vše, co potřebujete vědět o daních z kryptoměny. Od daňových dopadů na vysoké úrovni až po skutečné daňové formuláře, které musíte vyplnit, se dozvíte vše o tom, co potřebujete, abyste dodržovali předpisy a zajistili správné provedení daní.

Tato příručka byla vytvořena daňovým týmem na adrese CryptoTrader.Tax – Dnes více než 50 000 kryptoinvestorů používá CryptoTrader.Tax ke správnému hlášení svých daní z kryptoměny. Můžete vytvořit účet zdarma zde

Tato příručka rozebere konkrétní dopady krypto daně v USA. Můžete si prohlédnout další daňové průvodce specifické pro danou zemi tady

Základy krypto daní

‍Základy krypto daní

V USA mají kryptoměny rádi bitcoiny jsou léčeni jako majetek pro daňové účely. 

Stejně jako u jiných forem majetku, jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti, vám při investování do kryptoměny vznikají kapitálové zisky a kapitálové ztráty, když své kryptoměny prodáváte, obchodujete s nimi nebo jimi jinak disponujete..

Například pokud jste v říjnu koupili bitcoiny v hodnotě 10 000 $ a o dva měsíce později je prodali za 12 000 $, z prodeje vašich bitcoinů byste získali kapitálový zisk 2 000 $ (12 000 – 10 000). 

V závislosti na tom, do jaké daňové skupiny spadáte, zaplatíte určité procento daně z tohoto kapitálového zisku. Daňové sazby kolísají podle vašich osobních údajů daňová skupina a zda byl zisk krátkodobý nebo dlouhodobý (o tom později).

Kromě nákupu, prodeje a obchodování, pokud vyděláváte kryptoměny – ať už prací, těžbou, sázením, výsadkem nebo úroky z půjčovacích činností -, jste povinni platit daně z příjmu z hodnoty vašeho kryptoměny v amerických dolarech. 

Níže provedeme příklady všech těchto scénářů.

Kdy dlužíte daně ze svého kryptoměny?

Kdykoli vám vznikne zdanitelná událost z vaší investiční aktivity v oblasti kryptoměn vám vznikne požadavek na daňové hlášení.

Zdanitelná událost jednoduše odkazuje na scénář, ve kterém spustíte nebo dosáhnete příjmu. Jak je vidět na Pokyny pro virtuální měnu IRS, následující jsou považovány za zdanitelné události pro kryptoměnu:

 1. Obchodování kryptoměny s fiat měnou, jako je americký dolar
 2. Obchodování jedné kryptoměny s jinou kryptoměnou
 3. Výdaje kryptoměny na nákup zboží nebo služeb
 4. Výdělek kryptoměny jako příjem

Níže uvádíme praktické příklady, které ilustrují každou z těchto zdanitelných událostí.

Kryptoměna na fiat

1. Crypto ➔ Fiat (USD)

Emma kupuje 2 ETH od Coinbase za 1 200 $. O několik měsíců později Emma prodá své 2 ETH za 1 000 $.

Prodej kryptoměny za fiatovou měnu je zdanitelnou událostí. V tomto příkladu Emma utrpí ztrátu kapitálu 200 $ (1 000 – 1 200). Tato ztráta odečte se a ve skutečnosti snižuje zdanitelný příjem Emmy. 

Obchodujte krypto s kryptoměnou

2. Krypto ➔ Krypto

John nakupuje 5 litecoinů za 250 $. Poté, co několik měsíců držel litecoin, vyměnil John všech 5 litecoinů za 0,5 ETH. V době obchodování má 5 litecoinů hodnotu 400 $.

V tomto scénáři John způsobí zdanitelnou událost tím, že vymění svůj litecoin za ethereum. Obchodování jedné kryptoměny s druhou je považováno za likvidaci a zde John získává kapitálový zisk 150 $ z obchodu, který by musel vykázat ze svých daní (400 – 250).

Prodej kryptoměny za zboží a služby

3. Krypto ➔ Zboží / Služby

Taylor vlastní 5 bitcoinů, z nichž každý koupila za 100 $ před rokem 2014. Díky využití svého nově nalezeného bohatství Taylor používá 3 bitcoiny k nákupu nové Tesly za 51 000 $. V době nákupu automobilu má 1 bitcoin hodnotu 17 000 $.

V tomto příkladu Taylor způsobí zdanitelnou událost, když poskytne své bitcoiny pro novou Teslu. Získala při tom kapitálový zisk 50 700 $ (51 000 – 300) a musí tento kapitálový zisk vykázat ze svých daní.

Vydělávejte krypto

4. Výdělek krypto

Jake provozuje těžbu kryptoměny. Každý den Jake těží 0,5 bitcoinu prostřednictvím svých krypto těžařských souprav.

V tomto příkladu by Jake uznal příjem za hodnotu USD 0,5 bitcoinu každý den. Například pokud by Jake dnes 30. listopadu 2020 vydělal 0,5 bitcoinu, uznal by příjem ve výši 9 750 $ (protože bitcoiny se v současné době obchodují za 19 500 $ za minci).

Když nedlužíte na svých kryptoměnách daně?

Za určitých okolností nespustíte při obchodování s kryptoměnou žádné zdanitelné události a nebudete muset platit ani hlásit žádné daně z kryptoměny.

Nespustíte zdanitelnou událost, když:

 1. Nakupujte a držte krypto
 2. Přeneste krypto z jedné peněženky, kterou vlastníte, do jiné peněženky, kterou vlastníte

Nákup kryptoměny

1. Kupte a podržte

Pokud si jednoduše koupíte bitcoin nebo jinou kryptoměnu a držíte ji v peněžence, nemáte žádný požadavek na hlášení daní, protože jste si dosud neuvědomili zisk nebo ztrátu ze své investice.

Jakmile prodáte, obchodujete nebo spustíte zdanitelnou událost zlikvidováním mince, dojde k kapitálovému zisku nebo ztrátě.

Převod bitcoinů z peněženky do peněženky

2. Peněženka ➔ Peněženka 

Odeslání jedné kryptoměny z jedné peněženky, kterou vlastníte, do jiné peněženky, kterou vlastníte, není likvidací vaší kryptoměny. Stále vlastníte kryptoměnu, a proto nespustíte zdanitelnou událost.

Jak vypočítat vaše krypto daně

Jak vypočítáte své krypto daně?

Chcete-li vypočítat své kapitálové zisky a ztráty z každého z vašich kryptoprodejů, obchodů nebo úbytků, jednoduše použijte vzorec:

Spravedlivá tržní hodnota – základ nákladů = zisk / ztráta kapitálu

Spravedlivá tržní hodnota

Spravedlivá tržní hodnota je jednoduše cena, za kterou by se aktivum prodávalo na otevřeném trhu. V případě kryptoměny je to obvykle prodejní cena vyjádřená v USD.

Základ nákladů

Cost Basis představuje, kolik peněz jste vložili do nákupu své nemovitosti (tj. Kolik vás to stálo). Základ nákladů zahrnuje nákupní cenu plus všechny ostatní náklady spojené s nákupem vaší kryptoměny (poplatky atd.).

Z našich výše uvedených příkladů je snadné vidět tento vzorec v akci. Pokud si koupíte 1 litecoin za 250 $, základ vaší ceny je 250 $ za litecoin. Pokud jej prodáte nebo s ním obchodujete, když má hodnotu 400 USD, je těchto 400 USD spravedlivou tržní hodnotou. Použití vzorce:

400 $ (spravedlivá tržní hodnota) – 250 $ (základ nákladů) = zisk 150 $

Poměrně jednoduchá.

Pojďme se nyní ponořit do složitějšího příkladu, abychom zjistili, jak byste pomocí stejného vzorce vypočítali své zisky a ztráty, když máte místo jedné nebo dvou transakcí několik transakcí.

Příklad historie transakcí

Řekněme, že máte na Coinbase následující historii transakcí:

 • 1/1/20 – Kupte 1 BTC za 12 000 $
 • 2. 2. 20 – kupte 1 BTC za 10 000 $
 • 3. 3. 20 – Kupte 1 BTC za 8 000 $
 • 4. 4. 20 – Obchodujte 0,5 BTC za 8 ETH (0,5 BTC mělo v tuto chvíli hodnotu 4 000 $)

S touto historií transakcí nejprve spustíte zdanitelnou událost (a tedy kapitálový zisk / ztrátu), když obchodujete 0,5 BTC za 8 ETH. Chcete-li vypočítat zisk / ztrátu, musíte odečíst svůj nákladový základ 0,5 BTC od reálné tržní hodnoty v době obchodu.

Otázkou je, jaký je váš nákladový základ v 0,5 BTC, které jste obchodovali za 8 ETH? Nakonec jste před tímto obchodem zakoupili 3 různé bitcoiny, vše za různé ceny.

Chcete-li na to odpovědět, musíte určit, s jakými bitcoiny v tomto scénáři disponujete. 

K určení pořadí, ve kterém prodáváte různé kryptoměny, používají účetní konkrétní metody kalkulace, jako je First-In First-Out (FIFO) nebo Last-In First-Out (LIFO). Standardní metoda je First-in First-out.

Tyto metody výpočtu nákladů fungují přesně tak, jak znějí. U First-In First-Out je aktivem (nebo kryptoměnou), které jste zakoupili jako první, to, které se nejprve prodá. Takže v podstatě likvidujete své kryptoměny ve stejném pořadí, v jakém jste je poprvé získali.

Pokud pro náš výše uvedený příklad použijeme First-In First Out, „vyprodáme“ první bitcoiny, které byly 1. 1. 20 získány za 12 000 $. Nákladový základ v tomto prvním bitcoinu je 12 000 $, což činí nákladový základ pro 0,5 tohoto BTC 6 000 $ (0,5 * 12 000 $).

Jak je uvedeno v příkladu, reálná tržní hodnota v době obchodování 0,5 BTC v době obchodování činila 4 000 USD.

Použitím vzorce tedy vidíme, že tato historie transakcí spouští a Ztráta kapitálu 2 000 $ (4 000 – 6 000). Tato ztráta se vykazuje na vašich daních a snižuje váš zdanitelný příjem. 

V tomto příspěvku na blogu se můžete dozvědět více o tom, jak různé způsoby výpočtu nákladů počítají vaše zisky a ztráty pro vaše kryptoobchody: FIFO, LIFO a HIFO pro obchodování s kryptoměnami.

Výzva pro obchodníky s kryptoměnami

Jak vidíte v příkladech výše, k výpočtu kapitálových zisků a ztrát z vaší obchodní aktivity v oblasti kryptoměny potřebujete záznamy, které sledují vaši nákladovou základnu, spravedlivou tržní hodnotu a zisk nebo ztrátu USD pokaždé, když zlikvidujete krypto (obchod, prodej, útrata atd.).

Bez těchto informací nejste schopni vypočítat svůj realizovaný příjem z vaší obchodní činnosti a nejste schopni jej vykázat ze svých daní.

To je pro mnoho investorů do kryptoměny mimořádně náročné, protože většina neudělala podrobné záznamy o své investiční aktivitě. Pokus o sledování nákladového základu a cen v USD pro všechna jejich krypta na všech jejich burzách, peněženkách a protokolech se kdykoli rychle změní v obtížné, ne-li nemožné tabulkové cvičení. 

To je důvod, proč se statisíce obchodníků s kryptoměnami obracejí k podobnému softwaru pro kryptoměny CryptoTrader.Tax zautomatizovat všechny jejich reporty z krypto daní. Můžete si zaregistrovat bezplatný účet tady.

Vykazování kryptoměny a bitcoinů na vašich daních

Jak hlásíte krypto na svých daních?

Pokud máte rádi 90% jiných investorů do kryptoměny, pravděpodobně jste kryptoměnu nakupovali, prodávali a obchodovali (tj. Investovali do kapitálových zisků) prostřednictvím burzy kryptoměn. Tento krypto příjem je považován za příjem kapitálových výnosů a je jako takový vykazován. 

Na druhou stranu, pokud jste vydělali kryptoměnu – ať už z práce, těžby, vkladu nebo výdělku úrokových odměn -, vydělaný příjem se obecně považuje za běžný příjem a jako takový se vykazuje.

Níže se ponoříme do přehledů pro každý z těchto typů příjmů.

Kapitálové zisky a ztráty pro krypto 

Vaše kapitálové zisky a ztráty z vašich kryptoobchodů budou hlášeny Formulář IRS 8949.

Formulář 8949 je daňový formulář, který se používá k hlášení prodejů a úbytků kapitálových aktiv, včetně kryptoměny. Mezi další kapitálová aktiva patří věci jako akcie a dluhopisy. 

Chcete-li vyplnit formulář 8949, uveďte seznam všech svých obchodů, prodejů a odprodejů kryptoměn na formuláři 8949 (na obrázku níže) spolu s datem, kdy jste kryptoměnu získali, datem prodeje nebo obchodování, výnosy (spravedlivá tržní hodnota), základem nákladů a vaše zisky nebo ztráty z obchodu. 

Formulář IRS 8949 pro kryptoměny

Jakmile budete mít každý obchod uveden, sečtěte je a v dolní části vyplňte svůj čistý kapitálový zisk nebo ztrátu za rok. 

Podrobný návod k vyplnění formuláře 8949 najdete v tomto blogovém příspěvku: Jak hlásit kryptoměnu IRS pomocí formuláře 8949.

Běžný příjem 

Běžný příjem bohužel nespadá pěkně do jednoho daňového formuláře, jak jsme viděli u kapitálových zisků a formuláře 8949. 

Běžný příjem, který dostáváte z těžby, vkladů, úrokových účtů nebo možná kryptoměny, které jste obdrželi jako platbu z práce, se uvádí podle různých daňových formulářů, v závislosti na konkrétní situaci.

Plán C. – Pokud jste kryptoměnu vydělali jako podnikatelský subjekt, například přijímáte platby za práci nebo provozujete těžbu kryptoměny, často se to považuje za příjem ze samostatné výdělečné činnosti a uvádí se na Plán C.

Rozvrh B – Pokud jste získali půjčky nebo úrokové odměny za půjčení své kryptoměny, tento příjem se obvykle vykazuje Rozvrh B.

Příloha 1 – Pokud jste kryptoměnu vydělali z airdrops, forks nebo jiných kryptových mezd a hobby příjmů, je to obecně uvedeno na Příloha 1 jako ostatní příjem.

Usnadnit investory, CryptoTrader.Tax generuje kompletní zpráva o příjmech který je součástí vašich vyplněných hlášení o kryptoměně. Tato sestava podrobně popisuje hodnotu všech vašich výnosů z kryptoměny, které jste v průběhu roku obdrželi, v amerických dolarech: těžba, sázení, airdrops a další. Tento přehled příjmů lze použít k vyplnění příslušných běžných formulářů pro daň z příjmů, jako je plán 1, plán B a plán C.

Pokud máte nějaké dotazy ohledně toho, jak je třeba vykazovat váš příjem související s kryptoměnou, neváhejte se obrátit na náš tým zákaznické podpory živého chatu prostřednictvím widgetu chatu na naše domovská stránka. Děláme to již dlouho a rádi zodpovíme všechny vaše dotazy!

Podrobný postup procesu hlášení kryptových daní najdete v níže uvedeném videu s vysvětlením.

Kolik daní platíte ze své kryptoměny?

Vaše osobní daň z příjmu a doba držení vašich kryptoaktiv (krátkodobá vs. dlouhodobá) budou určovat, jakou daň (a jaké% z daně) zaplatíte ze svého krypto příjmu. U každého investora to bude jiné.

Krátkodobé kapitálové zisky

Krátkodobé kapitálové zisky platí pro všechny kryptoměny, které byly drženy po dobu kratší než 12 měsíců. 

Například pokud jste koupili Ethereum za 400 $ a prodali jste ho o 5 měsíců později za 600 $, váš zisk 200 $ by byl krátkodobý kapitálový zisk.

Krátkodobé kapitálové zisky nezískávají žádné zvláštní daňové zacházení. Jednoduše se s nimi zachází jako s příjmem z vašich daní (stejně jako s příjmem z vaší práce), a tak platíte daně ze svých krátkodobých kapitálových zisků podle svého pásma daně z příjmu fyzických osob (uvedeno níže).

Dlouhodobé kapitálové zisky

Dlouhodobé kapitálové zisky platí pro všechny kryptoměny, které byly drženy po dobu 12 měsíců nebo déle.

Vláda chce motivovat investory k dlouhodobému investování, a proto k tomu nabízejí daňové pobídky. 

Dlouhodobé sazby daně z kapitálových výnosů nabízejí nižší daně než krátkodobé zisky a níže uvedené grafy tyto sazby znázorňují.

Daňové pásmo dlouhodobých kapitálových výnosů

Jak vidíte, držení kryptoměny déle než jeden rok může poskytnout vážné daňové výhody. Pokud jste v nejvyšší pásmu daně z příjmu, budou vaše daně z dlouhodobých kapitálových zisků 20% namísto 37% (nejvyšší daňová sazba pro krátkodobé zisky).

Můžeš použít CryptoTrader.Tax automaticky zjistit, které kryptoměny ve vašem portfoliu jsou způsobilé pro dlouhodobé kapitálové zisky, a pomoci plánovat budoucí obchody. To vám z dlouhodobého hlediska pomůže ušetřit na daních desítky tisíc dolarů. Začněte zdarma tady

Krypto příjem

Krypto transakce, které jsou klasifikovány jako příjem, jsou obvykle zdaněny v rámci vaší skupiny daně z příjmu fyzických osob.

To zahrnuje vaše krátkodobé kapitálové zisky (jak bylo uvedeno výše), sázkové odměny, airdrops a úrokové výnosy. 

Tyto závorky daně z příjmu jsou uvedeny v tabulce níže.

Krátkodobé daňové pásmo kapitálových výnosů

Příklad

Řekněme, že jste z krátkodobého kapitálového zisku ze svého obchodování s kryptoměnami vydělali 25 000 USD, a to byl jediný příjem, který jste za tento rok měli. Jednoduše zaplatíte 12% daně z těchto 25 000 $?

Ne. Ve skutečnosti zaplatíte 10% za prvních 9 875 $ a 12% za dalších 15 125 $.

Závorky zdanitelného příjmu

Jak fungují daně DeFi? 

Platformy pro půjčování kryptoměn a další služby DeFi, jako jsou Uniswap, Maker a Compound, explodovaly v popularitě v rozvíjejícím se prostředí kryptoměn. 

Příjem úrokových výnosů z půjček kryptoměn nebo likviditních fondů je považován za formu zdanitelného příjmu a musí být vykázán na vašich daních – podobně jako těžba a vydělávání odměn. 

Úplné daňové důsledky spojené s transakcemi společnými pro prostředí DeFi jsou mimo rozsah tohoto článku; důkladně o nich však diskutujeme v našem příspěvku na blogu zde: Průvodce kryptografickou daní Defi.

Kryptoburzy vyměňují daňové hlášení

Proč kryptoburzy nemohou poskytovat přesné daňové formuláře

To je místo, kde v prostoru kryptoměny existuje velký problém. 

Kryptoměnové burzy jako Coinbase, Binance, a další nemají schopnost poskytovat svým uživatelům přesné daňové zprávy o kapitálových ziscích a ztrátách. To není chyba samotné směny kryptoměn, je to prostě produkt jedinečných charakteristik kryptoměn – jmenovitě jejich převoditelnosti.

Protože uživatelé neustále přenášejí kryptoměny do az burz, burza nemá žádný způsob, jak zjistit, jak, kdy, kde nebo za jakou cenu jste své kryptoměny původně získali. Burza vidí pouze to, když se ve vaší peněžence objeví krypto. 

Při druhém přenosu kryptoměny na burzu nebo z burzy tato burza ztrácí schopnost poskytnout vám přesný přehled s podrobným popisem nákladové základny a reálné tržní hodnoty vašich kryptoměn, což jsou povinné součásti daňového výkaznictví..

Jak vidíte na obrázku níže, Coinbase sami vysvětlují svým uživatelům, jak jejich generované daňové zprávy nebudou přesné, pokud dojde k některému z níže uvedených scénářů. To se týká více než dvou třetin uživatelů Coinbase, což představuje miliony lidí. 

Více informací o „problému s krypto daní“ si můžete přečíst v našem příspěvku na blogu: Proč směny nemohou hlásit krypto daně.

Coinbase daňové hlášení

Řešení pro hlášení krypto daní

Řešení problému s kryptoměnou závisí na agregaci všech vašich údajů o kryptoměnách, které tvoří vaše nákupy, prodeje, obchody, kapky vzduchu, vidličky, vytěžené mince, směny, swapy a přijaté kryptoměny do jedné platformy, abyste mohli vytvořit přesný daňový profil obsahující všechny vaše údaje o transakcích.

Jakmile jsou všechny vaše transakce (nákupy, prodeje, obchody, výdělky) na jednom místě, budete moci vypočítat nákladový základ, spravedlivé tržní hodnoty, zisky / ztráty a výnosy pro všechny vaše investiční aktivity.

Veškerou historii transakcí můžete agregovat ručně tak, že své transakce spojíte z každé z vašich burz a peněženek. Nebo se můžete vyhnout manuální práci a tento proces zautomatizovat pomocí software pro krypto daně.

Software pro krypto daně

Software pro krypto daně

Software pro daň z kryptoměny jako CryptoTrader.Tax byl vytvořen za účelem automatizace celého procesu hlášení krypto daní. 

Díky přímé integraci s předními burzami, peněženkami, blockchainy a protokoly DeFi je modul CryptoTrader.Tax schopen automaticky generovat všechny vaše potřebné daňové zprávy na základě vašich historických údajů. Můžete si vyzkoušet, jak to funguje vytvoření účtu zdarma.

Jak to funguje

1. Vyberte každou z kryptoměn, peněženek a platforem, které jste v průběhu let používali.

2. Importujte své historické transakce připojením svých účtů přes API nebo nahráním zprávy o historii transakcí CSV exportované vašimi burzami.

3. Nakonec kliknutím na tlačítko vygenerujte své daňové zprávy na základě těchto importovaných dat.

Jakmile vygenerujete vaše daňové zprávy, můžete je poslat svému daňovému profesionálovi nebo je importovat přímo do preferovaného softwaru pro registraci daní TurboTax nebo TaxAct.

Software si můžete sami vyzkoušet vytvořením účet zdarma zde.

Aby bylo hlášení krypto daní co nejjednodušší, tým CryptoTrader.Tax uzavřel partnerství s TurboTax. To umožňuje import daňových hlášení přímo do vašeho účtu TurboTax.

IRS krypto

Jak IRS ví o vašem krypto?

IRS používá různé taktiky k detekci investic do kryptoměny a nehlášeného příjmu. Největší převahou je systém hlášení 1099.

Hlavní burzy jako Coinbase, Gemini, Uphold, Kraken a další nahlásit určitou aktivitu zákazníků IRS pomocí formuláře 1099-K a / nebo jiných souvisejících 1099. Těchto 1099 slouží všem stejným obecným účelům: hlásit IRS příjem mimo zaměstnání. 

Vy i IRS dostanete na konci roku kopii těchto formulářů. 

Pokud IRS obdrží 1099 z vaší kryptoburzy, ale na vašich daních nebude vykázán žádný příjem z kryptoměny, bude váš účet označen a automaticky CP2000 dopis vám bude zasláno upozornění na váš neohlášený příjem a daňovou povinnost. 

Můžete se dozvědět více o jak 1099-K funguje pro vaši aktivitu v oblasti kryptoměn zde

Kromě 1099 hlášení IRS spolupracuje se společnostmi zabývajícími se analýzou blockchainu, jako je Chainalysis, na sledování pohybu kryptoměny přímo v řetězci. Od roku 2015 IRS utratil více než 10 milionů dolarů o smlouvách o řetězové analýze. Tyto údaje používají k identifikaci daňových podvodů a praní peněz.

Co se stane, když nehlásíte své krypto daně?

Záměrně se neuvádí zisky, ztráty a výnosy z kryptoměny na vašich daních daňové podvody IRS. 

IRS může vymáhat řadu trestů za daňové podvody, včetně trestního stíhání, pěti let vězení a pokuty až do výše 250 000 USD.

Za poslední dva roky IRS agresivně zakročila proti dodržování daně z kryptoměny. Agentura zaslala desítky tisíc varovné a akční dopisy uživatelům Coinbase podezřelým z nepřesného daňového hlášení. Má také aktualizován hlavní formulář daně z příjmu v USA (1040) zařadit otázku, na kterou musí každý americký daňový poplatník odpovědět pod trestem křivé přísahy:

“Kdykoli v průběhu roku 2020 jste obdrželi, prodali, odeslali, vyměnili nebo jinak získali jakýkoli finanční podíl v jakékoli virtuální měně?”

S touto velkou kontrolou třídy aktiv v oblasti kryptoměny je pravděpodobné, že uvidíme, že audity a trestní stíhání daní se budou nadále zvyšovat, jak se zrychlení kryptoměny a přijetí bitcoinů.

Jak jiné země zacházejí s krypto daněmi?

Podobně jako v USA začaly země z celého světa přijímat opatření a vymáhat daně z příjmu související s kryptoměnou. I když jsou daňová pravidla velmi podobná USA, existují malé rozdíly. Podrobnější informace naleznete níže v našich průvodcích po různých zemích:

 • Krypto daně z Austrálie
 • Krypto daně z Kanady
 • Kryptotermální daně ve Velké Británii

Jak snižujete své krypto daně?

Stejně jako u jakékoli jiné formy příjmů existují určité kroky a kroky, které můžete podniknout, abyste aktivně minimalizovali své daňové povinnosti související s kryptoměnou. Níže diskutujeme některé z těchto strategií.

Sklizeň daňových ztrát

Sklizeň daňové ztráty je praxe prodeje kapitálového aktiva se ztrátou, aby se vyrovnala daňová povinnost z kapitálových výnosů. Poskytuje investorům jednu z nejlepších příležitostí ke snížení jejich zisků z kryptoměny za rok. 

Příklad:

Amy realizovala kapitálové zisky ve výši 15 000 USD prodejem svých bitcoinů v jeho letošní výšce. Amy také stále drží ve svém portfoliu částku XRP, kterou původně zakoupila za 12 000 $. Dnes má tato částka XRP hodnotu pouze 5 000 $.

V tomto scénáři může Amy „sklízet“ své ztráty v XRP prodejem nebo obchodováním do jiné kryptoměny. To spouští zdanitelnou událost a realizuje se kapitálová ztráta 7 000 USD (12 000 – 5 000).

Ztráta Amy ve výši 7 000 $ snižuje její celkový kapitálový zisk za rok na 8 000 $ (15 000 – 7 000).

Pomocí řídicího panelu CryptoTrader.Tax Tax Loss Harvesting Dashboard (jak je zobrazeno níže) můžete automaticky zjistit, která aktiva ve vašem portfoliu kryptoměn jsou „pod vodou“, a tak představovat ty nejlepší příležitosti pro získání daňových ztrát.. 

Další informace o tom, jak můžete sklizeň daňových ztrát s kryptoměnou zde

Dlouhodobé kapitálové zisky

U všech významných zisků z kryptoměny, které plánujete realizovat, byste měli zjistit, zda máte schopnost uzamknout dlouhodobé míry kapitálových zisků. 

Nezapomeňte, že dlouhodobé kapitálové zisky platí pro krypto, které je drženo déle než 1 rok, a nabízejí výrazně nižší daňové sazby ve srovnání s krátkodobými zisky.

Před prodejem nebo obchodováním byste měli zkontrolovat své portfolio, abyste zjistili, která aktiva jsou způsobilá pro dlouhodobé zisky a která nikoli. To je skvělá strategie, která vám pomůže snížit váš daňový účet za kryptoměnu za rok.

Co když jste zapomněli nahlásit své krypto daně?

Pokud se vám líbí mnoho dalších kryptoinvestorů, existuje velká šance, že jste si vždy nebyli vědomi skutečnosti, že váš příjem související s kryptoměnou musí být vykázán na vašich daních. 

Pokud jste v této situaci, nestresujte se. Daňové přiznání z předchozích let můžete upravit tak, aby zahrnovalo váš příjem z kryptoměny Formulář IRS 1040X.

Mnoho investorů do kryptoměny prochází tímto procesem bez problémů a je vždy lepší změnit svůj výnos v dobré víře, než čekat, až vás IRS najde.

Podrobného průvodce najdete v našem blogovém příspěvku na jak upravit daňové přiznání tak, aby zahrnovalo vaši kryptoměnu.

Ostatní transakce s kryptoměnou

Další transakce s kryptoměnou a daňové příklady

Airdrops

Kryptoměna přijatá z výsadku je zdaněna jako příjem. To znamená, že jste povinni platit daně z příjmu z hodnoty USD nárokovaného výsadku.

IRS je v tom jasný vedení pokud jde o zacházení s airdrops.

Příklad:

George obdržel 400 UNI tokenů prostřednictvím výsadku Uniswap v září 2020. V době obdržení tokenů se UNI obchodovalo za 3,50 USD.

V tomto příkladu George realizuje příjem 1400 $ (400 * 3,50), když si získá žetony. Jeho nákladovou základnou v UNI se stává částka uznaného příjmu, v tomto případě 1400 USD.

Pokud George prodá své 400 UNI o dva měsíce později za 2 000 $, jedná se o zdanitelnou událost a získá kapitálový zisk 600 $ (2 000 – 1 400).

Hard Forks

Pokud určitá kryptoměna, kterou držíte, projde tvrdým forkem, který „nastane, když kryptoměna podstoupí změnu protokolu, která vede k trvalému odklonu od starší distribuované účetní knihy,“ nová vidlicová kryptoměna, kterou obdržíte, je zdaněna jako příjem. 

Váš nákladový základ v nově přijaté kryptoměně se stane výnosem, který jste uznali.

Příklad: 

Megan držela v červenci 2017 2,5 bitcoinu a získala 2,5 bitcoinové hotovosti v důsledku hard forku bitcoinové hotovosti.

Megan uznává příjem v reálné tržní hodnotě bitcoinové hotovosti v době, kdy byla přijata. Pokud by se Bitcoin Cash toho dne obchodoval za 500 $ / BCH, Megan by uznala příjem ve výši 1250 $ (500 $ 2,5). Meganův nákladový základ v této bitcoinové hotovosti činí 1 250 $.

Výnos z úroků

Mitchell půjčuje své kryptoměny a za to získává úroky. V září Mitchell získává úroky 0,2 ETH z půjčování svého Etherea. V době získání této odměny má 0,2 ETH hodnotu 120 $.

V tomto scénáři Mitchell uznává běžný příjem 120 USD ze svých úrokových výnosů ETH.

Obchodování s marží

Kryptoměnové burzy jako BitMex popularizovaly používání obchodování s marží. IRS dosud nestanovil explicitní pokyny k tomu, jak by měly být transakce marží kryptoměny zpracovávány z daňového hlediska, ale pravděpodobné zacházení můžeme odvodit na základě jiných pokynů.

Maržový obchod spočívá v zapůjčení finančních prostředků z burzy za účelem provedení obchodu a následném splacení půjčky. Konzervativním přístupem je zacházet s vypůjčenými fondy jako s vlastní investicí a platit daň z kapitálových výnosů ze zisku a ztráty z obchodování s marží.

Darování kryptoměny

Dary jsou osvobozeny od daně až do výše 15 000 $ na přítele nebo člena rodiny. To nabízí skvělý způsob, jak ušetřit na daních, pokud se cítíte velkoryse.

Darování kryptoměny

Darování kryptoměny je osvobozeno od daně a odečitatelné, pokud darujete registrované charitě.

Je třeba vykazovat dary vyšší než 500 USD Formulář 8283.

Výše vašeho daru, který je odečitatelný z daní, závisí na tom, jak dlouho jste aktiva drželi:

 • U kryptoměn držených déle než 1 rok můžete odečíst až 30% vašeho ročního hrubého příjmu
 • U kryptoměny držené méně než rok můžete odečíst až 50% vašeho ročního hrubého příjmu a nižší z nákladové základny nebo spravedlivé tržní hodnoty darovaného kryptoměny

Závěr

Celý ekosystém kryptoměny je stále v plenkách. Jak se bude odvětví vyvíjet, nevyhnutelně přijdou další pravidla a regulace. 

Náš tým sleduje každou aktualizaci ve světě regulace kryptoměn a budeme tento blogový příspěvek i nadále aktualizovat o ty nejrelevantnější informace, jak bude vydán. Můžete nás také sledovat na Twitteru pro aktualizace v reálném čase a strategie daňových úspor.

“Naším posláním je zpřístupnit kryptoměnu všem.” Pokud dokážeme zajistit bezproblémové daňové hlášení, bude mít prospěch celý ekosystém. “ 

David Kemmerer, Spoluzakladatel & CEO, CryptoTrader.Tax

Dotazy?

Máte-li jakékoli dotazy týkající se daní z kryptoměny nebo vaší konkrétní situace, neváhejte kontaktovat náš tým zákaznické podpory live-chat z widgetu chatu na naše domovská stránka. Děláme to už dlouho a rádi zodpovíme všechny vaše dotazy!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me