Co je Zcash? Komplexní průvodce novou generací mincí na ochranu soukromí

Dnes budeme hovořit o Zcash – nová generace kryptoměny, která pomocí kryptografie poskytuje svým uživatelům lepší soukromí ve srovnání s jinými kryptoměnami, jako jsou bitcoiny a ethereum.

Představujeme Zcash

Zcash je decentralizovaná kryptoměna typu peer-to-peer, vytvořená jako vidlice bitcoinu. Stejně jako bitcoin má také limit 21 milionů mincí. To je však místo, kde končí společná řeč.

Co se liší od Zcash je to, že svým uživatelům nabízí úplné soukromí, čehož je dosaženo použitím inovativní kryptografie. Pojďme se blíže podívat na kryptoměnu a její funkce.

Jak již bylo zmíněno dříve, Zcash začínal jako vidlice bitcoinového blockchainu již v říjnu 2016. Na začátku se tomu říkalo Protokol o nule před přejmenováním na Systém Zerocash a nakonec se přeměnil na Zcash.

Hnací silou projektu je Zooko Wilcox, která je významnou osobností finanční komunity s více než 20 lety zkušeností v otevřených a decentralizovaných systémech, kryptografii, informační bezpečnosti a startupech..

O svém projektu Zcash říká:

“Zcash je další blockchain a kryptografické peníze, které umožňují soukromé výměny (a obecně soukromé informace) v otevřeném blockchainu.” To umožňuje organizacím, kupujícím a novým aplikacím kontrolovat, kdo dostane šanci vidět body zájmu jejich výměn, a to i při využití celosvětového, méně autorizovaného blockchainu. “ – Zooko Wilcox

Soukromí

zcash, soukromí mince

Pojďme si promluvit o soukromí, což je základní myšlenka Zcash.

V Zcash máte na výběr mezi dvěma druhy transakcí.

Buď máte možnost provést normální transparentní transakci, nebo si můžete vybrat stíněnou soukromou transakci, kterou poskytuje Zcash.

Uvedeme příklad.

Předpokládejme, že chcete poslat 10 Zec svému příteli. (Zec = Zcash).

Pokud je příjemce v pořádku s tím, že bude transakce transparentní a otevřená pro zbytek světa, aby ji viděli, stačí odeslat Zec na jeho transparentní adresu.

Pokud však příjemce chce soukromí a nechce, aby byly podrobnosti transakce přístupné veřejnosti, může si nechat peníze poslat na svou stíněnou adresu, nazývanou také „z-addr“.

Pokud obě strany chtějí zůstat v soukromí a nechtějí, aby jejich podrobnosti transakce byly přístupné veřejnosti, mohou k vzájemné interakci použít své stíněné adresy a budou mít všechny podrobnosti transakce před veřejností skryté. To zahrnuje identitu obou čísel a, jak již bylo zmíněno, podrobnosti samotné transakce.

Důvodem, proč Zcash dosahuje takové vysoké úrovně soukromí, je využití zk-SNARKS nebo Důkaz nulových znalostí.

Je výhodné poukázat na to, že jiné kryptoměny, které poskytují anonymitu, jako je Monero, spoléhají na soukromé klíče vytvořené pomocí alfanumerických znaků. V takovém případě musí být odesílateli uvedena adresa, která je v zásadě identitou kryptoměny, aby se usnadnil přenos..

S dostatkem transakcí nahromaděných v průběhu času lze veřejnou adresu uživatele propojit s těmito transakcemi, což usnadňuje tazatelům identifikaci držitele veřejné adresy.

Pokud například prodejce může sledovat předchozí transakce kupujícího na základě veřejné adresy dané prodejci, může to potenciálně způsobit problémy. Prodejce může platbu kupujícím odmítnout, pokud jeho přesvědčení neodpovídá odhalené historii nákupu.

Zde přichází rozdíl mezi zbytkem mincí a ZCash.

Díky důkazu nulové znalosti je transakce ZCash na blockchainu nevystopovatelné, protože zakrývají adresy obou uživatelů a částku zahrnutou do transakce.

Adresy obou stran, zaznamenané na blockchainu, jsou štíty, nikoli skutečná platební adresa uživatele. To znamená, že je nemožné dohledat jakékoli dané prostředky k odesílateli ani příjemci.

To se zcela liší od bitcoinu nebo jiné kryptoměny, která ukazuje, kolik bylo přeneseno ze skutečné veřejné adresy jedné strany na druhou.

Důkaz nulových znalostí poskytuje vysokou míru nejasností, zvláště když strana účastnící se této transakce nemá příliš zájem o identitu druhé strany. To znamená, že historie plateb se nemůže stát důvodem k odmítnutí platby mincí.

Jaké jsou vlastnosti důkazu nulové znalosti?

nulový důkaz znalostí, zcash

Než budeme pokračovat, pokusme se vysvětlit koncept protokolu nulových znalostí nebo protokolu nulových znalostí.

V kryptografii jde v zásadě o metodu, pomocí které může jedna strana (nazývaná prover) prokázat jiné straně (nazývané ověřovatel), že zná hodnotu X, aniž by ve skutečnosti sdělovala jakékoli informace, kromě toho, že ví, jakou hodnotu má X je.

Cílem je dokázat, že máte znalosti určitých informací, aniž byste odhalili samotné informace.

Koncept důkazu nulových znalostí vznikl v 80. letech 20. století díky práci výzkumníků MIT Shafi Goldwassera, Silvia Micaliho a Charlese Rackoffa.

Aby ZKP fungovalo, musí být splněny určité požadavky a parametry. Obsahují:

  • Úplnost: Výrok je pravdivý, když čestného ověřovatele o tom může přesvědčit čestný ověřovatel.
  • Zdravost: Pokud je prokazatel nepoctivý, není možné přesvědčit ověřovatele o spolehlivosti výroku (lháním).
  • Nulové znalosti: Je-li tvrzení pravdivé, ověřovatel nebude mít ponětí o tom, jaké prohlášení ve skutečnosti je.

Shrňme to citací přímo z oficiálních webových stránek ZCash:

„Zcash je první rozšířená aplikace zk-SNARKs, nová forma kryptografie s nulovými znalostmi. Silná záruka ochrany osobních údajů Zcash je odvozena ze skutečnosti, že stíněné transakce v Zcash mohou být plně šifrovány na blockchainu, přesto mohou být ověřeny jako platné podle pravidel konsensu sítě pomocí zk-SNARK proofs.

Zkratka zk-SNARK znamená „Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge“ a odkazuje na konstrukci důkazu, kde lze prokázat vlastnictví určitých informací, např. tajný klíč, aniž by tyto informace prozradil, a bez jakékoli interakce mezi ověřovatelem a ověřovatelem. “

Jak zk-SNARKs vytvářejí stíněnou transakci?

zk-snarks, zcash

Například v bitcoinu jsou transakce ověřovány propojením adresy odesílatele a příjemce a vstupních a výstupních hodnot ve veřejném blockchainu.

Zcash na druhé straně používá zk-SNARK k prokázání, že podmínky pro platnou transakci byly splněny, aniž by odhalil jakékoli podstatné informace o adresách nebo příslušných hodnotách.

Odesílatel chráněné transakce přijde s důkazem, že s vysokou pravděpodobností jsou klíče soukromých výdajů na vstupních poznámkách kryptograficky spojeny s podpisem celé transakce. Tímto způsobem nemůže transakci upravit strana, která nezná soukromé klíče. Nejen to, ale vytvořený důkaz ukazuje součet vstupních hodnot a výstupních hodnot pro každý přenos, který je stíněn.

Zcash, stejně jako další kryptoměny, které přijímají koncept anonymity a chráněných soukromých transakcí, jsou často kritizovány za poskytnutí prostředí, kde se daří nevystopovatelným transakcím souvisejícím s nelegální činností. Tým stojící za ZCash však tento koncept nepřijal a vytvořil minci pro kyberzločince, kteří se účastní nelegálních transakcí na temném webu.

Existuje řada docela dobrých důvodů, proč by uživatelé chtěli používat anonymní kryptoměny, například ZCash. Mezi tyto důvody patří:

  • Někdo s chronickým onemocněním, který si chce koupit pilulky online zcela anonymně.
  • Společnost, která chce chránit svá obchodní tajemství nebo dodavatelský řetězec.
  • Společnost, která hledá právní služby pro soukromé záležitosti, jako je bankrot.
  • Pokud si chcete koupit něco osobního (například řekněme hračky do ložnice) a z důvodu ochrany osobních údajů hledat anonymitu.

Zde je jen několik příkladů a aplikací ZCash.

ZEC (měnový symbol ZCash) se v posledních několika letech osvědčil jako docela úspěšný, obchoduje se za 49,32 USD od srpna 2019 a má 24hodinový objem obchodování 188 882 943 USD a kalkulační dodávka 7 245 181 ZEC, podle CoinMarketCap.

Jak již bylo zmíněno dříve, protože Zcash je vidličkou bitcoinu, existuje maximální zásoba 21 milionů mincí. Očekává se, že budou vytěženy do roku 2032. Každé čtyři roky se bloková odměna sníží na polovinu, aby se udržela kontrola zásob. Na rozdíl od mnoha jiných mincí nebyl Zcash předminován nebo financován ICO.

Shrnutí a závěrečné myšlenky

Zkusme se naposledy zaměřit na nejdůležitější aspekty Zcoinu.

Byl spuštěn v roce 2016 společností Wilcox-O’Hearn a je založen na protokolu Zerocoin. ZEC je decentralizovaná a otevřená kryptoměna zaměřená na soukromí. Umožňuje selektivní transparentnost transakcí.

To umožňuje síti Zcash udržovat zabezpečenou účetní knihu zůstatků, aniž by byly odhaleny zúčastněné strany nebo částky.

Metadata transakce jsou šifrována v zk-SNARKech, které dokazují, že nikdo není nepoctivý. Nezveřejňuje autoritu výdajů a hodnoty transakcí.

Budoucnost vypadá pro Zcash slibně. Existuje mnoho oblastí, které je třeba prozkoumat, pokud jde o soukromí a anonymitu, ale odborníci se shodují, že je to mince, na kterou si musíte dát pozor!

Chcete se dozvědět více o dalších kryptoměnách a o tom, jak s nimi obchodovat?

Zaregistrujte se do našeho kurzu obchodování s kryptoměnami!

Pokud jste si rádi přečetli tento článek z Trading Education, dejte mu lajk a sdílejte ho s kýmkoli jiným, o kterém si myslíte, že by mohl být zajímavý.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me